آیا ورود مواد اولیه آرایشی و بهداشتی ممنوع بود؟ – مجله اینترنتی خبربر


لوازم آرایشی و بهداشتی در ایران همیشه جزو پرفروش ترین محصولات بوده و افراد زیادی در شهرهای مختلف اقدام به خرید آن می کنند لوازم آرایشی زنان عمل می کنند. اما با شروع تحریم ها و تشدید آنها، طرح ممنوعیت واردات لوازم آرایشی و بهداشتی اجرایی شد و پس از آن ورود این کالاها به صورت رسمی امکان پذیر نیست.

سوال دیگری که در این زمینه مطرح می شود، در مورد واردات مواد اولیه آرایشی و بهداشتی است. در واقع ورود این مواد به کشور منعی ندارد. اما نهادهای دولتی رویه های سختگیرانه ای را برای این امر اجرا کرده اند. به این ترتیب واردات این نوع کالاها بدون کنترل کیفی و انجام آزمایشات شناسایی ترکیبات تشکیل دهنده آنها امکان پذیر نخواهد بود.

ممنوعیت واردات لوازم آرایشی و بهداشتی

تاثیرات ممنوعیت واردات لوازم آرایشی بر این صنعت در ایران

ممنوعیت ورود لوازم آرایشی و بهداشتی به ایران با تبعات مثبت و منفی بسیاری همراه بود. از پیامدهای منفی این امر افزایش قاچاق لوازم آرایشی و بهداشتی و وارد شدن خسارت مالی به تجار بوده است. از پیامدهای مثبت آن می توان به جلوگیری از خروج ارز از کشور و همچنین رونق تولیدکنندگان داخلی اشاره کرد.

به گونه ای که طراحی ممنوعیت واردات لوازم آرایشی و بهداشتی به کشور، تولیدکنندگان داخلی را بر آن داشت تا در زمانی که رقیب خارجی در بازار وجود ندارد، برای تولید نمونه های مشابه خارجی سرمایه گذاری کنند. این امر به تدریج شرکت های تولیدی داخلی را به پیشرفت بیشتر سوق داده است.

در پی این اتفاقات و از سال ۱۳۹۶ تولیدکنندگان داخلی لوازم آرایشی و بهداشتی افزایش فروش، افزایش کیفیت محصول و افزایش سودآوری را به ثبت رساندند. اما صنعت آرایشی و بهداشتی ایران به دلیل سختی انتقال ارز صادراتی، کمتر فرصت حضور در بازار سایر کشورها را دارد.

ورود مواد اولیه آرایشی و بهداشتی

آیا ورود مواد اولیه لوازم آرایشی و بهداشتی به کشور ممنوع است؟

با وجود ممنوعیت ورود لوازم آرایشی و بهداشتی به ایران، این امکان وجود دارد واردات مواد اولیه آرایشی و بهداشتی وجود دارد. اما برای این امر شرایط خاصی برای جلوگیری از ورود ترکیبات مضر و بی کیفیت اعمال شده است. بنابراین واردات این مواد اولیه تنها در صورتی امکان پذیر است که مطابق با استانداردهای بهداشتی کشور باشد.

مراحل واردات مواد اولیه آرایشی و بهداشتی

برای واردات این ترکیبات به کشور ابتدا باید گواهی سلامت تهیه شود. در این گواهی اطلاعاتی مانند نام کشور مبدا، شرکت فروشنده، نام شرکت واردکننده، نام تجاری و شیمیایی مواد اولیه، نتایج تست آلودگی BES و TEST و گواهی بهداشت برای مصرف انسانی در این گواهی گنجانده شده اند.

پس از دریافت گواهی سلامت لازم است مراحل دیگری را طی کنید تا بتوانید ورود مواد اولیه آرایشی و بهداشتی به کشور ادامه داد. ابتدا باید درخواست کتبی به همراه فهرست کامل مواد اولیه وارداتی به سازمان های دولتی مربوطه ارائه شود.

همچنین ارائه نمونه از مواد اولیه مورد نظر، تهیه فرم ثبت سفارش و ارائه مشخصات درج شده در گواهی سلامت در این مرحله ضروری است. پس از دریافت تاییدیه می توان برای واردات مواد اولیه آرایشی و بهداشتی او انجام داد.

لوازم آرایشی ایرانی

اثرات استفاده از مواد اولیه آرایشی و بهداشتی خارجی در تولیدات داخلی

در حال حاضر امکان تهیه مواد اولیه محصولات آرایشی و بهداشتی از ۳۵ کشور خارجی وجود دارد که در این میان کشورهای امارات، فرانسه، ترکیه، هند، ایتالیا، اسپانیا و لهستان در صدر جدول قرار دارند.

باید توجه داشته باشید که تنها با استفاده از مواد اولیه مرغوب نمی توان یک محصول خوب را به دست مصرف کنندگان رساند. اما سازگاری محصول نهایی با پوست و موی افراد نیز بسیار مهم است. بنابراین لازم است واردکنندگان مواد اولیه مناسب برای مو و پوست ایرانیان را وارد کنند. زیرا در غیر این صورت بازاریابی و فروش محصول نهایی مشکل خواهد بود.

آخرین کلمه

با وجود ممنوعیت واردات لوازم آرایشی و بهداشتیکمبود آنها به ندرت در بازار احساس می شود. زیرا شرکت های تولیدی ایرانی در این زمینه عملکرد بسیار خوبی دارند. برندهای داخلی با تولید محصولات متنوع و باکیفیت جایگزین های مناسبی را برای مصرف کنندگان عرضه کرده اند. بنابراین می توانید لوازم آرایشی مورد نیاز خود را به صورت آنلاین از طریق فروشگاه های اینترنتی معتبر خریداری کنید.