ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ۶۰ برابر/تولید ۵۰۰ گرید محصول افزایش یافته استبه گزارش خبرنگار شانا، مرتضی شهمیرزایی امروز (چهارشنبه ۳۰ شهریور ماه) در مراسم افتتاحیه شانزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست با اشاره به آغاز هفته دفاع مقدس و تلاش متخصصان ایرانی برای فعال نگه داشتن صنعت نفت، گفت: : در سال ۱۳۵۹ و در این روز مقدمات حمله به خاک ایران آغاز شد و فردای آن روز جنگ هشت ساله آغاز شد.

وی با بیان اینکه همزمان با انقلاب و جنگ تحمیلی بیش از ۵۰ هزار کارشناس و مشاور خارجی برای توقف چرخ صنایع از جمله صنعت نفت ایران از کشور خارج شدند، افزود: در هشت سال دفاع مقدس. دفاع از کشورهای مختلف و در رأس آنها آمریکا، تلاش زیادی شد تا جلوی صنعت نفت را بگیرد، اما جوانان ما با آنها مقابله کردند و من در مقابل این جوانان ادای احترام می کنم و به همه خانواده ها تعظیم می کنم. شهدا، ایثارگران و همه کسانی که جان خود را برای این کشور فدا کردند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی در اوایل انقلاب را ۳ میلیون تن و تولید واقعی را یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن اعلام کرد. بچه های این خطه مرزی برای کمبودهای بعد از انقلاب و بازسازی ها زحمت و وقت زیادی گذاشتند و با کمک متخصصان داخلی زحمات زیادی برای صنعت نفت و گاز ایران کشیده شد.

شهمیرزایی افزود: امروز ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی از مرز ۹۰ میلیون تن عبور کرده است و می توان گفت حدود ۶۰ برابر شده است در حالی که در تمام این سال ها تحریم های مختلف بر ساختار صنعت ما سنگینی کرده است اما امروز می گوییم. ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی در ۱۰ سال آینده، ایران تولید خود را دو برابر خواهد کرد و به ۲۰۰ میلیون تن خواهد رساند.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: صنعت پتروشیمی به سرعت در حال رشد است و صدها هزار متخصص در داخل و خارج از کشور خود را برای مدیریت این صنعت آماده می کنند تا چرخ این صنعت بچرخد.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر ۵۰۰ گرید محصول پتروشیمی و پلیمری در داخل کشور تولید می شود، افزود: در دهه آینده با کمک مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی داخلی و متخصصان ایرانی، واحدهای بومی تولید کلیه پتروشیمی ها را تولید و به بهره برداری خواهیم رساند. محصولات

صنعت پتروشیمی ایران معتبرترین صنعت جهان است

شهمیرزایی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی ایران یکی از قابل اعتمادترین صنایع پتروشیمی در جهان است، ادامه داد: مهمترین مزیت این صنعت برخورداری از منابع غنی هیدروکربوری است، بنابراین سرمایه گذاران هیچ نگرانی در تامین خوراک مایع و گاز نخواهند داشت، زیرا ایران اولین کشوری که ذخایر هیدروکربنی جهان را در اختیار دارد، می تواند برای سالیان متمادی خوراک صنایع پتروشیمی را تامین کند.

معاون وزیر نفت همچنین دومین مزیت صنعت پتروشیمی ایران برای سرمایه گذاران را عدم وابستگی کشور به هجمه های خارجی دانست و افزود: سرمایه گذاران سایر کشورها باید مطمئن باشند که از سرمایه گذاری در ایران استقبال خواهند کرد.

ما برای ورود به فناوری سفارش نمی گیریم

وی ادامه داد: ما هر فناوری مورد نیاز صنعت را وارد می کنیم، بنابراین سرمایه گذاران و فعالان خارجی در این بخش می توانند از مزایای نسبی سرمایه گذاری و خرید محصولات صنعت پتروشیمی در ایران حتی بلندمدت برنامه ریزی کنند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اولویت این صنعت بر تکمیل زنجیره ارزش یادآور شد: برای تولید تمامی محصولات پتروشیمی در حوزه صنایع صوتی و تصویری، صنایع هوایی، صنایع دریایی، جدی و مصمم هستیم. و غیره در داخل کشور.

شهمیرزایی با دعوت مجدد از سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای حضور مجدد در صنعت پتروشیمی تصریح کرد: با برنامه ریزی های انجام شده در دولت سیزدهم توسعه متوازن این صنعت را به گونه ای در دستور کار قرار داده ایم که انرژی زا و پرمصرف باشد. واحدها در مناطقی قرار می گیرند که امکان اجرای آنها وجود دارد. وجود دارد، ما اجرا خواهیم کرد. علاوه بر این، در مناطقی که امکان دارد، صنایع تکمیلی نیز ایجاد می کنیم.

دعوت از فعالان صنعت پتروشیمی برای تولید تجهیزات مورد نیاز این صنعت

وی ادامه داد: از تمامی سازندگان و کارگران این صنعت تقاضا دارم تمامی نیازهای تجهیزات، قطعات و کالاهای تولیدکننده صنعت نفت در داخل کشور را تامین کنند.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی همچنین به برنامه ریزی در صنعت پتروشیمی برای خودکفایی در حوزه کاتالیست اشاره کرد و افزود: همانند سال گذشته در روز صنعت پتروشیمی اعلام کردیم که تا پایان دولت سیزدهم تمامی کاتالیست ها مورد نیاز صنعت پتروشیمی و حتی پالایشگاه ها و گاز کشور تولید می کنیم و به خودکفایی کامل می رسیم.

صادرات کاتالیزور ایرانی

شهمیرزایی با بیان اینکه سند جامع کاتالیست به زودی رونمایی می شود، گفت: البته پیش بینی می شود تا قبل از پایان دولت سیزدهم، مجتمع های تولیدی و سرمایه گذاران دغدغه ای برای تامین کاتالیست یا محدودیت واردات کاتالیست نداشته باشند، چرا که سازندگان داخلی کاتالیزورهای مورد نیاز این صنعت را تولید می کنند.

وی افزود: بر اساس برنامه ریزی برای تولید کاتالیست و خودکفایی در این زمینه، مذاکرات با کشورهای مختلف را برای صادرات کاتالیست در دستور کار قرار داده ایم.

مدیرعامل شرکت ملی صنعت پتروشیمی همچنین گفت: در حوزه دانش فنی با کمک مراکز پژوهشی و فناوری و دانشگاه ها، دانش فنی مورد نیاز واحدها را بومی سازی می کنیم.

وی در پایان از همه دست اندرکاران برگزاری این نمایشگاه اعم از وزارت بهداشت و ایمنی، همه فعالان صنعت پتروشیمی که در اعتلای این صنعت نقش داشتند و رسانه هایی که توانمندی های این صنعت را منعکس می کنند تشکر کرد.