وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی وارد تاجیکستان شد/ افتتاحیه هفته فرهنگی ایران در دوشنبه


به گزارش خبرگزاری فارس، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور شرکت در مراسم افتتاحیه هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان وارد دوشنبه پایتخت این کشور شد.

محمدمهدی اسماعیلی روز یکشنبه ۱۷ آبان ۱۴۰۱ با استقبال رسمی زلفیا دولت زاده وزیر فرهنگ جمهوری تاجیکستان، محمدعلی کیانی مدیرکل تعاون و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی وارد شد. و دیگر مقامات ایرانی و تاجیکستانی در فرودگاه دوشنبه. یک کشور شد

حضور در مراسم افتتاحیه هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان، دیدار با مسئولان تاجیکستان، اهالی فرهنگ و هنر و ایرانیان، رونمایی از آلبوم ۲۴ اثر نفیس خوشنویسی استاد تیموری، افتتاحیه هفته فیلم ایرانی در تاجیکستان و… از جمله برنامه های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این سفر است.

دعوت رسمی وزیر فرهنگ ایران/ برگزاری هفته فرهنگی در سه شهر تاجیکستان

با تلاش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سفارت جمهوری ایران در دوشنبه پایتخت تاجیکستان و در پاسخ به دعوت رسمی وزیر فرهنگ جمهوری تاجیکستان جناب آقای دکتر محمدمهدی اسماعیلی هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در جمهوری تاجیکستان در شهرهای دوشنبه، خجند و باختر با حضور هیئتی متشکل از مسئولان رسمی، فرهنگی و هنری برگزار می‌شود.

در این رویداد فرهنگی که با حضور شاعران و نویسندگان، گروه های شاهنامه خوان و شبیه خوان، رزمندگان زورخانه، هنرمندان موسیقی و تجسمی و صنایع دستی برگزار می شود، گوشه ای از فرهنگ و هنر کشورمان به نمایش گذاشته می شود.

برگزاری هفته فیلم ایرانی و رونمایی از ۲۴ اثر خوشنویسی

همزمان با برگزاری هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان، هفته فیلم ایرانی نیز با نمایش فیلم های ایرانی در این کشور برگزار می شود.

فیلم‌های پسر دریا، عماد و توبا و تختی در هفته فیلم ایران در تاجیکستان به نمایش درمی‌آیند.

در دیدار وزیر فرهنگ جمهوری تاجیکستان با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در تالار وحدت تهران، دو طرف بر توسعه روابط و تعاملات فرهنگی در همه عرصه‌ها و عرصه‌های فرهنگی، هنری و فرهنگی تاکید کردند. رسانه ها.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار با اشاره به گفتگوی دوجانبه با همتای تاجیکستانی خود، آمادگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری همه جانبه در زمینه های مختلف فرهنگی، هنری و رسانه ای اعلام کرد. از جمله سینما. ، موسیقی، تئاتر، هنرهای تجسمی، کتاب و ادبیات، انتشارات و…

اسماعیلی با اشاره به رویکرد جدید دولت مردمی در حوزه سیاست خارجی گفت: طی یک سال گذشته بیش از هشت وزیر فرهنگ از کشورهای مختلف منطقه در تهران حضور داشته اند و در قالب چند سفر. با وزرای فرهنگ سایر کشورها نیز دیدارها و مذاکراتی انجام شده است. در راستای این جلسات مشترک تفاهم نامه های فرهنگی و هنری خوبی از سوی طرفین به امضا رسید.

با تاکید بر تداوم سیاست همگرایی ملی و منطقه ای دولت مردمی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به اشتراکات فراوان تمدنی، فرهنگی، تاریخی و… ایرانیان با مردم تاجیکستان اشاره کرد و گفت: بر اساس همین اشتراکات و در ادامه سیاست همگرایی ملی و منطقه ای مردم. دولت میزبان نشستی دوجانبه با وزیر فرهنگ جمهوری تاجیکستان هستیم بنابراین افتتاحیه هفته فرهنگی تاجیکستان در ایران نیز در همین راستا انجام می شود.

مردم ایران و تاجیکستان یکدیگر را یک ملت واحد می دانند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین با بیان اینکه ایران و تاجیکستان دو کشور بزرگ و دارای تاریخ، فرهنگ و تمدن مشترک هستند، اظهار داشت: مردم ایران و تاجیکستان همدیگر را ملتی واحد می دانند، زیرا دارای اشتراکاتی هستند. تاریخ و احترام به یکدیگر. وابستگی و محبت خاصی دارند.

وی اشتراک زبان فارسی را عامل مهمی در پیوند دو ملت عنوان کرد و گفت: ایران و تاجیکستان نیز از تاریخ ادبی مشترکی بهره مند هستند که به توسعه این حوزه بین دو ملت کمک می کند.

تاکید بر فیلم، کتاب، موسیقی و همکاری های بصری

اسماعیلی همچنین هدف از این سفر و دیدارهای دوجانبه را در دستور کار گسترش تعاملات فرهنگی ایران و تاجیکستان به ویژه در حوزه های سینما، موسیقی، تجسم، کتاب و سایر حوزه های فرهنگی و هنری دانست و تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد ارشاد اسلامی در این دوره در دولت سیزدهم مانع از گسترش تعاملات فرهنگی با کشور دوست و برادر تاجیکستان نمی شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به عزم و اراده روسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان برای گسترش روابط دو کشور اشاره کرد و افزود: این شاخص مهمی است که هدف دو کشور است. گسترش روابط و ارتباطات در زمینه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است. هنری و ادبی در سطح عالی.

اکنون در هفته دوم آبان ماه ۱۴۰۱ کمتر از یک ماه از سفر وزیر فرهنگ و دوست و برادر تاجیکستان و برپایی هفته فرهنگی جمهوری تاجیکستان در سه نقطه ایران می گذرد. تهران، تبریز و شیراز) که دکتر محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بنا به دعوت رسمی وزیر فرهنگ تاجیکستان راهی این کشور می شود.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید