اشتباهاتی که هنگام استفاده از یخچال مرتکب می شویم


آیا می دانید چه مشکلاتی در یخچال قابل تعمیر است و چه مشکلاتی نیاز به خرید یخچال نو دارد؟

آیه ماندگار – یخچال یکی از لوازم برقی گران قیمتی است که برای افزایش عمر آنها باید از فشار آوردن و استفاده نادرست از آن پرهیز کرد. برخی از کاربران با اقداماتی که باعث آسیب به این دستگاه ها می شود آشنا نیستند. در این مقاله قصد داریم ۱۰ اشتباه مهم در استفاده از یخچال را به شما معرفی کنیم تا به دستگاه شما آسیبی وارد نشود.

در برخی موارد، یخچال مشکلات جزئی دارد. اما همچنان به کار خود ادامه می دهد. در این شرایط بسیاری از کاربران تا زمانی که دستگاه دچار خرابی جدی شده و از کار نمی افتد، توجهی به تعمیر و رفع مشکل نمی کنند. باید گفت که تعمیر خرابی اولیه هزینه کمتری دارد و مشکل جدی برای شما ایجاد نخواهد کرد. آیا می دانید چه چیزی را می توان در یخچال تعمیر کرد؟ یا برای خرید یخچال نو به چه مشکلاتی نیاز دارید؟ باید گفت استفاده نادرست می تواند به اندازه ای به دستگاه آسیب برساند که دیگر قابل استفاده نباشد. با ما بمان.

انتخاب دمای بسیار پایین برای یخچال

یخچال ها برای انتخاب دما محدوده دمایی بالای صفر دارند. برخی از کاربران بر این باورند که با انتخاب دمای بسیار پایین، زمان نگهداری مواد غذایی خود را افزایش می دهند. باید گفت که این نظر کاملا اشتباه است. انتخاب دمای خیلی پایین علاوه بر اینکه به یخچال فشار می آورد و عمر مفید آن را کاهش می دهد، باعث یخ زدگی برخی مواد غذایی مانند میوه ها و سبزیجات می شود. معمولاً انتخاب دمای کمتر از ۳ درجه سانتیگراد برای یخچال توصیه نمی شود.

نگهداری مواد غذایی باقیمانده در یخچال

زمانی که غذا در محیط باقی می ماند، مکان مناسبی برای رشد میکروب ها می شود. رشد قارچ ها و باکتری ها در این غذاها در روزهای اول قابل مشاهده نیست. اگرچه ممکن است بو و طعم کمی تغییر کند. برخی از کاربران به دلیل ظاهر سالم غذا، غذا را به یخچال منتقل می کنند.

باقیمانده غذا منبع میکروب هایی است که با انتقال به یخچال کل محیط دستگاه را آلوده می کند. آلودگی یخچال به این میکروب ها باعث بوییدن یخچال و فساد زودرس سایر مواد غذایی می شود. با توجه به این موضوع بهتر است مواد غذایی را پس از رسیدن به دمای محیط به یخچال منتقل کنید و در صورت فراموشی آنها را دور بریزید.

نکته مهم برای جلوگیری از رشد میکروب ها در داخل یخچال تمیز کردن آن است. برخی از کاربران تنها در روزهایی که خانه جابجا می شود یا یخچال کثیف است دستگاه را تمیز می کنند. رشد میکروب ها در مراحل اولیه علائم خاصی ندارد و کاربران تنها زمانی متوجه آن می شوند که یخچال بوی بدی داشته باشد.

چند روز نگهداری گوشت در یخچال

یکی دیگر از اشتباهات کاربران نگهداری چند روزه گوشت تازه در یخچال است. گوشت یکی از غذاهایی است که خیلی زود خراب می شود و از طرفی میکروب ها به راحتی روی آن رشد کرده و تکثیر می شوند. دمای یخچال برای جلوگیری از رشد این میکروب ها کافی نیست. این باعث می شود هم گوشت خراب شود و هم محیط یخچال آلوده شود.

