اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام چه کسانی هستند؟ – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، بررسی اختلاف اعضای دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام که امروز ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ منصوب شده اند با دوره قبل نشان می دهد که آقای حجت الاسلام و المسلمین اراکی، عباسعلی کدخدایی. علی اکبر احمدیان، کمال خرازی و محمد مخبر اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه شدند.

به گزارش تسنیم، در میان اعضای جدید اسامی افرادی مانند آیات جنتی، امامی کاشانی، محدی کرمانی و آقایان حسن روحانی و علی اکبر ناطق نوری وجود ندارد.

همچنین از جمله اعضایی که در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۹۵ محکوم شده اند، افرادی چون آیت الله هاشمی شاهرودی، آیت الله ابراهیم امینی نجف آبادی، آیت الله محسن مجتهد شبستری و آقایان سید محمد میرمحمدی و سید حسن فیروزآبادی از دنیا رفته اند.

آقایان رئیسی، قالیباف و آژه ای که قبلاً از اعضای واقعی بودند به عنوان رئیس قوای سه گانه در این دور حضور دارند و قانوناً عضو مجمع تشخیص هستند. اما آقای حسن روحانی که پیش از دوره ریاست جمهوری خود یکی از اعضای واقعی این مجمع بود، در میان اسامی جدید دیده نمی شود.

متن حکم مقام معظم رهبری به شرح زیر است:

نام خداوند بخشنده

دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام با هدایت و مشیت الهی آغاز می شود. این مجلس یکی از مهم ترین نهادهای قانونی جمهوری اسلامی است و به دو وظیفه اساسی متعهد است: اول تشخیص مصلحت در مواجهه مجلس با شورای نگهبان که مستلزم نگاه عمیق و مصلحت اندیشانه و درک واقعیات کشور است. ثانیاً نقش ویژه و مؤثر در تعیین سیاست‌های کل نظام که استراتژیک‌ترین تصمیمات را در اداره امور کشور در بر می‌گیرد. ارائه راهکار برای رفع مشکلات و همچنین نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی که به آن مجمع محترم ارجاع شده است بر اهمیت این نهاد قانونی افزوده است.

حضور جمعی از نخبگان مجرب و با سوابق اجرایی در این مجمع و تجربیات متراکم از دوره های گذشته، جایگاه این نهاد و انتظارات از آن را بیشتر می کند.

در بیانیه ابتدای دوره قبل مطالباتی مطرح شد که به دلیل محقق نشدن کامل، اکنون باید تکرار شود. از جمله: ساماندهی موضوع نظارت بر اجرای سیاست ها و همچنین پیشنهاد مکانیزمی برای ارزیابی کارایی و اثربخشی سیاست ها.

علاوه بر آن، تبحر در تشخیص مصلحت، بازنگری در سیاست های ابلاغی و بازنگری در صورت لزوم، ارتباط با مراکز علمی و دانشگاهی و نخبگان کشور و حضور منظم اعضای محترم در جلسات مجمع مورد تاکید قرار می گیرد.

اینک با تشکر از اعضای محترم دوره قبل و قدردانی از زحمات ایشان و طلب آمرزش و مغفرت برای درگذشتگان، اعضای دوره پنج ساله نهم را به شرح ذیل منصوب می نمایم:

رئیس مجمع: آیت الله آقای حاج شیخ صادق آملی

اشخاص حقوقی: روسای محترم قوای سه گانه، فقهای محترم شورای نگهبان (در موارد بحث مصلحت)، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، دبیر شورای عالی امنیت ملی، وزیر یا رئیس کل قوا. نهادی که موضوع مورد بحث به آن مربوط می شود، رئیس کمیسیون مرتبط با موضوع بحث در شورای اسلامی.

اعضای واقعی:

زائران اسلام: آقایان حاج شیخ حسن صانعی، قربانعلی دری نجف آبادی، محمود محمدی عراقی، مجید انصاری، غلامرضا مصباحی مقدم و محسن اراکی.

آقایان: آقایان غلامرضا آقازاده، علی آقامحمدی، علی اکبر احمدیان، محمود احمدی نژاد، محمدجواد ایروانی، محمدرضا بهنر، احمد توکلی، سعید جلیلی، غلامعلی حداد عادل، آقایان سید کمال خرازی، داود دانش جعفری، پرویز داوودی، محمدباقر ذوالقدر، محسن رضایی، سید محمدصدر، محمدحسین صفر هرندی، محمدرضا عارف. محمد فروزنده، عباسعلی کدخدایی، علی لاریجانی، حسین محمدی، محمد مخبر، حسین مظفر، سید مصطفی میرسالم، سید مرتضی نبوی، علی اکبر ولایتی، صدیق واعظ زاده و آقای احمد وحیدی.

توفیق جنابعالی محترم را از خداوند متعال خواستارم.

سید علی خامنه ای

۲۹ سپتامبر ۱۴۰۱

آخرین اخبار سیاسی و اجتماعی را در صفحه انجمن تجارت نیوز بخوانید.