پیش بینی هفتگی بورس/ آیا امیدی به سقوط بورس وجود دارد؟ – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، بازدهی شاخص کل بورس در هفته پایانی شهریورماه منفی ۲.۴۵ درصد بود. بازده ماهانه شاخص در شهریورماه نیز منفی ۴.۸۷ درصد ثبت شد که حاکی از بیشترین کاهش ماهانه شاخص از ابتدای سال است. بازده ماهانه شاخص برابر وزن نیز منفی ۰.۳۲ درصد ثبت شد.

ارزش معاملات سهام خرد همچنان در حال کاهش است. در آخرین روز کاری شهریور میزان معاملات سهام تنها ۲۲۰۰ میلیارد تومان و میانگین روزانه این متغیر ۲۸۰۰ میلیارد تومان بوده است.

اکثر کارشناسان بر این باورند که تحریم ها و بلاتکلیفی در مذاکرات هسته ای برجام مشکل اصلی اقتصاد کشور و بورس است. تحلیلگران بازار سرمایه می‌گویند افزایش ریسک سرمایه‌گذاری که در سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌ها بر اقتصاد ایران تحمیل شد، انتظارات سهامداران را برای سود افزایش داد که نتیجه‌ای جز کاهش نسبت قیمت به درآمد نداشت. بازار سهام احیای برجام، اما در وهله اول با کاهش ریسک سرمایه گذاری، بازار سهام را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی جذاب تر کرده و می تواند رونق واقعی را برای این بازار به ارمغان بیاورد.

پیش بینی بازار سهام در روز شنبه

با شرایط فعلی و تعطیلات در پیش رو به بازار، پیش بینی می شود بازدهی سه روز معاملاتی هفته منفی باشد. البته این منفی به اندازه هفته گذشته نیست، ممکن است نیم تا دو درصد منفی باشد که نسبت به هفته های اخیر کمتر است.

البته احتمالا ارزش و حجم معاملات کاهش یافته و کمی کمتر از سطح فعلی خواهد شد. بر اساس تجزیه و تحلیل آمار دو فصل اخیر بورس نشان می دهد که بازار در نیمه دوم سال وضعیت خوبی نخواهد داشت و در صورت گشایش در برجام، می تواند باید گفت فصل سرد بورس کمی گرم خواهد شد. اما در کل بورس یخ زده است.