عجله داشتم فن را پیاده کنم!


گرا گفت: امسال مسابقات کشتی فرنگی قهرمانی جهان پایان خوشی برای من نداشت چرا که با وجود شکست رقبا در دیدارهای تدارکاتی، به دلیل سهل انگاری مدال طلای مسابقه فینال را از دست دادم.

وی ادامه داد: در دیدار فینال با وجود اینکه ۴ امتیاز از حریف پیش بودم، سعی کردم این مبارزه را زودتر به پایان برسانم اما در اجرای هوادار کمربندبند خطا محاسباتی کردم و در یک لحظه بی دقتی دادم. امتیاز را به حریفم رساندم و بعداً نتوانستم آن را جبران کنم. فقط همین عجله در عملکردم مدال طلا را از من گرفت.

وی بیان کرد: مسابقات جهانی بلگراد امسال از سطح فنی بالایی برخوردار بود و همه تیم ها با تمام توان برای قهرمانی در بلگراد حضور داشتند. با توجه به اینکه این مسابقات در صربستان برگزار شد، طبیعتا فضای مسابقات برای من سنگین بود.

دارنده مدال طلای المپیک ۲۰۲۰ توکیو و جام جهانی ۲۰۲۱ اسلو درباره برنامه های خود نیز گفت: یکی از مهم ترین مسابقات سال آینده مسابقات کسب سهمیه المپیک است که تیم ها با اعضای کامل در آن شرکت خواهند کرد و به همین دلیل یک مسابقه را خواهیم داشت. کار سختی در پیش داریم .

وی در خصوص «محمد بنا» در کشتی فرنگی گفت: عملکرد محمد بنا در کشتی فرنگی روشن و شفاف است و افتخارات کشتی را نیز به نوعی مدیون او هستیم.

دارنده مدال نقره جهان از بلگراد درباره علت ناکامی محمدعلی (برادرش) در وزن ۷۷ کیلوگرم نیز گفت: فقط باید گفت شانس با او یار نبود و از مدال کوتاه آمد. قطعا برای حضور در مسابقات جهانی سال آینده روی نقاط قوت و ضعف خود کار خواهیم کرد.

رقابت های کشتی آزاد و فرنگی قهرمانی جهان از ۱۰ تا ۱۸ سپتامبر (۱۹ تا ۲۷ شهریور) در بلگراد پایتخت صربستان برگزار شد. تیم ملی کشتی فرنگی کشورمان در این رقابت ها ۲ مدال نقره توسط محمدرضا گرا در وزن ۶۷ کیلوگرم و امین میرزازاده در وزن ۱۳۰ کیلوگرم و یک مدال برنز توسط محمدهادی ساروی در وزن ۹۷ کیلوگرم به دست آورد.

علیرضا نجاتی در ۶۳ کیلوگرم و ناصر علیزاده در ۸۷ کیلوگرم پنجم شدند. پویا دادمرز، مهدی محسن نژاد، محمدرضا مختاری، محمدعلی گرا و پژمان پشتم نمایندگان اوزان ۵۵، ۶۰، ۷۲، ۷۷ و ۸۲ کیلوگرم از دور رقابت ها حذف شدند.

نماینده کشورمان در جهان در مرحله مقدماتی پس از استراحت در دور نخست، در دور دوم با نتیجه ۹ بر صفر صفرامانتور اسماعیل اف از قرقیزستان را شکست داد و راهی مرحله یک چهارم نهایی شد. وی در این مرحله هان سو ریو دارنده مدال طلای جهان از کره جنوبی را با نتیجه ۵ بر صفر شکست داد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. قرصا در این مرحله در ۳ دقیقه ابتدایی جانی ختسوریانی از گرجستان را با نتیجه ۸ بر صفر شکست داد و راهی فینال شد.

گریام دارنده مدال طلای جهان و المپیک در فینال وزن ۶۷ کیلوگرم به مصاف مته نمس دارنده مدال برنز جهان از صربستان رفت. مرد یخی فدراسیون جهانی در مبارزه فینال با برنامه ریزی و آرامش همیشگی مبارزه را آغاز کرد و در ۳۰ ثانیه اول با زمین زدن حریف با اشتباه ۲ امتیاز گرفت و سپس به سمت کنده حریف صربستانی رفت. با درخشش حریف داور امتیازی نگرفت و با چالش مربیان، هیئت ژوری ۲ امتیاز دیگر به نماینده کشورمان داد. او در ۳ دقیقه اول با گرفتن سر و گردن حریف اجازه حرکت نداد.

او در ابتدای وقت دوم به دنبال کاهش وزن بود که اشتباه خطرناکی مرتکب شد و اجازه نداد سوبلس را به نمس بزند اما حریف صربستانی ۲ امتیازی شد. در ادامه نمس صربستان که در وقت دوم با برنامه ریزی و آنالیز موشکافانه پا به تشک گذاشته بود، امتیاز اخطار گرفت و با اجرای فرود امتیاز خود را به ۵ رساند.

قهرمان المپیک چندین بار سعی کرد کمر خود را بگیرد و موفق نشد و حتی داوران می توانستند به حریف صربستانی که این کار را نکرد تذکر بدهند. در ثانیه های پایانی دیگر رمقی برای نماینده کشورمان باقی نمانده و در نهایت با نتیجه ۵ بر ۴ در این مبارزه شکست خورد و به مدال نقره دست یافت. نمس با کسب این طلا چهارمین طلای صربستان در پیکارهای قهرمانی جهان را کسب کرد.

نمس حریف صربستانی در فینال، مقام سیزدهم المپیک توکیو، برنز جهانی ۲۰۱۹، طلای اروپا ۲۰۲۱ و برنز امیدهای اروپا ۲۰۱۶ را در اختیار دارد.