افت شاخص بورس در اولین روز کاری هفته – اقتصاد برتر


شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز (یکشنبه ۲۷ شهریور) با افت ۱۱ هزار و ۱۸۳ واحدی در ارتفاع یک میلیون و ۳۷۷ هزار واحدی قرار گرفت.

تهران – اختازبرتر – ۲۷ شهریور ۱۴۰۱

به گزارش #اکونومیست به نقل از ایرنا، شاخص هم وزن با ۲ هزار و ۹۸۱ واحد کاهش به رقم ۴۰۱ هزار و ۹۰۸ واحد رسید و شاخص قیمت با کاهش یک هزار و ۷۸۳ واحدی به رقم ۲۴۰ هزار و ۳۹۹ واحد رسید. شاخص بازار اول ۹ هزار و ۵۳۲ واحد کاهش و شاخص بازار دوم ۱۸ هزار و ۴۷۴ واحد کاهش را به ثبت رساندند. امروز بیش از چهار میلیارد و ۶۸۷ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۳۵ هزار و ۴۳۶ میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار تهران معامله شد. همچنین سایر واحدهای بورس انرژی (انرژی ۳) با ۶۰ واحد، ملی کشاورزی، صنعت و دامپروری پارس (زیپارس) با ۵۶ واحد، بیمه دانا (دانا) با ۴۹ واحد و سپنتا (فپنتا) با ۴۰ واحد تاثیر مثبت داشتند. در شاخص بورس .

در مقابل فولاد مبارکه اصفهان (فولاد) با ۸۴۵ واحد، پالایش نفت اصفهان (شپنا) با ۷۰۷ واحد، ملی صنایع مس ایران (فملی) با ۵۳۱ واحد، شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) با ۵۲۱ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس. (فارس) با ۵۲۰ واحد و پالایش نفت بندرعباس (شبندر) با ۴۶۴ واحد و ایران خودرو (خودرو) با ۴۳۳ واحد تاثیر منفی بر شاخص بورس داشتند. بر اساس این گزارش، امروز نماد شرکت های سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا)، سایپا (خساپا)، ایران خودرو (خودرو)، پالایش نفت اصفهان (شپنا)، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو (خگستر)، سایر نهادهای بورس انرژی (انرژی) ۳) ) و پالایش نفت بندرعباس (شبندر) از پرمعامله ترین نمادها بودند. در معاملات امروز گروه خودرو سرآمد گروه های صنعتی برتر شد و در این گروه ۶۷۸ میلیون و ۷۸۸ میلیون سهم به ارزش ۲ هزار و ۱۷۷ میلیارد ریال داد و ستد شد.

  • آخرین وضعیت شاخص فرابورس

شاخص فرابورس نیز بیش از ۱۰۲ واحد کاهش یافت و به ۱۸ هزار و ۶۳۰ واحد رسید. بیش از ۲ میلیارد و ۶۹۸ میلیون سهم و اوراق مالی در این بازار معامله شد و تعداد معاملات فرابورس امروز بیش از ۱۶۷ هزار و ۵۲۵ نوبت بود. زغال سنگ طبس (کزقل)، بهمن دیزل (خادیزل)، توسعه مسیر برق گیلان (باگیلان) و مجتمع صنعتی آرتاویل تایر (پارتا) تاثیر مثبتی بر شاخص فرابورس و همچنین سنگ آهن گوهرزمین داشتند. (کاغر)، پتروشیمی تندگویان (شگویا). ، پالایش نفت لاوان (شاوان)، شرکت سرمایه گذاری صبا تامین (سابا)، تولید برق دماوند (دماوند) و بیمه پاسارگاد (بی پاس) بر این شاخص تاثیر منفی داشتند.