بلینکن به سینه سلمان رشدی برخورد کردگزارش کردن شهرآرانیوزآنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در توئیتی نوشت: ایالات متحده تلاش رهبران ایران برای سرکوب اساس آزادی بیان و تهدید اصحاب مطبوعات را نمی پذیرد. امروز ما نهاد ایرانی مسئول اعطای جایزه مرگ به نویسنده سلمان رشدی را تحریم کردیم.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که بنیاد ۱۵ خرداد را به دلیل تعیین جایزه چند میلیون دلاری برای مرگ سلمان رشدی، نویسنده کتاب آیات شیطانی، تحریم کرده است.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم در اطلاعات مالی در این باره گفت: ایالات متحده از عزم خود برای ایستادگی در برابر تهدیدات مقامات ایرانی علیه حق آزادی بیان، آزادی مذهب و آزادی مذاهب دست بر نمی دارد. اعتقاد و همچنین آزادی مطبوعات جهانی. .

وی افزود: این اقدام جنایتکارانه – که مورد تشویق ایران است – وحشتناک است. برای سلمان رشدی پس از قتل به جانش آرزوی بهبودی کامل داریم.

بر اساس این تحریم، تمامی دارایی های این بنیاد در آمریکا و هر نهادی که به طور مستقیم یا غیرمستقیم تحت مالکیت این نهاد باشد، مسدود می شود و هر فردی که با این نهاد مبادلات مالی داشته باشد، با تحریم های آمریکا مواجه خواهد شد.

بنیاد پانزده خرداد یکی از موسسات خدمات رسان است که در سال ۱۳۶۰ به دستور امام (ره) با هدف محرومیت زدایی و رفع مشکلات اقتصادی خانواده های شهدا، جانبازان و ایثارگران انقلاب اسلامی تاسیس شد.

منبع: ایسنا