نوسانات بازار اجاره خودرو در سال گذشته


بسیاری از مردم امسال را سال رکود در اجاره خودرو می دانند. معمولاً عوامل مؤثر بر نوسان و تلاطم قیمت ها در بازار دارایی متفاوت است. به عنوان مثال، متداول ترین مواردی که در تعیین قیمت دارایی ها در سال جاری نقش داشته اند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

او سیاست های موقت و کوتاه مدت را می دانست. اما مهمترین عامل موثر بر قیمت اجاره خودرو

کرونا (که منجر به کاهش سفر و سپس محدودیت ترافیکی شد)

سیاست های موقت و کوتاه مدت (در زمینه خرید و قیمت خودرو)
قبل از بررسی اثرات کرونا در بازار اجاره ماشین ایرانی، ما در طول یک سال این بازار را به صورت عمومی بررسی می کنیم. اجاره خودرو دارای بازار فصلی است.

بازار اجاره خودرو در یک سال

بازار اجاره خودرو در یک سال همانطور که گفته شد فصلی است. در هر زمان می توانید با تهیه مدارک لازم برای اجاره خودرو با خودروی مورد نظر خود به سفر بروید.
در نیمه اول سال سفرها بیشتر بود و به دنبال آن بازار اجاره خودرو ارزان در تهران هوا گرم است چون در فصل بهار تعطیلات نوروزی داریم و مردم به سفر می روند. آب و هوای عالی و مناظر زیبا که به دلیل فصل بهار بوجود می آیند. عامل دیگر افزایش سفرها در این فصل است.
تابستان همچنین به دلیل تعطیلات مدارس و تعطیلات طولانی برخی از ادارات باعث افزایش سفرها می شود. البته هنوز هم می توان اوج سفر را اولین فصل سال و تعطیلات نوروز دانست. در دو فصل بهار و تابستان به خصوص تقاضا برای اجاره خودرو بیشتر از بقیه ایام سال است.
پاییز فصل شروع مدارس است و با شروع این فصل میزان رفت و آمد به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. علاوه بر این، با سردتر شدن هوا در زمستان، میزان سفر نیز کاهش می یابد. خانواده ها به خصوص در فصل سرد زمستان خود را برای سفر نوروزی آماده می کنند. مشخص است که تعداد افرادی که خودرو اجاره می کنند نیز کاهش خواهد یافت. در سال ۱۴۰۱ محاسبات و برنامه های نوروزی بسیاری از مردم تحت تأثیر ویروس ناشناخته کووید-۱۹ قرار گرفت.

بازار اجاره خودرو در سال جدید

علاوه بر همه گیری کرونا، بازار اجاره خودرو در سال ۱۴۰۱ نیز تحت تأثیر سیاست های داخلی قرار گرفت.
در ابتدای سال با شروع موج اول کرونا در اسفندماه ۱۳۹۷، تعداد سفرها بر خلاف سال های دیگر به کمترین میزان خود رسید. تقاضا برای اجاره خودرو نیز کاهش یافته است. در نظر داشته باشید که اجاره ماشین عروس به دلیل بسته بودن تالارها و عدم امکان برگزاری مراسم از گزینه ها حذف شد. بعد از گذشت سه ماه از سال، برخی از مردم از خانه نشینی خسته شدند. برخی دیگر ترس اولیه از این بیماری را نداشتند و آن را یک آنفولانزای ساده می دانستند. این تفکرات در کنار هم سفرها را تا حدودی بیشتر از قبل کرد. پس از آن کرایه اتومبیل رواج بیشتری پیدا کرد.
همانطور که می دانید کرونا در ایران با موج اول تمام نشد. سپس موج دوم را دیدیم که یکی از راهکارهای کنترل آن ممنوعیت تردد بود. این ممنوعیت شامل ممنوعیت تردد شبانه از ساعت ۲۱ الی ۰۴:۰۰ در هر شهر و ممنوعیت ورود خودروهای غیر بومی به استان ها می باشد. در نتیجه، پاییز و زمستان کاهش قابل توجهی در اجاره خودرو به همراه داشت. البته برخی از شرکت های اجاره خودرو از جمله رنت کانیم با اخذ مجوزهای ویژه امکان تردد در این ساعات را برای مردم فراهم کرده اند.

منبع جهان نیوز