ضرورت تامین ماشین آلات معدنی و راهسازی از طریق واردات – اقتصاد برتر


کاهش تورم در بخش معدن
اقتصاد برتر

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران بر تامین نیاز کشور به ماشین آلات معدنی و راهسازی از طریق واردات تاکید کرد و گفت: اگر این دسته از ماشین آلات را وارد نکنیم بخشی از تولید ما در بخش معدن و راه است. پروژه های عمرانی با مشکل مواجه خواهند شد.

تهران – اختازبرتر – ۰۱ مهر ۱۴۰۱

به گزارش ایرنا، عبدالوهاب سهل آبادی افزود: بخشی از ماشین آلات مورد نیاز صنعت کشور در داخل کشور تولید می شود که باید در این زمینه اقداماتی انجام شود تا شاهد واردات آن نباشیم. اما ماشین آلات راهسازی و معدنی مانند بیل مکانیکی، لودر، بولدوزر و … در کشور تولید نمی شود و باید وارد شود. با وجود اینکه هپکو توانایی خوبی در تولید ماشین آلات صنعتی دارد، اما هرگز توانایی تولید ماشین آلات سنگین را نداشته است و اگر این دسته ماشین آلات را وارد نکنیم، بخشی از تولید ما در بخش معدن و پروژه های راهسازی با مشکل مواجه خواهد شد.

وی به فرسودگی ماشین آلات و گرانی آنها در کشور که نوسازی این ناوگان را ایجاب می کند، اشاره کرد و تصریح کرد: با این حال در بخش هایی مانند فرآوری سنگ، تجهیزات ریخته گری و ماشین آلات و … به خودکفایی رسیده ایم. ساخت کوره های القایی و قوس الکتریکی. ما خیلی خوب سود می بریم و نیازی به صادرات نداریم، اما در تولید ماشین آلات معدنی ضعیف هستیم و مجبور به صادرات هستیم. نیمی از مشکلات این معادن راکد تامین نشدن ماشین آلات مورد نیاز است. در حال حاضر بیش از پنج هزار معدن کوچک و متوسط ​​در کشور تعطیل شده است و با توجه به کشف مناطق بسیار خوب معدنی در کشور باید گفت مشکل اصلی معدن در کشور کمبود ماشین آلات مانند لودر، بولدوزر و بیل مکانیکی.

سهل آبادی با اشاره به مخالفت برخی نمایندگان مجلس با واردات ماشین آلات راهسازی و معدنی به کشور افزود: در این زمینه مرکز پژوهش های مجلس باید بیشتر کار کند و نمایندگان مخالف را با محدودیت های یک شرکت آشنا کند. مانند هپکو، زیرا هرگونه سهل انگاری در این زمینه می تواند به فرصتی برای کشور تبدیل شود. در شرایط کنونی و تداوم تحریم ها، واردات ماشین آلات فرسوده اروپایی که در کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و دریای عمان مورد استفاده قرار گرفته و تعمیرات اساسی آنها می تواند راه حلی برای معدن و معدن باشد. صنایع کشورمان، چون قیمت کمتری نسبت به ماشین آلات صفر کیلومتر دارند.

رئیس خانه صمت ایران ادامه داد: به عنوان مثال بیل مکانیکی نو حدود ۱۴ میلیارد تومان قیمت دارد اما می توان آن را دست دوم و دست دوم حدود ۶ تا ۷ میلیارد تومان خریداری کرد. معادن و شرکت های بزرگ کشور قادر به تامین ماشین آلات بزرگ مورد نیاز خود هستند اما تا به امروز این ماشین آلات در اختیار معادن کوچک و متوسط ​​قرار نگرفته است تا بتوانند فعالیت های خود را توسعه دهند.

پیش از این سید رضا محتشمی پور معاون امور معدنی و فرآوری مواد وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به موضوع تامین ماشین آلات معدنی اظهار داشت: در چند سال گذشته شرایط خوبی از نظر ماشین آلات نداشتیم. و عرضه ناکافی آنها باعث کندی بخش معدن شده است. بود. امروزه برای واردات ماشین آلات سنگین مورد نیاز این بخش با عمر کمتر از پنج سال که ساخت داخل نیستند مشکلی وجود ندارد. با توجه به اقدامات انجام شده برای ساخت ماشین آلات مورد نیاز در کشور، شرکت ها و واحدها می توانند برای تامین ماشین آلات مورد نیاز خود با صندوق ضمانت فعالیت های معدنی تماس بگیرند.