هزینه اضافی پرواز خارجی چقدر است؟


یکی از دغدغه های مسافران در طول پرواز، میزان بار مجاز ایرلاین ها و میزان هزینه پرداختی برای بار اضافی است. سوالی که بیشتر مسافران می پرسند این است که هزینه بار اضافی چقدر است؟ یا چرا باید برای اضافه بار هزینه جداگانه پرداخت شود؟

یکی از دغدغه های مسافران در طول پرواز، میزان بار مجاز ایرلاین ها و میزان هزینه پرداختی برای بار اضافی است. سوالی که بیشتر مسافران می پرسند این است که هزینه بار اضافی چقدر است؟ یا چرا باید برای اضافه بار هزینه جداگانه پرداخت شود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در هر پرواز مسافران اجازه دارند وسایل شخصی خود را با خود حمل کنند، وزن کلی این وسایل باید حدود ۲۰ تا ۵۰ کیلوگرم باشد. البته این مقدار بستگی به نوع صندلی و امکانات پروازی فرد دارد. در عین حال امکان ارسال بار به صورت باربری نیز وجود دارد که هزینه آن بسیار کمتر از اضافه بار مسافر خواهد بود. به این ترتیب بار چند روز پس از رسیدن شما به مقصد می رسد.

در واقع، هر چه پروازی که برای سفر انتخاب می کنید گرانتر باشد، چمدان بیشتری می توانید با خود ببرید. به عنوان مثال، مقدار بار مجاز برای پرواز درجه یک ۵۰ کیلوگرم است. البته باید در نظر داشته باشید که برخی از خطوط هوایی محدودیت وزنی را تعیین کرده اند. یعنی در صورت حمل وزن بیشتر از حد مجاز، هزینه اضافی از شما دریافت می شود. مقدار بار مجاز و هزینه اضافه بار به عوامل زیر بستگی دارد:

  • نوع ایرلاین
  • مدت زمان پرواز
  • قیمت بلیط
  • پرواز داخلی یا خارجی
  • اکونومی (کلاس معمولی)، بیزینس (کلاس بیزینس) یا پرواز درجه یک

تفاوت بین بار مجاز و بار اصلی

چمدان یا کیف کوچکی که می توانید داخل کابین ببرید چمدان دستی نامیده می شود. به طور کلی بهتر است فقط وسایل مهم مانند مدارک شناسایی یا وسایل الکترونیکی مانند لپ تاپ و وسایل گران قیمت را به داخل کابین ببرید. اما حتما قبل از سفر اطلاعات کافی در مورد چمدان های دستی داشته باشید، زیرا ممکن است مجبور شوید آن را به قسمت چمدان فرودگاه تحویل دهید که مشمول هزینه اضافی می شود.

ابعاد استاندارد چمدان دستی ۵۶، ۴۵ و ۲۵ سانتی متر است. اگر بیشتر از این مقدار باشد نمی توان آن را در محفظه بالای صندلی قرار داد. وزن چمدان دستی می تواند ۵ تا ۷ کیلوگرم باشد. اما در خطوط هوایی مختلف این اندازه متفاوت است.

میزان بار مجاز در پروازهای خارجی

برخلاف پروازهای داخلی که میزان بار دستی مجاز برای همه خطوط هوایی یکسان است، میزان بار مجاز در خطوط هوایی خارجی متفاوت است. مثلا:

هواپیمایی KLM

حداکثر بار مجاز در این ایرلاین در پرواز اکونومی ۲۳ کیلوگرم است و در پرواز بیزینس کلاس این مقدار حداکثر به دو بار چمدان جمعاً ۳۲ کیلوگرم می رسد. مسافران درجه یک می توانند ۳ بار با حداکثر وزن ۳۲ کیلوگرم حمل کنند.

شرکت هواپیمایی ترکیه

حداکثر بار مجاز در این ایرلاین ۲۰ کیلوگرم در پرواز کلاس اقتصادی و ۳۰ کیلوگرم در پرواز بیزینس کلاس است. شرکت ترکیش ایر محدودیتی از نظر تعداد چمدان اعلام نکرده و تنها اعلام کرده است که کل چمدان ها باید در حد مجاز باشد. در صورتی که حجم بار بیش از حد مجاز باشد، مسافر باید هزینه اضافی را بپردازد.

