بیانیه ۳ کشور اروپایی علیه ایران – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان که دو کشور انگلیس و فرانسه دارای زرادخانه هسته ای هستند، روز جمعه در بیانیه ای مدعی همکاری ناکافی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی شدند.

سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان روز جمعه در بیانیه ای نسبت به برنامه هسته ای ایران ابراز نگرانی کردند.

به گزارش تسنیم، ترویکای اروپا در این بیانیه اعلام کرد: از همکاری ناکافی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی نگران هستیم.

در این بیانیه آمده است: ما فعالیت های بی ثبات کننده ایران در خاورمیانه و منطقه را محکوم و متعهد به مقابله با آن هستیم.

این سه کشور اروپایی که دو کشور انگلیس و فرانسه دارای تسلیحات هسته‌ای هستند، در این بیانیه گفتند: ما بر اطمینان از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید می‌کنیم.

تهران به نتیجه نرسیده است

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز روز گذشته اعلام کرد که به نتایج ملموسی با تهران نرسیده است.

گروسی در گفتگوی کوتاهی با رویترز در حاشیه کنفرانس آب و هوا در مصر مدعی شد که هیئت ایرانی در دیدار اخیر با وی در وین چیز جدیدی برای ارائه ندارد.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه نوشت جمهوری اسلامی ایران با سفر بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی موافقت کرده است.

این خبرگزاری به نقل از یکی از دو گزارش محرمانه این خبرگزاری که در آستانه نشست آتی شورای حکام تهیه شده است، نوشت: این خبرگزاری به ایران تاکید کرد که انتظار دارد در این سفر توضیحات فنی معتبری درباره این موضوع دریافت کند. از جمله دسترسی به موقعیت های محل و مواد مورد نظر و همچنین نمونه برداری در صورت نیاز.

در این گزارش با اشاره به ادعای وجود آثار اورانیوم در سه مکان اعلام نشده، آمده است: رافائل گروسی، مدیرکل آژانس به شدت نگران است که هیچ پیشرفتی در شفاف سازی و حل مسائل باقی مانده حفاظتی حاصل نشده است.

این گزارش می افزاید: در این زمینه، وی (گروسی) به پیشنهاد ایران برای برگزاری نشست فنی بعدی در تهران با مقامات ارشد آژانس تا قبل از پایان ماه جاری اشاره کرد، اما تاکید کرد که این نشست باید با هدف انجام شود. شفاف سازی و حل و فصل موثر، بگذارید این مسائل انجام شود.»