نحوه استعلام جریمه طرح ترافیک


در سال های گذشته مردم برای بسیاری از پرداخت های روزانه خود مانند کرایه تاکسی، بلیط مترو، خرید روزانه و غیره نیاز به تغییر داشتند. اما تغییر برای آنها مشکل بزرگی بود. از ابتدای سال ۲۰۱۳، پرداخت های آنلاین توسعه یافته و نقش اسکناس در زندگی روزمره تقریبا کم رنگ شده است. هر فردی با داشتن گوشی هوشمند و نصب اپلیکیشن می تواند پرداخت های روزانه زیادی را انجام دهد. یکی از بهترین اپلیکیشن ها اپلیکیشن پرداخت الکترونیک بانک پاسارگاد (پی پاد) است که کارکردهای زیادی را در اختیار کاربران قرار می دهد. از جمله این کارکردها استعلام و پرداخت طرح ترافیک است.

در این مقاله قصد داریم به نحوه استعلام جریمه طرح ترافیک و پرداخت آن بپردازیم. اگر می خواهید از جریمه های خود مطلع شوید و آن ها را پرداخت کنید تا پایان با ما همراه باشید.

هر آنچه باید در مورد برنامه ریزی ترافیک بدانید

آلودگی هوا و افزایش ترافیک در شهرهای بزرگ مسئولان را به فکر تدبیری برای کنترل ترافیک و کاهش آلودگی انداخت. طرح ترافیک یک روش کاری است که در بسیاری از شهرهای بزرگ اجرا شد و مردم تهران اولین بار در سال ۵۸ با این طرح آشنا شدند و در آن زمان این طرح به گونه ای اجرا شد که تردد خودروهای تک سرنشین ممنوع شد. از صبح زود تا ساعت ۱۰ در مرکز شهر. در سال ۱۳۹۳ آلودگی تهران نگران کننده بود و برای کاهش آن به سرعت طرحی اجرا شد.

طرح زوج و فرد چندین سال ادامه یافت و در سال ۱۳۹۷ برای بهبود آن، طرح زوج و فرد در تیرماه همان سال جایگزین طرح آلودگی هوا شد. بر اساس طرح جدید، رانندگان برای ورود به محدوده طرح و همچنین ثبت نام در سایت شهرداری تهران باید کارت معاینه فنی را ارائه کنند. اگر رانندگان این شرایط را داشتند به راحتی می توانستند وارد محدوده طرح شوند و عوارض از کارت شهروندی کسر می شد.

در سال ۱۴۰۰ رانندگان برای ورود به محدوده طرح علاوه بر ثبت نام در سایت تهران من مجبور به رزرو محدوده طرح شدند. رزرو به صورت روزانه انجام شد و در صورت تکمیل ظرفیت، راننده نمی تواند وارد منطقه شود. اگر راننده بدون رزرو وارد منطقه شود جریمه می شود. میزان این جریمه با توجه به عوامل متعددی محاسبه می شود. البته ناگفته نماند که هر خودرویی در هر فصلی از سال می تواند ۲۰ روز بدون جریمه وارد طرح شود.

نحوه پرداخت جریمه طرح ترافیک چگونه است؟

برای استعلام طرح ترافیک و پرداخت هزینه می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

  • سایت تهران من
  • کد دستوری
  • دفاتر الکترونیک شهری
  • دفاتر پیشخوان دولت
  • اپلیکیشن های پرداخت آنلاین

اپلیکیشن پرداخت الکترونیک بانک پاسارگاد به عنوان جایگزین تمامی اپلیکیشن های پرداخت آنلاین ارائه شده است. امکانات این نرم افزار قابل پرداخت است تخلف خودرو، عوارض آزادراه، کرایه تاکسی و پرداخت طرح ترافیک. جریمه طرح ترافیک را می توانید بدون مراجعه به مکان خاصی و تنها با اتصال گوشی هوشمند خود به اینترنت پرداخت کنید.

استعلام و پرداخت طرح ترافیک با اپلیکیشن Pipod

برای پرداخت هزینه طرح ترافیک با اپلیکیشن Ppod مراحل زیر را مرحله به مرحله دنبال کنید:

۱- اپلیکیشن آی پاد را باز کرده و روی طرح ترافیک ضربه بزنید.

نحوه پرداخت جریمه طرح ترافیک با پاپد

۲- در مرحله دوم باید شماره پلاک خود را وارد کنید.

این پنجره از سه قسمت تشکیل شده است. ابتدا باید نوع ماشین خود را مشخص کنید. اگر وسیله نقلیه دارای پلاک معمولی است، آن را علامت بزنید و اگر خودرو دارای پلاک از کار افتاده است، آن را آبی رنگ کنید. جعبه مربوط به پلاک اختیاری است. در صورت تمایل می توانید نامی برای آن وارد کنید. در پایین صفحه باید شماره پلاک را وارد کنید. پس از وارد کردن شماره پلاک، دکمه ثبت پلاک را فشار دهید. در وارد کردن شماره پلاک دقت کنید.

طرح ترافیک پیپود

۳- در این مرحله مبلغ جریمه طرح تردد خودروی شما نمایش داده می شود که می توانید آن را پرداخت کنید.

اگر موجودی کیف پول PiPod بیشتر از مبلغ جریمه باشد، به راحتی می توانید با فشار دادن دکمه پرداخت آن را نهایی کنید. اما اگر مبلغ موجودی کمتر از جریمه باشد، می توانید با فشار دادن دکمه پرداخت، موجودی کیف پول را افزایش دهید و جریمه طرح را پرداخت کنید.

در این صفحه می توانید تعداد روزهای ترافیکی استفاده شده امسال را به تفکیک هر فصل مشاهده کنید.

سریع ترین روش پرداخت طرح ترافیک با اپلیکیشن PiPod

طبق قانون جدید طرح ترافیک، اگر بدون رزرو وارد محدوده طرح شوید، جریمه می شوید. اما چگونه می توان از میزان جریمه خودرو مطلع شد؟ برای استعلام و پرداخت این جریمه راه های مختلفی وجود دارد که از آن جمله می توان به سایت تهران من، کدهای دستوری، دفاتر الکترونیک شهری یا مراجعه به دفاتر پیشخوان اشاره کرد. اما یکی از راه های سریع پرس و جو و پرداخت طرح ترافیک با استفاده از برنامه iPod با استفاده از این نرم افزار و انجام چند مرحله ساده می توانید جریمه خودرو را پرداخت کنید.

سوالات متداول

  1. اگر در پرداخت طرح ترافیک اشتباه کنیم، امکان استرداد وجود دارد؟

خیر؛ در صورت عدم دقت در ورود اطلاعات خودرو و پرداخت جریمه به اشتباه، امکان برگشت وجه وجود ندارد.

  1. آیا جریمه ماشین شخصی دیگری را می توانیم پرداخت کنیم؟

آره؛ با دانستن شماره پلاک خودروی مورد نظر می توانید جریمه را پرداخت کنید.

  1. آیا امکان مشاهده تعداد روزهای استفاده از ترافیک مجاز با Pipod وجود دارد؟

آره؛ با اپلیکیشن PiPod می توانید تعداد روزهای استفاده از ترافیک مجاز در هر فصل از سال را به صورت جداگانه مشاهده کنید.

منبع خبر نحوه استعلام جریمه طرح ترافیک پایگاه خبری تکنا به آدرس تکنا می باشد.