بازندگان سیاسی شدن بازار نفت چه کسانی هستند؟ / بحران سرمایه گذاری در صنعت نفت جهاناین کارشناس ارشد اقتصاد انرژی، درگیری سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و آمریکا را فراتر از اوپک می داند و با اعلام وضعیت خطرناک صنعت نفت در حوزه سرمایه گذاری، می گوید: ایران و ونزوئلا، دو عضو مهم تولیدکننده نفت اوپک، سالهاست که تحت تحریم قرار دارند. اکنون روسیه نیز تحریم شده است. سیاسی شدن نفت و استفاده از آن برای اعمال فشار بر کشورهای تولیدکننده نفت جهان، مصرف کنندگان نفت و انرژی را در سراسر جهان تحت فشار قرار داده است.

تصمیم اوپک همچنان در سرفصل اخبار است

کمتر از یک ماه به سی و چهارمین نشست وزیران اوپک و متحدانش موسوم به اوپک پلاس باقی مانده و جهان همچنان منتظر تصمیم این ائتلاف است. اگرچه تصمیم اوپک پلاس در نشست اخیر صدای آمریکا را درآورده است، اما تقریبا همه تولیدکنندگان این ائتلاف به انتقادات دولت آمریکا مبنی بر کوته فکری این گروه در کاهش عرضه واکنش سریع نشان داده و این اقدام را پیشگیرانه اعلام کردند. اقدامی برای واکنش به واقعیت های اقتصادی و بازار. و هیچ نیت سیاسی نداشت.

ماه گذشته، اوپک پلاس تصمیم گرفت هدف تولید خود را از نوامبر به میزان ۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهد، که بزرگترین کاهش تولید از زمان اعلام کاهش تولید حدود ۱۰ میلیون بشکه در روز (آوریل ۲۰۲۰) در آغاز شیوع کووید است. -۱۹ بحران همه گیر. می رود.

فریدون برکشلی، کارشناس ارشد اقتصاد انرژی در گفت وگو با شانا درباره تصمیم سی و سومین نشست اوپک پلاس که در کمتر از نیم ساعت انجام شد، می گوید: بیش از یک ماه از برگزاری این نشست در وین می گذرد. اما بحث در مورد آن همچنان در محافل مختلف مطرح است.” نفتی و بین المللی ادامه دارد. در واقع، زمانی که اکثر وزرای نفت ۲۳ کشور عضو اوپک پلاس در یک مهلت دو تا سه روزه به وین دعوت شدند تا در اولین نشست حضوری پس از شروع همه‌گیری کرونا در اوایل سال ۲۰۲۰ شرکت کنند. ، گمانه زنی ها در مورد احتمال یک تصمیم مهم تشدید شد. کارشناسان کشورهای عضو اوپک چند روز قبل از نشست وزرای نفت اوپک پلاس به این نتیجه رسیدند که با توجه به ابهامات گسترده ای که بازار جهانی نفت را تحت تاثیر قرار می دهد، اعضای اوپک پلاس باید در مورد کاهش جدی و حداکثری نفت بحث کنند. سقف تولید به مدت سه ماه در پایان سال ۲۰۲۲ و سه ماه اول سال ۲۰۲۳ تصمیم بگیرید.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی عربستان سعودی در حاشیه نشست تغییرات آب و هوایی COP27 در شهر ساحلی شرم الشیخ مصر به بلومبرگ گفت: با توجه به عدم قطعیت های زیادی که در اقتصاد جهانی مشاهده می شود، ائتلاف اوپک پلاس در آینده تشکیل جلسه خواهد داد. ماه (۴ دسامبر) در سیاست تولید نفت محتاط خواهد ماند. ایده ما این است که محتاط باشیم. مشکل این است که مسئولیت پذیر باشیم و از نیازهای بازار غافل نشویم.

هیچ امیدی به چین نیست

پس از تصمیم اوپک پلاس برای کاهش ۲ میلیون بشکه ای، قیمت نفت روند معکوس را آغاز کرد اما همچنان توانست به نزدیک به ۱۰۰ دلار برسد. با این حال، پیش‌بینی قیمت نفت برای بقیه سال ۲۰۲۲ و همچنین ۲۰۲۳ کار دشواری به نظر می‌رسد.

