گران ترین مراحل ساخت و ساز کدامند؟ اقتصاد برتر


امروزه ساختمان های کوتاه و بلند با اهداف و کاربری های متفاوت در سراسر کشور ساخته می شود و سرعت پیشرفت پروژه و هزینه ساخت به یکی از مهم ترین دغدغه های سازندگان و پیمانکاران تبدیل شده است.

امروزه ساختمان های کوتاه و بلند با اهداف و کاربری های مختلف در سراسر کشور ساخته می شوند، مراحل ساخت ساختمان ها متفاوت است. به همین دلیل سرعت پیشرفت پروژه و هزینه ساخت به یکی از مهم ترین دغدغه های سازندگان و پیمانکاران تبدیل شده است.

بنابراین برای جلوگیری از هزینه های اضافی مانند اسکلت سازی، فونداسیون (ساخت ساختمان)، لوله کشی و … در ساخت و ساز ساختمان، داشتن اطلاعات کافی در مورد ساخت کمک زیادی می کند. مطرح کردن

گران ترین مراحل ساخت و ساز

در صنعت ساختمان چندین مرحله مهم وجود دارد که مراحل گران قیمتی هستند و در تصمیم گیری های مهم در مورد ساختمان تاثیر بسزایی دارند. در زیر به نام برخی از آنها می پردازیم:

۱- اسکلت ساختمان

یکی از مهم ترین و پرهزینه ترین مراحلی که استحکام و ساخت ساختمان ها را تعیین می کند، اسکلت بندی ساختمان ها می باشد. اگر بنای ساخته شده استحکام زیادی نداشته باشد، ممکن است به راحتی و به سرعت در اثر مشکلاتی مانند زلزله، آتش سوزی، سیل و … تخریب و به خرابه تبدیل شود بنابراین باید در انتخاب و خرید مصالح و از مراکز معتبر از جمله دقت کرد. به عنوان شرکت Banitik وافل ساز بخر زیرا به طور کلی اندازه و نوع اسکلت بسیار مهم است. اسکلت بندی ساختمان ها به ۳ نوع مختلف تقسیم می شود که عبارتند از:

قاب چوبی

یکی از روش های اسکلت بندی که در خانه های قدیمی قابل استفاده است، بادوام بودن و عایق حرارتی مناسبی است، اسکلت چوبی است. این قاب چوبی امروزه در ساخت و ساز استفاده نمی شود و جزو ارزان ترین و کم هزینه ترین قاب ها می باشد.

خوب است بدانید در استفاده از این نوع اسکلت باید به نوع چوب به کار رفته در آن توجه کرد تا کیفیت بالا و مطلوبی داشته باشد. زیرا اگر کیفیت را نداشته باشد ممکن است مقاومت چندانی در برابر فشار، آتش، طوفان های شدید نداشته باشد و جان و مال مردم را به خطر بیندازد.

اسکلت بتنی

در روش اسکلت سازی بتن از ترکیب ماسه، ماسه، فولاد و سیمان یا بتن مسلح استفاده می شود که روند اجرا و ساخت بسیار کندی دارند. هزینه استفاده از این اسکیت نسبت به اسکلت فلزی کمتر است اما سرعت بسیار کمی دارد.

اسکلت فلزی

مقاوم ترین و گران ترین اسکلت سازی، نوع فلزی آن است. در ساخت با این نوع اسکلت فلزی، از آنجایی که به نیروی کار کمتری نیاز است، اما ساختمان با سرعت بالایی تکمیل خواهد شد. این اسکلت از فولاد ساخته شده است بنابراین در برابر فشار و عوامل دیگر بسیار مقاوم بوده و هزینه بالاتری نیز خواهد داشت. به طور کلی هزینه ساخت اسکلت فلزی بیشتر از سازه بتنی است.

۲- پی ساختمان یا پی

فونداسیون ساختمان وظیفه تحمل وزن و بار و انتقال آن به زمین و جلوگیری از واژگونی و نشست ساختمان را دارد. پی ها انواع مختلفی دارند مانند آجر، بتون، چوب، سنگ و فلز و برای استحکام بیشتر سازه ای که می سازید باید هزینه بیشتری پرداخت کنید.

۳- لوله کشی ساختمان

یکی از پیچیده ترین کارهای ساختمانی لوله کشی است که با توجه به کار تخصصی و نیاز به افراد ماهر و ماهر در ساخت و ساز، اجرای آن مستلزم هزینه های زیادی است. همچنین هزینه لوله کشی ساختمان را با توجه به تعداد سرویس های بهداشتی، سینک، تعداد انشعابات مورد استفاده، تعداد طبقات، نوع شیر آب و اندازه محیط تعیین می کنند. ضمنا دقت داشته باشید در صورت استفاده از شیرآلات توکار به دلیل ایزوگام و کنده کاری و تعمیرات باید هزینه بیشتری نسبت به شیرهای روکار در نظر بگیرید.

