پیام معاونت مهندسی، تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت به مناسبت روز ملی استانداردبه گزارش شانا، متن پیام وحیدرضا زیدی فرد، رئیس شورای سیاستگذاری استاندارد صنعت نفت به شرح زیر است:

«بیست و دوم مهرماه هر سال مصادف با روز جهانی استاندارد، آغاز حرکتی هماهنگ برای کشورهای جهان در راستای تحقق شعار سالانه سازمان بین‌المللی استاندارد است. همانطور که می‌دانیم صنعت نفت نقش مهمی را ایفا می‌کند. نقش کلیدی در ثبات اقتصاد کشور دارد، بنابراین هرگونه چالش یا توقف در تولید و عرضه فرآورده های نفتی تاثیر مستقیمی بر اقتصاد کشور خواهد داشت.

استانداردهای صنعت نفت، الزامات فنی، کیفی، ایمنی و زیست‌محیطی را در بخش‌های مختلف آن از فرآیندهای اکتشاف و تولید گرفته تا عرضه در پایانه‌های صادراتی و جایگاه‌های عرضه سوخت تعیین می‌کند که از این نظر، تولید پایدار با قابلیت اطمینان بالا را برای نفت فراهم می‌کند. صنعت. خواهد داشت. معاونت مهندسی، تحقیقات و فناوری وزارت نفت در راستای تحقق این رسالت مهم در تلاش است با نیازسنجی گامی مهم در جهت بهبود و توسعه همه جانبه، متوازن و پایدار صنعت نفت استاندارد گرا بردارد. ، تدوین و به روز رسانی استانداردها.

این معاونت در راستای شعار امسال سازمان جهانی استاندارد با عنوان «دیدگاه مشترک برای دنیای بهتر» و در اجرای تبصره (۳) ماده «۳» قانون «تقویت و توسعه نظام استاندارد» است. ماده «۳» «قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت» و «تنظیم نظام استاندارد در صنعت نفت ایران» با حضور تعداد زیادی از متخصصان و کارشناسان داخل و خارج از وزارت نفت. نفت با همکاری سازمان ملی استاندارد ایران و پژوهشگاه استاندارد به عنوان بازوی تحقیقاتی آن سازمان، کمیته های استانداردسازی شرکت های اصلی وزارت نفت، اداره کل بهداشت، ایمنی و محیط زیست وزارت نفت انجمن های نفتی و تخصصی و سازمان های مردم نهاد پروژه عظیم ملی شدن استانداردهای صنعت نفت ایران را آغاز کرده اند که در آن ۱۹ استاندارد ایران صنعت نفت به عنوان استاندارد ملی منتشر شده و تاکنون ۷۶ استاندارد منتشر شده است. آنها در آستانه ملی شدن هستند.

تهیه و ابلاغ دستورالعمل «نظارت بر اجرای استانداردهای تخصصی صنعت نفت» و «صدور گواهینامه صلاحیت حرفه ای کارشناسان فنی استانداردسازی صنعت نفت» و تشکیل «شورای سیاست گذاری استاندارد در صنعت نفت». از دیگر اقدامات این معاونت است.

در خاتمه ضمن تبریک هفته ملی استاندارد به تمامی همکاران عزیز، امید است در سال پیش رو با همدلی و اراده مشترک بتوانیم تصویر بهتری از آینده این صنعت ترسیم کنیم و با درایت و مشارکت هر یک یکی از شما عزیزان در رعایت دقیق موازین شاهد سربلندی و تعالی خواهیم بود. صنعت نفت کشور عزیزمان را افزایش دهیم.