تحلیل بازار سکه و طلا در هفته گذشته


بر اساس اظهارات نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، نوسانات نرخ ارز در نیمه اول هفته باعث شد تا قیمت سکه و طلا روند صعودی داشته باشد. این در حالی است که روند نزولی قیمت اونس جهانی طی هفته گذشته تا حدودی نوسانات نرخ ارز داخلی را پوشش داد و به این ترتیب قیمت سکه و طلا که در اواسط هفته به بالاترین حد خود رسیده بود، در ادامه روند کاهشی خود ادامه خواهد داد. روزهای آخر هفته گرفت

به گزارش ملیت به نقل از ایسنا، محمد کشتی آرای اظهار کرد: در هفته گذشته قیمت هر اونس طلا در جهان به طور متوسط ​​۴۲ دلار کاهش را تجربه کرد اما از سوی دیگر به دلیل توقف مذاکرات برجام، قیمت ارز در بازارهای داخلی افزایش یافت. رفت؛ به طوری که قیمت هر دلار آمریکا به عنوان شاخص به طور میانگین ۲۵۰ تومان افزایش یافت; بنابراین کاهش قیمت جهانی اونس طلا بخشی از افزایش قیمت ها را پوشش داد اما در نهایت قیمت سکه و طلا در بازار داخلی افزایش یافت.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در خصوص آخرین قیمت سکه و طلا در پایان هفته و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته، گفت: در پایان هفته قیمت قدیم افزایش یافت. سکه طرح جدید با حدود ۴۵۰ هزار تومان افزایش به ۱۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و هر قطعه سکه طرح جدید با ۵۷۰ هزار تومان افزایش به ۱۴ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان رسید. نیم سکه و ربع سکه هر کدام با ۱۵۰ هزار تومان افزایش نسبت به ابتدای هفته در آخرین معاملات، هشت میلیون و ۱۰۰ هزار تومان (نیم سکه) و ربع سکه پنج میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قیمت داشتند. سکه یک گرمی بانک مرکزی در پایان هفته ۳ میلیون و ۵۰ هزار تومان قیمت داشت که نسبت به ابتدای هفته ۵۰ هزار تومان افزایش نشان می دهد.

وی افزود: قیمت هر مثقال طلا (۱۷ عیار) در آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه) با ۱۴۰ هزار تومان افزایش به پنج میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با ۳۴ هزار تومان افزایش، افزایش یافت. یک میلیون و ۳۴۵ هزار تومان. تبدیل شد. قیمت طلا نیز نسبت به ابتدای هفته افزایش یافت اما نسبت به اواسط هفته تا حدودی کاهش یافت. بنابراین می توان گفت از ابتدا تا پایان هفته در بازار سکه، طلا و ارز نوسان سینوسی وجود داشت.

خشتی آرای خاطرنشان کرد: البته درست است که قیمت سکه و طلا در یک هفته افزایشی تحلیل می شود اما در اواسط هفته دوشنبه و سه شنبه قیمت ها به بالاترین سطح خود در یک ماه گذشته رسیده بود. قیمت سکه به ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، نیم سکه به ۸ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان، ربع سکه به ۵ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و سکه یک گرمی به ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافت اما در ادامه این افزایش قیمت متوقف شد و قیمت ها مجددا کاهش یافت. دلیل این کاهش این است که با توجه به ایام سوگواری و کاهش معاملات، قیمت ارز تعدیل شد و تقاضا نیز کمتر شد و به همین دلیل قیمت انواع سکه نیز با کاهش تقاضا مواجه شد. البته افت بیش از ۴۰ دلاری قیمت جهانی طلا نیز در تعدیل قیمت ها موثر بود.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران پیش بینی کرد: با توجه به اینکه مذاکرات در حال حاضر به بن بست رسیده و در حال بررسی است، به نظر می رسد قیمت سکه، طلا و ارز در چهار روز آینده در همین حد باقی بماند. تکلیف مشخص می شود .

وی در خصوص حباب سکه نیز اظهار داشت: در ابتدای هفته گذشته به دلیل تعدیل قیمت، حباب سکه در کمترین حد خود یعنی یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان قرار داشت و تا اواسط هفته به یک میلیون رسید. ۵۵۰ هزار تومان اما در پایان هفته دوباره کاهش یافت. در مجموع نسبت به ابتدای هفته با ۲۰۰ هزار تومان افزایش قیمت هر قطعه سکه در پایان هفته یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان بود.