دولت فرانسه: اگر اعتصابات متوقف نشود به زور متوسل می شویم – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، دولت فرانسه کارگران پالایشگاه ها را تهدید کرده است که اگر به اعتصاب پایان ندهند از زور برای پایان دادن به آن استفاده خواهند کرد. در پی این اعتصابات که وارد سومین هفته خود می شود، یک سوم پمپ بنزین ها در فرانسه سوخت ندارند یا اصلا سوخت ندارند.

تاکنون وزرای دولت و همچنین امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه خواستار راه حلی برای این بحران شده اند. با این حال، اولیویه وران، سخنگوی دولت تهدید کرده است که برای پایان دادن به حملاتی که چندین پالایشگاه و انبار نفت فرانسه را فلج کرده است، از زور استفاده خواهد کرد. به گفته وی، اگر اعتصابات “فورا” متوقف نشود، “اقدام می کنیم. این بدان معناست که برای رفع آن مداخله خواهیم کرد.”

گفته می شود در پی این اعتصابات، زنجیره تامین سوخت با مشکل مواجه شده و نیمی از جایگاه های سوخت پاریس بدون بنزین و گازوئیل مانده اند. کمبود سوخت باعث شده برخی برای دریافت گاز به نروژ بروند. فرانسه اخیرا اعلام کرده است که به دلیل کمبود سوخت، ممکن است از نروژ نفت وارد کند یا از ذخایر استراتژیک خود خارج شود.

اعتصابات در فرانسه در پی اعتراضات به افزایش دستمزدها صورت گرفت. کارگران پالایشگاه می گویند افزایش دستمزدها با نرخ تورم کشور همخوانی ندارد و سطح زندگی آنها را تحت تاثیر قرار داده است.