اگر افرادی که با لباس پلیس به اموال مردم آسیب رساندند جعلی بودند چرا از دستگیری حتی یکی از آنها خبری نشد؟


اعتماد نوشت: توضیحات اخیر رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح درباره فیلم انهدام خودروهای شخصی مردم توسط مامور نیروی انتظامی بسیار ناامید کننده تر از حد انتظار بود. به ویژه پس از آن که برخی مقامات قضایی و در راس آنها رئیس قوه قضائیه برای آرام کردن فضا و اقناع افکار عمومی و نه صرفاً «کنترل» آن، نشانه هایی از برخورد منطقی و قانونی با حوادث اخیر کشور نشان دادند.

آقای پورخاقان رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح درباره فیلمی که در آن نیروهای پلیس در حال انهدام و آسیب رساندن به موتورسیکلت های مردم هستند، گفت: «پس از بررسی کامل فیلم و انجام تحقیقات لازم در مورد در شرایطی که این اتفاق افتاد، مشخص شد که محتوای این فیلم بر اساس دروغ و صحنه سازی شده است. نوار سفیدی که در کلاه ایمنی افرادی که در فیلم شبیه پلیس هستند، اساساً در کلاه ایمنی وجود ندارد. یگان امداد و یگان ویژه پلیس؛ علاوه بر این، برخی از باتوم هایی که در دست افرادی که شبیه پلیس هستند، با باتوم های نیروی انتظامی متفاوت است و افرادی که در فیلم نشان داده شده اند، پلیس نیستند.

امیدوارم مقامات قضایی بدانند که این چند حکم کوتاه به طور همزمان به منزلت نیروی انتظامی و دستگاه قضایی به عنوان دو بازوی مهم حفظ امنیت و حریم قانون در کشور لطمه زده و حتی متأسفانه در برخی زمینه ها موجب تمسخر شده است. . مثلا آقای پورخاقان گفت لباس و کلاه نیروی ویژه پلیس با آنچه در این فیلم دیده می شود متفاوت است. اما هنوز ساعتی از انتشار این نقل قول نگذشته بود که ده ها عکس رسمی از یگان ویژه با همان لباس و کلاه منتشر شد که نشان از «صحیح» نبودن سخنان این مقام قضایی دارد.

آیا مقام قضایی به فکر این نبود که چنین توجیه ضعیف و متناقضی بیاورد که نه تنها افکار عمومی را قانع نکند که هیچ، بلکه با توجیهی غیرمنطقی هزینه اعتبار دستگاه قضایی را نیز در پی داشته باشد؟

اگر فقط همین یک فیلم از این رفتارها منتشر می شد، شاید بتوان سخنان رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح را تا حدودی منطقی دانست، اما واقعیت این است که در دوره های مختلف ناآرامی های کشور و به ویژه در در یک ماه و نیم اخیر ده ها و ده ها فیلم مشابه اکران شده است. منتشر شده و میلیون ها شهروند ایرانی آن را دیده اند.

در این مدت حجم زیادی گزارش پراکنده از این گونه اقدامات منتشر شده است و موضوع فقط مختص یک فیلم نیست. اینکه مقام قضایی فقط در مورد یکی از این فیلم ها موضع می گیرد باید زیر سوال برود، پس تکلیف بقیه فیلم ها چیست؟ آیا در همه آنها افرادی لباس پلیس به تن دارند و اموال شخصی و عمومی مردم را خراب می کنند و ضربه می زنند؟

اما آسیب مهم تری در این مورد به نیروی انتظامی وارد شده است و به عبارت دقیق تر می توان گفت توجیهی که مطرح می شود در واقع توهین به این نیرو و خطری برای آن است. در یک شرایط فرضی، توجیه رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح کشور را بپذیریم. ضمنا از لحظه پذیرش این توضیح سوالات اساسی تری مطرح خواهد شد. مثلاً وقتی مردم می توانند لباس پلیس بپوشند و تجهیزات پلیس را با خود حمل کنند و آزادانه اموال مردم را در خیابان تخریب کنند، وضعیت چگونه است؟ باید گفت چنین توجیهی بیش از پذیرش سهل انگاری چند نیروی انتظامی، نیروی انتظامی و نهادهای امنیتی را زیر سوال می برد. یعنی برای تبرئه چند افسر مجرم، کل پلیس و ساختار آن زیر سوال می رود و این تصویر شکل می گیرد که نهادهای امنیتی و انتظامی آنقدر اختیار خود را از دست داده اند که هرکسی می تواند لباسش را بپوشد و هر کاری دلش می خواهد بکند. انجام دادن

فرض کنید مردم بپذیرند که افرادی که اموال خصوصی و عمومی را تخریب می کنند افسر پلیس نیستند. آیا در آن زمان با همان خویشتن داری و نگرانی از برخورد پلیس از این صحنه ها دوری می کنند یا اینکه دست به اقدامات متقابل می زنند و مانند دزد و جیب بر با آنها برخورد می کنند؟ آیا فکر شده با چنین توجیهی زمینه برخوردهای خشونت آمیز ایجاد شود؟

فرض کنید اینها عوامل جعلی بودند. چرا پلیس و نهادهای امنیتی حتی یکی از این افراد را دستگیر نکرده اند؟ آیا دستگیر نشدن این افراد با این همه تجهیزات مانند دوربین های مداربسته شهری معقول است؟