شهردار مشهد مقدس: در مشهد هرکس به زائران خدمت کند، خادم امام رضا (ع) است.گروه مشهد شهرآرانیوزسید عبدالله ارجایی در همایش امام مهربانی ها با اشاره به اینکه معتقدیم مشهد متعلق به امام هشتم (ع) است و فلسفه ذاتی این شهر بارگاه منور امام هشتم (ع) است، گفت: الف. باغ خصوصی در کمتر از ۱۳۰۰ سال به یک کلان شهر جهانی با ۳ میلیون شهروند و ۳۰ میلیون زائر تبدیل شده است. مشهد یک شهر مقدس است نه یک شهر معمولی. همه روابطی که در این شهر وجود دارد باید با فلسفه ذاتی این شهر تناسب داشته باشد.

شهردار مشهد خاطرنشان کرد: اگر بودجه و اعتبار آستان قدس رضوی بیشتر از اینها بود و تالار جامع رضوی به جای ۵ هکتار در ۵۰ هکتار ساخته می شد و درب ورودی به میدان بسیج منتقل می شد، می گفتید کدام منطقه است. بخشی از حرم رضوی ? آیا این بدان معناست که امام معصوم (ع) در بودجه و امکانات آستان قدس محصور است؟ در یک دوره میدان انقلاب و بعد آزادی و بعد جمهوری و بعد میدان جام را ساختند. حالا اگر تولیت دیگری هم صحن جدید بسازد باز هم محدوده حرم عوض می شود؟ چه استدلالی وجود دارد که حدود حرم به دیوارها و دروازه های آن منتهی شده است؟

ارجعی با اشاره به اینکه حرم امام رضا(ع) را محدود به دروازه حرم رضوی کرده ایم، تصریح کرد: هر جا که گیت های امنیتی وجود دارد پس از عبور از آنجا نماز خود را بخوانیم و در صورت برخورد با زائری بلافاصله پس از برخورد عذرخواهی کنیم. به او، اما اگر در شهر با همان زائر ملاقات کنیم، اخلاقمان فرق می کند. فرق این طرف با این طرف دروازه های امنیتی حرم چیست؟ وقتی از دروازه حرم رد می شویم همه اخلاق و سکونت مان فرق می کند اما وقتی از حرم برمی گردیم همه را رها می کنیم؟

وی گفت: به نظر می رسد این گیت امنیتی که برای بازرسی بدنی است از نظر روحی هم روی ما تاثیر گذاشته است. ما معتقدیم هرکسی که در این شهر به زائران خدمت می کند خادم است. لباس خدمت فقط عبای مشکی خدا نیست. لباس رانندگان اتوبوس و تاکسی و نظافتچی و لباس مدیر ما لباس سرویس است میز مدیر ما قلعه است. فقط کفاش و باربر که نوکر نیست. همه این مراسم اداری خدمت است به شرط اینکه علم داشته باشیم و حق الزحمه خود را ادا کنیم.

شهردار مشهد گفت: مهمانان زیادی داریم که میهمان امام رضا (ع) هستند. برای همه مهمانانش برای او عزیزتر از خودش هستند. اگر جایی برود و شرفیاب نشود، خیلی ناراحت نمی شود، اما اگر مهمانش شرفیاب نشود، عصبانی و افسرده می شود. خدا را شکر که امام رضا (ع) غم ما را خواهد خورد.