کرایسلر ویژه کیا; خودرویی که نماد دوستی صنعتی آمریکا و ایتالیا بود! (+عکس)


عصر ایران چند وقت پیش در جریان معرفی یک خودروی بسیار خاص استون مارتین لاگوندا ویناله از مرکز طراحی خودرو رفت همانطور که ذکر شد نام بردیم; رفت این یکی از قدیمی ترین مراکز طراحی و تولید بدنه خودرو در جهان است که در سال ۱۹۱۶ در تورین ایتالیا تاسیس شد.

رفت سابقه درخشان در معرفی خودروها خاص و تولید محدودی برای بسیاری از شرکت های مطرح دنیا دارد که یکی از شاخص ترین این ارتباطات است کرایسلر او می دانست که اوج آن در دهه ۵۰ است.

در طول دهه ۱۹۵۰، رفت او چند مدل رویایی برای کرایسلر تولید کرد که کرایسلر GS-1 Special مدل ۱۹۵۴ مهم ترین نتیجه این همکاری است.

کرایسلر ویژه کیا;  خودرویی که نماد دوستی صنعتی آمریکا و ایتالیا بود!  (+عکس)

این کوپه لوکس بدنه ای حجیم به خصوص در قسمت گلایگر داشت و با توجه به زبان طراحی رایج دهه ۱۹۵۰ در صنعت خودروسازی بین المللی، از چراغ های دایره ای شکل، جلوپنجره بزرگ و المان های کرومی بهره می برد.

خط شانه قوی در نهایت مسیر زیبای خود را طی می کند و به گلگیر بزرگ عقب می رسد. قسمت داخلی گلگیرها نیز میزبان نوار کرومی بسیار ظریفی است که نمای بسیار زیبایی را در هماهنگی با رینگ های اختصاصی GIA و لاستیک های کلاسیک فاق بلند ایجاد می کند.

کرایسلر مخصوص کیا

در مطالبی که مربوط به کرایسلر GS-1 ویژه شد بیانیه بسیار جالبی وجود دارد که اشاره می کند: GIA در ارائه این کرایسلر با زیبایی منحصر به فرد، قوانین طراحی مینیمال را با شرایط صنعت خودروسازی دهه ۵۰ ترکیب می کند. این ماشینی است که از آن سیر نمی شوید!

در قسمت موتور کرایسلر اسپیشال از مدل ۸ سیلندر همی با توان خروجی ۲۳۵ اسب بخار با هماهنگی گیربکس ۲ سرعته اتوماتیک استفاده شد.

این خودرو در زمان خود به نمادی از رابطه صنعتی آمریکا و ایتالیا تبدیل شد و نشان پرچم دو کشور نیز به همین دلیل بر روی گلگیر عقب قرار گرفت. مرکز ماشین جیا توسط جاچینتو رفت(۱۸۸۷ تا ۱۹۴۴) در ایتالیا تأسیس شد، اما مالکیت این برند در دست شعبه اروپایی شرکت فورد آمریکایی بود. حضور فورد قطعا تاثیر مهمی در همکاری کیا و کرایسلر داشت.

کرایسلر ویژه کیا;  خودرویی که نماد دوستی صنعتی آمریکا و ایتالیا بود!  (+عکس)

تصاویر بیشتر: