معاون اول رئیس جمهور: تسریع در پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستاییگزارش کردن شهرآرانیوزمحمد مخبر در جلسه شورای عالی مسکن یکی از مسائل و مشکلات پیش روی سرمایه گذاری در کشور را عدم استفاده از روش های نوین سرمایه گذاری دانست و اظهار داشت: متاسفانه در بخش سرمایه گذاری از روش های سنتی و جدید استفاده می شود. بودجه آنطور که باید استفاده نمی شود.

معاون اول رئیس جمهور افزود: باید برای استفاده حداکثری از قوانین و مقررات موجود تدابیری اتخاذ شود و به جای روش های سنتی تامین مالی به روش های نوین در این زمینه روی آوریم.

وی با یادآوری اینکه ساخت و ساز مسکن همواره از طریق خود مردم و با استفاده از تسهیلات بانکی در کشور انجام شده است، خاطرنشان کرد: دولت باید از مشارکت و ظرفیت های خود مردم در برنامه ساخت مسکن حداکثر استفاده را ببرد تا فرآیند تولید واحدهای مسکونی با بیشترین سرعت ممکن.

این مخبر همچنین بر لزوم بهره وری بیشتر دارایی های وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد و اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی باید به سرعت دارایی های خود را بهره وری کند و منابع مالی حاصل از آن را در صندوق ملی مسکن به بهره برداری برساند. این منابع برای پیشبرد برنامه های دولت در تولید است. مسکن باید استفاده شود.

در این جلسه که وزرای صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، نفت و رئیس کل بانک مرکزی حضور داشتند، معاون وزیر راه و شهرسازی گزارشی از ضرورت ساخت مسکن روستایی و برنامه های این وزارتخانه برای تولید مسکن در روستاها و شهرهای پرجمعیت را تشریح کرد. کمتر از ۲۵ هزار نفر پرداخت کردند.

در این جلسه موانع تسریع در ساخت مسکن روستایی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و پس از ارائه گزارش بانک مرکزی در خصوص تسهیلات پرداختی به بخش مسکن و ساختمان، تصمیمات لازم در خصوص تسریع در امر ساخت و ساز اتخاذ شد. روند ساخت یک میلیون و پانصد هزار واحد مسکونی روستایی در سه سال به تصویب رسید.