تصمیمات اوپک لایه های سیاسی دارد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، پس از نشست اوپک پلاس و کاهش دو و نیم میلیون بشکه ای نفت خام، قیمت نفت خام از ۹۲ دلار به ۹۴ دلار و تا ۹۶ دلار افزایش یافت. در همان زمان گمانه زنی هایی مبنی بر افزایش چند برابری قیمت نفت خام مطرح شد، اما این افزایش قیمت چندان دوام نیاورد و باز هم در هجدهم مهرماه قیمت نفت خام افزایش یافت. برنت پس از کاهش یک دلار و ۷۳ سنت، افت ۰.۳ درصدی به ۹۵ دلار و ۹۲ سنت در هر بشکه رسید. این فراز و نشیب ادامه داشت تا اینکه در روزهای پایانی هفته گذشته قیمت نفت در ۲۹ مهرماه ۹۵ دلار و ۱۱ سنت ثبت شد، در حالی که روز سه شنبه ۲۸ مهرماه ۹۶ دلار و سه سنت بود. اما این فراز و نشیب های قیمت نفت تا کی ادامه خواهد داشت؟ در مورد این موضوع فریدون برکلی رئیس دفتر مطالعات انرژی وین به مهر می گوید: این موضوع سابقه تاریخی دارد، شاید بازار جهانی نفت از نشست ۵ اکتبر اوپک پلاس استفاده کند. برای مدت طولانی را در حافظه تاریخی خود نگه دارید. اوپک پلاس در اولین نشست رو در رو وزرای خود از ابتدای سال ۲۰۲۰ و پس از شیوع ویروس کرونا، تصمیم گرفت سقف تولید رسمی خود را به سطحی کاهش دهد. مطابق در واقع هیچ تحلیلگر نفتی آن را تصور نمی کرد. صحبت های رایج در مورد احتمال کاهش سطح ۰.۵ تا ۱ میلیون بشکه در روز چند روز قبل از اجلاس سران در محافل نفتی مطرح شد. اما رقم توافقی که در نشستی ۲۵ دقیقه ای با حضور ۲۰ وزیر نفت و ۳ نماینده وزیر نفت شکل گرفت، بازار را شوکه کرد.

وی افزود: ۴ ساعت پس از انتشار بیانیه دبیر اوپک که ساعت ۸:۳۰ صبح روز چهارشنبه به وقت واشنگتن بود، رئیس جمهور بایدن وی با لحنی غیر متعارف از عربستان و اوپک پلاس انتقاد کرد و تصمیم نشست وین را سیاسی خواند. در مدت کوتاهی فضای حمله به تصمیم ۵ اکتبر اوپک پلاس چنان شدید شد که عملاً هیچ کارشناس نفتی جرات دفاع از بیانیه اوپک پلاس را به عنوان یک تصمیم کارشناسی نداشت. حمایت از تصمیم اوپک پلاس به منزله حمایت از جنگ روسیه در اوکراین و تلاش برای کمک به شکست آن است. بایدن در انتخابات میان دوره ای نوامبر مورد توجه قرار گرفت.

کاهش تولید نفت تصمیم سایسی نبود

برکلی وی افزود: اکنون پس از گذشت یک هفته از تصمیم اوپک پلاس، قیمت جهانی نفت پس از سه روز جهش ۱.۵ دلاری، دوباره به زیر کریدور ۹۰ دلار در هر بشکه سقوط کرد. برنت برگشتن. در واقع، تصمیم اوپک پلاس از یک عزم سیاسی نشات گرفته است. دبیرخانه سازمان اوپک برآورد قبلی خود در مورد تقویت سمت تقاضا در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۲ و سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ را اصلاح کرده است. رویایی دبیرخانه آژانس بین المللی برآورد کرده بود بین المللی انرژی در پاریس، در گزارش سپتامبر خود، ضعف طرف تقاضا در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۲ را بیان کرد. در گزارش آژانس اینتر بین المللی انرژی نسبت به نرخ رشد اقتصادی چین و در نتیجه رشد تقاضای نفت چین به عنوان موتور تقاضای جهانی نفت ابراز نگرانی کرده بود. امروز، بازار می داند که تقاضای نفت چین به سطح سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ برای ماه های پایانی ۲۰۲۲ باز نمی گردد، بلکه به سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ باز می گردد. آمریکا این را به خوبی می داند.

رئیس دفتر مطالعات انرژی وین توضیح داد که در شرایط کنونی تنها تحریم ها می توانند قدرت سیاست خارجی آمریکا را حفظ کنند. بایدن او نسبت به عملکرد حزبش در انتخابات نوامبر بدبین است. یکی از دلایل اصلی آن گرانی بنزین است که شهروندان آمریکایی را ناراحت و بدبین کرده است. نظرات رای دهندگان آمریکایی در مورد عملکرد دولت ها در پمپ بنزین ها شکل می گیرد. در حال حاضر قیمت ها در حال افزایش است و رئیس جمهور بایدن دنبال بهانه شادی سلام در میان بین المللی است. من حتی از احتمال تحریم نفتی عربستان تعجب نمی کنم. تحریم ها اکنون تنها و قدرتمندترین اصل سیاست خارجی دولت هاست آمریکا است.

تحلیلگران انرژی نگاهی غیربازاری به تصمیمات اوپک دارند

برکلی وی افزود: باید توجه داشت که در سازمان اوپک معمولا تصمیمات دارای لایه های سیاسی هستند. این لایه‌های سیاسی با گسترش اوپک به کشورهای غیراوپک و به‌ویژه روسیه شدیدتر شده‌اند. بنابراین اکثر تحلیلگران بازار جهانی نفت تصمیمات اوپک پلاس را از زوایای مختلف می بینند بازار اضافی آنها به یکدیگر نگاه می کنند. درهم تنیدگی ابعاد اقتصادی و سیاسی با تحلیل بازار از ابعاد جدید آه تو داده شده. این به دلیل جنگ در اوکراین و تحریم روسیه توسط اعضای معاهده است اقیانوس اطلس شمال، پارامترهای تازه آه تو وارد مباحث تحلیلی شده است. اگر ایالات متحده بتواند توافق نفتی ناتو را اجرا کند و سیاست تعیین سقف قیمت برای انرژی روسیه اجرا شود، طبیعتاً افزایش قیمت جهانی نفت برای روسیه و هر کشور تحت آن بهتر خواهد بود.

وی در خاتمه تصریح کرد: در مورد ایران قطعاً افزایش قیمت نفت بهتر خواهد بود. اطلاعات موثقی از میزان و نحوه عرضه نفت خام ایران در بازار موجود نیست که البته به دلیل وجود تحریم است. میزبان. در با این حال قیمت بالاتر نیز برای ایران مطلوب است. نماینده جمهوری اسلامی ایران در نشست ۵ اکتبر اوپک پلاس در وین از کاهش ۲ میلیون بشکه ای سقف تولید حمایت کرد.