ساخت ربات بند انگشتی زیست تخریب پذیر برای رساندن دارو به بدن


محققان روبات بسیار کوچکی به اندازه یک انگشت ساخته اند که می تواند با حل شدن در بدن وظیفه دارورسانی را انجام دهد.

به گزارش سرویس خبری فناوری و فناوری تکنا، ربات بند انگشتی محققان انجمن شیمی آمریکا علاوه بر حل شدن در بدن، قابلیت تا شدن و تا شدن را نیز دارد. این ربات می تواند دارو را به نقاط مختلف بدن برساند.

به گفته محققان انجمن شیمی آمریکا، ربات مغناطیسی زیست تخریب پذیر Milli الگوی حرکتی حشرات را تقلید می کند. همچنین در ساخت آن از مواد حساس و زیست تخریب پذیر استفاده شده تا در بدن حل شود. در ساخت این ربات از میکروذرات ژلاتین و اکسید آهن استفاده شده است. در بالای آهنربا یک لایه پارچه وجود دارد که به میکروذرات کمک می کند تا فشار ایجاد کنند و ژل را هدایت کنند. سپس پاهای حشره مانند در کنار سوژه مغناطیسی ظاهر می شوند.

تغییرات در درصد ترکیب سولفات آمونیوم و ضخامت ژل در تنظیم ویژگی های ربات انگشتی استفاده شده است. به این ترتیب زنجیره مغناطیسی تولید شده شکل پاها را به چنگال تبدیل کرده و حرکت را پیش می برد.

برای آزمایش این ربات از آن برای ارسال دارو به بدن مانکن استفاده شد. این ربات با قرار گرفتن در ناحیه مورد نظر توانست دارو را باز کرده و در محل مورد نظر بریزد. قرار گرفتن در آب باعث تجزیه این ربات می شود و تنها ذرات ریز مغناطیسی آزاد می شوند.