خرید بیش از حد نیاز و نگهداری مواد غذایی برای مدت طولانی

در قسمت داخلی یخچال یک سری دریچه وجود دارد که هوای سرد از طریق آنها وارد یخچال شده و به گردش در می آید. خرید بیشتر از نیاز و پر کردن فضای یخچال از گردش هوای سرد از طریق این دریچه‌ها جلوگیری می‌کند. این باعث می شود یخچال خوب خنک نشود و غذا زودتر خراب شود. از طرفی به دلیل کار بیشتر به کمپرسور یخچال فشار وارد می شود.

نگهداری گوشت و غذا در داخل یخچال

دمای یخچال به دلیل باز و بسته شدن متفاوت است. به همین دلیل غذاهایی مانند گوشت که زود فاسد می شوند را نباید در این قسمت قرار داد. این یخچال برای نگهداری مواد غذایی مانند سس، بطری آب و تخم مرغ طراحی شده است.

یخچال را پر کنید و در را باز بگذارید

یخچال ها ظرفیت خاصی دارند. پر کردن بیش از حد یخچال از گردش صحیح هوای سرد جلوگیری می کند. گاهی اوقات قرار دادن مواد غذایی بزرگ مانند هندوانه یا پر کردن بیش از حد کف باعث می شود که درب به درستی بسته نشود. بسته نشدن درب باعث تبادل حرارت بین محیط و یخچال می شود. این باعث می شود که یخچال به طور مداوم کار کند و به کمپرسور فشار بیاورد.

قرار دادن مواد غذایی با پلاستیک و بسته بندی در داخل یخچال

برخی از کاربران به دلیل کمبود وقت، پس از خرید با همان کیسه و بسته بندی، مواد غذایی را در یخچال قرار می دهند. این امر باعث می شود تا آلودگی های محیطی مانند باکتری ها و قارچ ها همراه با مواد غذایی وارد یخچال شوند. اگرچه محیط یخچال دمای پایینی دارد. اما برخی از این میکروارگانیسم ها تکثیر می شوند و تمام قسمت های دستگاه را آلوده می کنند. این امر باعث ایجاد بوی نامطبوع و گاهی کاهش ماندگاری مواد غذایی در یخچال می شود.

قرار دادن یخچال در جای نامناسب

مهمترین اشتباهی که کاربران در استفاده از یخچال مرتکب می شوند، قرار دادن آن در کنار دیوار یا کابینت است. به طور استاندارد، پشت یخچال باید حداقل ۳۰ سانتی متر از دیوار یا اشیاء دیگر فاصله داشته باشد تا هوا به گردش درآید و کمپرسور خنک شود. برای عملکرد بهتر یخچال بهتر است این فاصله را برای دو طرف دستگاه در نظر بگیرید.

گذاشتن غذای داغ در یخچال

قرار دادن وسایل داغ نیز به یخچال آسیب می رساند. اختلاف دما بین محیط یخچال و غذای گرم زیاد است. به همین دلیل دستگاه باید بیشتر کار کند تا این اختلاف دمای زیاد از بین برود. این امر باعث فشار بر روی کمپرسور دستگاه می شود. برای جلوگیری از آسیب دیدن یخچال، ابتدا باید مواد غذایی به دمای محیط برسند، سپس به یخچال منتقل شوند.

تمامی این اشتباهات در دراز مدت به یخچال آسیب می زند و باعث خرابی آن می شود. خرابی یخچال و فریزر با هر نوع و برندی یکی از مشکلاتی است که باید خیلی زود برطرف شود. جدا از اینکه یخچال یکی از مهم ترین لوازم خانگی است، خرابی آن می تواند به سلامت مواد غذایی نیز آسیب برساند. سرویس یخچال فریزر و ساید بای ساید می تواند به شناسایی ایرادات کوچک دستگاه کمک کند، با این کار بسیاری از مشکلات قبل از تبدیل شدن به یک مشکل جدی برطرف می شود و نیازی به تعویض قطعات یخچال نخواهید داشت. اگر احساس می کنید سرمای داخل یخچال کاهش یافته است، تعداد دفعات خاموش و روشن شدن خودکار یخچال تغییر یا افزایش یافته است، فریزر یخ زده است یا غذا کاملا یخ نمی زند و خیلی زود آب می شود، باید کمک بگیرید. از تعمیرکار ماهر یخچال.

تعمیرکار اشتباهاتی که باعث ایراد و خرابی یخچال شده است را به شما اطلاع می دهد تا پس از رفع ایرادات دیگر آن را تکرار نکنید.