هواپیمایی قطر

حداکثر بار مجاز در این ایرلاین ۲۵-۳۵ کیلوگرم در پرواز کلاس اقتصادی، ۴۰ کیلوگرم در پرواز بیزینس کلاس و ۵۰ کیلوگرم در پرواز درجه یک است. در این ایرلاین محدودیت بار برای پرواز ۲ عدد می باشد. اگر چمدان بیشتری به همراه دارید، باید هزینه ای جداگانه پرداخت کنید.

هواپیمایی امارات

در پرواز اکونومی امارات وزن بار مجاز برای مسافرانی که بلیط ویژه دارند ۲۰ کیلوگرم است. این مقدار برای مسافران دارای بلیط سیور و فلکس بلیط ۳۰ کیلوگرم خواهد بود. محدودیت بار قابل حمل برای مسافرانی که بلیط فلکس پلاس را خریداری کرده اند. ۳۵ کیلوگرم است. مسافران پروازهای تجاری یا بیزینس کلاس مجاز به داشتن ۴۰ کیلوگرم چمدان هستند. وزن بار مجاز خطوط هوایی امارات برای مسافران درجه یک ۵۰ کیلوگرم است.

خطوط هوایی لوفت هانزا

حداکثر بار مجاز در این ایرلاین یک بار ۲۳ کیلوگرمی در پرواز کلاس اقتصادی و ۲ بار با مجموع ۲۳ کیلوگرم در پرواز اکونومی پریمیوم است. اما در پرواز بیزینس کلاس لوفت هانزا، بار مجاز ۲ بار است که در مجموع باید ۳۲ کیلوگرم باشد. در کلاس اول حداکثر بار مجاز ۳۲ کیلوگرم است که مسافران می توانند آن را به ۳ بار تقسیم کنند.

هزینه اضافی در پروازهای خارجی

یکی از راه های اطلاع از میزان بار اضافی مراجعه به سایت های شرکت هواپیمایی مورد نظر است. در قسمت وزن چمدان می توانید اطلاعاتی در مورد میزان بار بدست آورید.

پس از انتخاب ایرلاین می توانید از قوانین مربوط به بار مجاز مطلع شوید، با توزین چمدان در صورتی که مقدار تعیین شده بیشتر باشد باید به فرودگاه مراجعه کنید تا مراحل اضافه بار را سریعتر طی کنید. همچنین می توانید برای اطلاع از هزینه مازاد با آژانس هواپیمایی مورد نظر تماس بگیرید. در کل در ایرلاین های ایرانی به ازای هر کیلو بار اضافی در پروازهای خارجی ۱۵ یورو از شما می گیرند. اما این رقم می تواند در جهات مختلف متفاوت باشد.

عوامل مهم در تعیین هزینه اضافه بار

  • قیمت بلیط
  • طول پرواز
  • کلاس پرواز
  • فرم، ابعاد بار و چمدان
  • مقصد، وزن و تعداد بسته ها

ارزان ترین راه برای حمل بار اضافی

به طور کلی لطفا قبل از سفر قوانین مربوط به میزان مجاز بار و هزینه بار اضافی هواپیما و ایرلاین مورد نظر خود را در سایت مطالعه فرمایید. در مقاله مربوطه سعی شده است اطلاعات مفیدی در مورد حداکثر بار مجازی که می توانید در پروازهای داخلی و خارجی با خود ببرید و همچنین میزان هزینه بار اضافی در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که گفتیم برای حمل بار اضافی خود می توانید از روش باربری مسافری استفاده کنید. اکثر مردم با این روش ارزان حمل کالا آشنایی ندارند و برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت دژ ایرانیان مراجعه کنید.

سوالات متداول

میزان بار دستی مجاز در خطوط هوایی خارجی چقدر است؟

مقدار چمدان دستی ۷ تا ۸ کیلوگرم است.

هزینه اضافی چگونه محاسبه می شود؟

عمدتاً مقصد، وزن و تعداد بسته های بار بر میزان بار مجاز تأثیر می گذارد. گاهی اوقات، شکل بسته و ابعاد آن ممکن است شما را مشمول هزینه های اضافی کند.