پیشنهاد تحریم های ثانویه علیه نفت روسیه – اقتصاد برتر


اقتصاد برتر

سناتورهای دموکرات و جمهوری خواه به دولت بایدن پیشنهاد کردند که از تحریم های ثانویه علیه بانک های بین المللی برای تقویت سقف قیمت نفت روسیه استفاده کند.

تهران – اختازبرتر – ۳۰ شهریور ۱۴۰۱

به گزارش #اکونومیکس به نقل از رویترز، سناتور کریس ون هولن، دموکرات و سناتور پت تومی، جمهوری خواه، چارچوب قانونی برای اعمال تحریم های ثانویه بر موسسات مالی شرکت کننده در امور مالی، بیمه، بیمه اتکایی و واسطه گری نفت و محصولات را اعلام کردند. نفت روسیه را که بالاتر از قیمت مشخصی فروخته می شود، هدف قرار خواهد داد. هر دو سناتور اعضای کمیته بانکی سنا هستند که بر سیاست تحریم ها نظارت می کند.

آنها اعلام کردند که امکان تحریم بانک ها، فرار روسیه از سقف قیمت ها را از طریق قرارداد با کشورهایی که به طور رسمی در طرح G7 شرکت نمی کنند، دشوار می کند. دولت بایدن به دلیل نگرانی از عواقب تحریم های ثانویه بر روابط آمریکا با واردکنندگان بزرگ نفت روسیه مانند چین و هند، تمایلی به انجام این اقدام نداشته است.

الیزابت روزنبرگ معاون وزیر خزانه داری در امور مالی تروریسم و ​​جرایم مالی در این دیدار با سناتورهای آمریکایی اظهار داشت: سقف قیمت ابزاری قدرتمند برای ضربه زدن به روسیه و تثبیت قیمت انرژی است. وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرده است که هرکس در اسناد دستکاری کند یا به عبارتی منشا نفت را پنهان کند، طبق قوانین داخلی حوزه های قضایی اجرای سقف قیمت، با عواقب مواجه خواهد شد.

کشورهای صنعتی گروه هفت سقف قیمت نفت روسیه را با هدف محدود کردن درآمدهای صادراتی مسکو در ماه جاری اعلام کردند. چندین کشور واردات نفت و سوخت روسیه را ممنوع کرده اند، اما مسکو با افزایش فروش به مشتریان آسیایی توانسته درآمد خود را افزایش دهد. در این دیدار، سناتور جمهوری‌خواه کریستن سینما از روزنبرگ پرسید که واشنگتن در مورد اختلاط نفت روسیه با نفت سایر تولیدکنندگان برای دور زدن تحریم‌ها چه اقدامی می‌تواند انجام دهد. روزنبرگ خاطرنشان کرد که وزارت خزانه‌داری در هفته‌های آینده دستورالعمل‌هایی را در این زمینه صادر خواهد کرد.