۴- سقف سازی ساختمان

سقف سازی یکی دیگر از مراحل پرهزینه ساخت سازه است که اندازه سقف و نوع مصالح استفاده شده تعیین کننده هزینه این قسمت از ساخت و ساز است. پشت بام ها یکی از مهم ترین قسمت های ساختمان هستند که به روش های مختلفی اجرا می شوند. در زیر به بررسی برخی از انواع آن می پردازیم:

سقف وافل

امروزه در طراحی و اجرای ساختمان ها از روش های مختلفی برای ایجاد سقف استفاده می کنند که یکی از این سقف های جدید است. سقف وافل است. این سقف با توجه به محدودیت کلی در پوشش دهی، مزایایی مانند استحکام بالا، سهولت در ساخت، وزن مرده کمتر، پوشش دهانه های بلند و صرفه اقتصادی دارد. برای اجرای این سقف بتنی از قالب های وافل یک طرفه و دو طرفه استفاده می شود که غیر دائمی هستند و پس از بتن ریزی و خشک شدن باید برداشته شوند تا در اجرای سقف طبقات دیگر یا پروژه های دیگر مورد استفاده قرار گیرند.

سقف بلوک تیرچه

سقف تیرچه بلوک یکی از رایج ترین سقف هایی است که در اسکلت های فلزی، آجری و بتنی قابل اجرا می باشد. سقف تیرچه بلوک اگرچه وزن سبک است اما در برابر نیروهای افقی مقاومت بالایی دارد و اجرای این سقف هزینه کمی خواهد داشت.

سقف تیرچه کرومیت

بد نیست بدانید سقف تیرچه کرومیت مقاومت بالاتری نسبت به سقف تیرچه بلوک دارد بنابراین می تواند فشارهای همه جانبه را تحمل کند. از آنجایی که سقف تیرچه کرومت فولادی است، قیمت بالایی دارد و برای پروژه هایی که می خواهند کار را در زمان کمتری به پایان برسانند، اصلا توصیه نمی شود.

سقف کامپوزیت

در این سقف تیرچه ها و پانل های پرکننده میانی از دو نوع متفاوت هستند که به هیچ وجه شباهتی به یکدیگر ندارند. در ساخت این نوع سقف ها از ترکیب فولاد و بتن استفاده می شود که می توان گفت سقف دال بتنی، سقف عرشه فولادی و سقف تیرچه بلوک جزء سقف تیرچه مرکب محسوب می شوند. برای کاهش هزینه می توانید از نوع کم هزینه که تیرچه پلی اورتان و تیر پاشنه بتنی است استفاده کنید.

۵- کف سازی ساختمان

مدل و نوع کفپوش یکی از مواردی است که در زیبایی و ظاهر ساختمان تاثیر بسزایی دارد و قطعا یکی از پرهزینه ترین مراحل ساخت ساختمان می باشد. کف سازی که یکی از مراحل پایانی ساخت ساختمان می باشد با توجه به مقاومت، مقاومت و مصالح به کار رفته دارای هزینه های متفاوتی می باشد. در ادامه تعدادی از انواع کفپوش را نام می بریم:

  • کفپوش سرامیکی
  • کفپوش پارکت
  • کفپوش موزاییکی
  • کفپوش سنگی

حرف پایانی

در این مقاله سعی کردیم به یکی از سوالات مهم و متداول پیمانکاران و مجریان ساختمان پاسخ دهیم، حال امیدواریم با مطالعه این مقاله پاسخ خود را در رابطه با سوال گرانی مراحل ساخت و ساز دریافت کنند. در قسمت بالا موارد زیادی را ذکر کردیم اما چیزی که در اکثر مراحل ثابت بود خرید و استفاده از مصالح مرغوب بود زیرا باعث کاهش کیفیت کار نمی شود و از آسیب پس از ساخت ساختمان جلوگیری می کند. . پس بهتر است مصالح و تجهیزات ساختمانی خود را از مراکز معتبر و قالب های وافل خود را پس از مشاوره رایگان از سایت بنیتک تهیه نمایید.

منبع: https://benytech.com/

شماره تماس دفتر: ۰۲۱۲۲۳۰۳۰۸۱ – ۰۲۱۲۲۳۰۳۰۸۲

ارتباط با مدیر فروش: ۰۹۱۲۹۲۷۳۵۱۵

آدرس: تهران، سهروردی شمالی، خیابان شهید قندی، خیابان بیستم، پلاک ۵، واحد ۹