بسته تحریمی اروپا علیه ایران به بهانه حقوق بشر – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، آلمان، فرانسه، دانمارک، اسپانیا، ایتالیا و جمهوری چک بسته ای حاوی ۱۶ پیشنهاد تحریمی را به بهانه مسائل حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد کرده اند. هستند.

در همین راستا، منابعی در وزارت خارجه آلمان مدعی شدند که دور جدید تحریم ها افراد و نهادهایی را هدف قرار خواهد داد که اولین خط واکنش پلیس به اعتراضات در ایران را بر عهده دارند.

هفته نامه آلمانی «اشپیگل» با انتشار گزارشی اعلام کرد که بسته پیشنهادی تحریم ها علیه ایران در نشست ۲۶ مهرماه ۱۳۹۸ با حضور وزرای خارجه اتحادیه اروپا به تصویب می رسد.

همچنین “آنا بوربوکوزیر امور خارجه آلمان روز دوشنبه با تاکید بر اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در توئیتی نوشت: می‌توانیم صدای معترضان را تقویت کنیم و به گوش همه برسانیم، می‌توانیم متهم کنیم و تحریم کنیم و هر کاری از دستمان برمی‌آید انجام دهیم. می دهیم.”

کمتر از یک ماه پیش، در شهریورماه، آمریکا به بهانه مسائل حقوق بشری، پلیس اخلاق و تعدادی از مقامات ایرانی را تحریم کرد. چند روز پیش کاخ سفید هشدار داد که تحریم های بیشتری برای ایران در زمینه نقض حقوق بشر در نظر گرفته خواهد شد. این خبرجک سالیوان، مشاور امنیت ملی دولت بایدن وی در نشست خبری خود در کاخ سفید اعلام کرد و مدعی شد: ما همچنان سرکوب شهروندان را محکوم می کنیم و نه تنها در گفتار، بلکه در عمل در کنار آنها هستیم.

اعلام تحریم های جدید علیه ایران زودتر «النا دوهان“، گزارشگر ویژه سازمان ملل در باره تاثیر منفی اقدامات قهری یکجانبه آمریکا بر حقوق بشر مردم در گزارشی هشدار و اعلام شد: تحریم های یکجانبه علیه ایران با شمار زیادی از هنجارها و اصول حقوقی بین المللی منطبق نیست، بلکه برای اعمال فشار بر یک کشور اعمال می شود. کشور، و به عنوان یک اقدام متقابل را نمی توان بر اساس قانون مسئولیت بین المللی توجیه کرد. بنابراین، این تحریم ها را می توان اقدامات قهری یک جانبه ای دانست که بارها در قطعنامه های شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و مجمع عمومی سازمان ملل متحد محکوم شده است.