محقق ایرانی پوشش ضد یخ تولید کرد


محقق ایرانی به نام هادی قاسمی به همراه تیم تحقیقاتی خود پوشش جدیدی را تولید کردند که می تواند از یخ زدن بال های هواپیما جلوگیری کند.

به گزارش سرویس خبری فناوری و فناوری تکنا، یکی از مهم ترین مسائل ایمنی در پرواز، جلوگیری از یخ زدن بال های هواپیما است. همچنین نگهداری آن بدون انجماد دشوار است. یک تیم تحقیقاتی به سرپرستی هادی قاسمی، دانشمند ایرانی در دانشگاه هیوستون، برای حل این مشکل، پوشش قابل پاشیدن جدیدی ساخته است.

در حال حاضر برای جلوگیری از یخ زدگی بال های هواپیما که به سختی روی هواپیما پاشیده می شود و برای محیط زیست مضر است، از محلول های یخ زدایی شیمیایی سنگین استفاده می شود. به همین دلیل، محققان دانشگاه هیوستون به دنبال راه حل جدیدی بودند. پوشش سطح ساخته شده توسط آنها ۱۰۰ برابر قوی تر برای یخ زدایی و یخ زدایی است. در حال حاضر، روش‌های یخ‌زدایی بی‌اثر هستند و محققان را به ارائه راه‌حل‌های دوست‌دار محیط‌زیست ترغیب می‌کند.

رویکرد مهندسان دانشگاه هیوستون بر چگونگی جدا شدن اجسام جامد از سطوح متمرکز است. با نیرو هدایت می شود و در سطوح مفصلی ایجاد ترک می کند. این ترک ها تا رفع کامل آسیب ادامه خواهند داشت. در واقع این فرآیند به نام سطح کنترل کننده کرک می تواند روش فعلی را متحول کند. ماده جدید ساخته شده مخلوطی ناهمگن با خواص مکانیکی و شیمیایی متفاوت است. در ساخت خود به دقت مهندسی شده است و می تواند ترک هایی را در رابط ایجاد کند. سپس انرژی را به سمت ترک ها هدایت می کند تا سریعتر رشد کنند. در واقع مهمترین نکته در مورد این ماده استحکام بالای آن است.