آیا این افراد یارانه جدید می گیرند؟


هر سال باید ۱۰ تا ۲۰ درصد به قیمت بنزین اضافه شود

وی تاکید کرد: امروز توزیع یارانه بنزین ناعادلانه است. ۵۰ درصد خانواده های جامعه ما ماشین ندارند. آیا این خانواده ها نباید از یارانه بنزین سم داشته باشند؟ آماری دارم که گاهی ۱۰۰ خودرو به نام یک نفر است و برای همه خودروها یارانه می گیرد، گفت: این شیوه توزیع یارانه باید تغییر کند. برای اصلاح آن باید مدل های مختلف بررسی شود. اگر این کار را نکنیم بهترین حالت این است که هر سال مانند گذشته ۱۰ تا ۲۰ درصد به قیمت بنزین اضافه کنیم. اما شما نمی توانید کاری انجام دهید و روی دستان خود بنشینید. نباید به تدریج قیمت را افزایش دهیم یا مدل توزیع یارانه را تغییر دهیم و بعد از ۶ سال ناگهان با یک فنر در حال انفجار مواجه شویم.

طرح بنزینی که در کیش و قشم اجرا شد چه نتیجه ای داشت؟

طرحی که دولت به صورت پایلوت در جزایر کیش و قشم برای بهبود توزیع یارانه بنزین دنبال کرد، در اصل خوب بود، اما در اجرای آن ایراداتی داشت که پیگیر هستیم تا این طرح برطرف شود و به نتیجه برسد. بدون ایجاد تغییر در قیمت ها، نحوه توزیع مجدد یارانه بنزین باید تغییر کند تا عادلانه شود. مردم چه ماشین داشته باشند چه نداشته باشند باید از یارانه بنزین سهم بگیرند.

افرادی که ماشین ندارند یارانه بنزین بگیرند

وی تصریح کرد: افرادی که خودرو ندارند باید بتوانند سهام خود را به مالکان خودرو بفروشند. سهمیه مالکان خودرو باید منطقی باشد. فردی که ۱۰ خودرو دارد نباید به ازای هر ۱۰ خودرو یارانه بنزین دریافت کند. وقتی این اتفاق افتاد و بازار شکل گرفت، دولت فقط می تواند به عنوان تنظیم کننده بازار ایفای نقش کند، گفت: در خصوص طرحی که در کیش و قشم اجرا شد، دولت خیلی بازار را دنبال نکرد و خریدار شد. . دولت باید پای خود را از قیمت گذاری کنار بکشد و تنها تنظیم کننده و تسهیل کننده بازار باشد. مثلاً سقف قیمت آزاد را دولت تعیین می کند. ممکن است فردی که ماشین ندارد تصمیم بگیرد بنزینش را ۲۰۰۰ تومان بفروشد. به تدریج افرادی که از بازار سود می برند سیاست را تعیین می کنند.

شریعتی ادامه داد: مطالبه از سوی مردم برای تنظیم بازار شکل می گیرد نه اینکه از سوی دولت به مردم تحمیل شود. وقتی دولت سیاست را به مردم تحمیل کند، بنزین به کالایی حساس و تنش زا تبدیل می شود که اثر تورمی در جامعه دارد. اگر این مدل ها رعایت نشود، به ناچار پس از چند سال تحمل، به دلیل تغییرات قیمتی، دولت ها باید بازار را با تغییرات قیمتی شوک وارد کنند. بنابراین مجبوریم روش توزیع یارانه بنزین را تغییر دهیم.

شریعتی در پاسخ به این سوال که امروز برخی از مسئولان وزارت نفت بحث قاچاق سوخت از نیروگاه ها را مطرح کردند و گفتند که قبل از مصرف از نیروگاه ها قاچاق می شود، اما وزارت نیرو می گوید این امکان در زمان مصرف وجود ندارد. همه. به عنوان سخنگوی کمیسیون انرژی این موضوع را چگونه ارزیابی می کنید؟ گفت: وقتی این اتفاق افتاد یعنی ممکن است. گزارش نهادهای نظارتی نشان می دهد که این اتفاق افتاده است، قاچاق سوخت هم در حوزه خرد و هم در حوزه کلان به ویژه در گازوئیل اتفاق افتاده است.

منبع: ایسنا