تصویر نشت گاز متان در دریای بالتیک از چشم ماهواره ها (+ عکس)


ماهواره های موجود در فضا توانستند نشت خط لوله گاز نورد استریم را شناسایی و ثبت کنند. در ادامه تصاویری از این نشت عظیم گاز متان را مشاهده خواهید کرد.

در ۲۶ سپتامبر ۲۰۲۲، نشتی در خطوط لوله گاز زیر آب نورد استریم ۱ و ۲ واقع در نزدیکی دانمارک و سوئد کشف شد. هر دو خط لوله متعلق به روسیه هستند و برای انتقال گاز طبیعی از روسیه به آلمان از طریق دریای بالتیک ساخته شده اند. مقامات گفته اند که این نشت ها عمدی بوده و تصادفی نبوده و احتمالاً خرابکاری علت آن بوده است. در حالی که اتهامات فراوانی وجود دارد، انگیزه پشت این خسارت هنوز مشخص نیست.

اخیراً اختلالات لرزه‌ای در دریای بالتیک شناسایی شد و مقامات گفتند در حالی که هیچ یک از خطوط لوله گاز در زمان انفجار حامل گاز نبودند، اما همچنان حاوی متان تحت فشار است که جزء اصلی گاز طبیعی است. اکنون حجم زیادی از متان از این لوله گاز خارج می شود و جریان بزرگی از حباب ها را در سطح دریا ایجاد کرده است که از ماهواره های مختلف در مدار زمین نیز قابل مشاهده است.

نظارت بر نشتی خطوط لوله گاز نورد استریم توسط ماهواره ها
شرکت خصوصی GHGSat که ماهواره های فعال در فضا دارد و انتشار گاز متان از فضا را رصد می کند، مجموعه ای از ماهواره های با وضوح بالا را برای اندازه گیری نشت خط لوله گاز نورد استریم به کار گرفته است. به گفته آژانس فضایی اروپا، GHGSat ماهواره های رادار و مایکروویو خود را برای اندازه گیری در زوایای دید بزرگتر به کار گرفته است. به این ترتیب آنها توانستند ناحیه ای را هدف قرار دهند که نور خورشید قوی ترین حالت را از سطح دریا منعکس می کند (معروف به نقطه روشن).

تصویر نشت خط لوله گاز نورد استریم از فضا!  (+عکس)

در ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۲، شرکت خصوصی GHGSat منطقه گسیختگی خط لوله گاز نورد استریم را مشاهده کرد و میزان انتشار متان را ۷۹۰۰۰ کیلوگرم در ساعت تخمین زد.

آنچه آنها دریافتند این بود که در ۳۰ سپتامبر، نرخ تخمینی انتشار متان از خطوط لوله گاز نورد استریم، همانطور که از اولین اندازه گیری غلظت متان آن مشاهده شد، ۷۹۰۰۰ کیلوگرم در ساعت بود که بزرگترین نشت متان است که تاکنون توسط GHGSat شناسایی شده است. از یک منبع نقطه ای شناسایی و اندازه گیری می شود.

شرکت خصوصی GHGSat می گوید این میزان نشت بسیار بالاست. قابل ذکر است، این تصویر چهار روز پس از نشت اولیه منتشر شده است و تنها یکی از چهار پارگی در خطوط لوله گاز نورد استریم است. این شرکت در اطلاعیه ای اعلام کرد که این میزان متان معادل بیش از ۹۰ هزار کیلوگرم زغال سنگ سوزانده شده در یک ساعت است.

آژانس فضایی اروپا همچنین اعلام کرد که نظارت بر متان بر روی آب بسیار دشوار است زیرا آب بیشتر نور خورشید را در طول موج های کوتاه فروسرخ که برای سنجش از دور متان استفاده می شود جذب می کند. این مقدار نوری را که به سنسور می رسد محدود می کند و اندازه گیری غلظت متان را بسیار دشوار می کند. با این حال، پوشش ابر کمک زیادی به مشاهدات ماهواره ای این رویداد کرده است.

اگرچه متان تا حدی در آب محلول و غیرسمی است، اما دومین گاز گلخانه ای تولید شده توسط انسان در جو سیاره ما است و باعث تغییرات آب و هوایی می شود. کریگ دانلون، دانشمند آژانس فضایی اروپا، می‌گوید: «قدرت ابزارهای رادار مایکروویو فعال این است که می‌توانند نشانه‌های حباب متان را در سطح اقیانوس از طریق ابرها در یک باند وسیع و با وضوح بسیار بالا تشخیص دهند. یکی از محدودیت های اصلی ابزارها، غلبه بر نوری است. این به ما امکان می دهد تصویر کامل تری از فاجعه رخ داده و زمان وقوع رویداد مرتبط با آن به دست آوریم.

تصویر نشت خط لوله گاز نورد استریم از فضا!  (+عکس)

در ۲۶ سپتامبر، ماهواره Planet Dove متعلق به Planet Lab تصویری از پارگی خط لوله نورد استریم در دریای بالتیک، تقریباً ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی جزیره بورنهولم دانمارک، ثبت کرد.

بنابراین سایر ماهواره های رصد زمین که حامل ابزارهای تصویربرداری نوری و راداری بودند برای بررسی بیشتر حباب های ناشی از نشت گاز در خطوط لوله گاز بالتیک نورد استریم فراخوانده شدند. ماهواره Planet Dove آزمایشگاه Planet یک اختلال حباب در دریای بالتیک از ۵۰۰ تا ۷۰۰ متر در سراسر سطح آب نشان داده است. ماهواره های دیگر نیز توانستند این تصاویر از نشت گاز متان از خطوط لوله گاز نورد استریم در دریای بالتیک را ثبت کنند.

تصویر نشت خط لوله گاز نورد استریم از فضا!  (+عکس)

این تصویر راداری توسط ICEYE در ۲۸ سپتامبر گرفته شد. این اولین شرکت فضایی جدیدی بود که به ناوگان ماموریت های کمکی کوپرنیک پیوست.

تصویر نشت خط لوله گاز نورد استریم از فضا!  (+عکس)

نشت گاز متان در دریای بالتیک در ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۲ از یکی از خطوط لوله آسیب دیده نورد استریم توسط ماهواره Pléiades Neo روی سطح آب مشاهده می شود.

چند روز بعد، با تخلیه گاز از خطوط لوله گاز نورد استریم، کاهش قابل توجهی در قطر تخمینی نشت گاز متان مشاهده شد. فایل گیف زیر توسط ماهواره Copernicus Sentinal-2 ضبط شده است که نماهایی از ۳۰ سپتامبر و ۳ اکتبر سال جاری را نشان می دهد و این موضوع را تایید می کند.

تصویر نشت خط لوله گاز نورد استریم از فضا!  (+عکس)

تصویر زیر نیز نقشه منطقه ای است که خطوط لوله گاز نورد استریم در آن قرار دارد. در حالی که نشت گاز از این خط دیگر یک تهدید نیست، عواقب این فاجعه همچنان می تواند باقی بماند.

تصویر نشت خط لوله گاز نورد استریم از فضا!  (+عکس)