فریدون برکشلی درباره ارزیابی خود از قیمت نفت با تاکید بر اینکه تصمیم اوپک برای کاهش ۲ میلیون بشکه ای در روز از اول نوامبر ۲۰۲۲ منطقی و بر اساس بررسی های کارشناسی بوده است، توضیح می دهد: بازار جهانی نفت دستخوش تغییرات مهم و بی سابقه ای شده است. . در واقع، شرایط امروز و عوامل غیرقابل پیش بینی بازار، پیچیده تر از شرایط سال ۱۹۷۳ و جنگ اعراب و اسرائیل است. چین، یک مصرف کننده عمده نفت، شرایط اقتصادی نامطمئنی را تجربه می کند. سیاست صفر کووید چین، رشد اقتصادی چین را که در کمتر از یک دهه پیش دو رقمی بود، به رقم اعشار رساند و در نتیجه، تولیدکنندگان نفت امید چندانی به بازگشت جدی چین به بازار جهانی نفت ندارند. حتی در حال حاضر، چین بخش عمده ای از نفت را برای پالایش و صادرات مجدد به کشورهای دیگر خریداری می کند. از سوی دیگر، عدم اطمینان در عرضه جهانی نفت روسیه وجود دارد.

وی ادامه می دهد: البته عوامل و پارامترهای فراساختاری نیز در نوسان هستند. رکورد بالای قیمت دلار، رشد نرخ تورم در نیمکره غربی و نگرانی جدی از شرایط متزلزل بازارهای مالی، پیش بینی قیمت نفت را بیش از پیش دشوار کرده است. احتمال سقوط قیمت تا کریدور زیر ۷۰ دلار در هر بشکه وجود دارد. البته به نظر من اوپک همچنان نیاز به کاهش سقف تولید مصوب ۵ اکتبر دارد. خطر کاهش قیمت ها زیاد است. اگر اوپک پلاس بدون توجه به شرایط سیاسی و فشارهای آمریکا محکم عمل کند، قیمت در بازه ۸۰ تا ۹۰ دلار برای باقیمانده سال ۲۰۲۲ و سه ماه اول سال ۲۰۲۳ باقی خواهد ماند.

اوپک و غیراوپک تماس گرفتند

مهمترین دغدغه بازار نفت در میان مدت و بلندمدت سرمایه گذاری است. اگر سرمایه گذاری کافی در این صنعت صورت نگیرد، شکاف زیادی بین عرضه و تقاضا ایجاد می شود. تولیدکنندگان نفت بارها نگرانی خود را در این زمینه در محافل بین المللی اعلام کرده اند و اخیرا دبیرخانه اوپک نیز در این گزارش اعلام کرده است. چشم انداز جهانی نفت اعلام کرده است که با وجود موج جهانی برای رفتن به سمت انرژی های تجدیدپذیر، اما تقاضای نفت تا سال ۲۰۴۵ همچنان در حال افزایش است و نفت با تامین ۲۹ درصد انرژی مورد نیاز جهان، پرمصرف ترین حامل انرژی در جهان باقی خواهد ماند. . اوپک در گزارش خود اعلام کرده است که جهان برای تامین تقاضای نفت تا سال ۲۰۴۵ به ۱۲.۱ تریلیون دلار سرمایه گذاری نفتی نیاز دارد.

یک کارشناس ارشد اقتصاد انرژی درباره این نگرانی در بلندمدت و کوتاه مدت می گوید: این موضوع مهمی است. طی دهه گذشته، صنعت جهانی نفت کمتر از ۵۰ درصد نیاز سرمایه گذاری را در صنایع بالادستی و پایین دستی تجربه کرده است. این موضوع بارها از سوی کارشناسان نفت ایران و سایر کشورها مطرح شد. سال‌هاست که دو عضو مهم تولیدکننده نفت اوپک، ایران و ونزوئلا، تحت تحریم هستند. اکنون روسیه نیز تحریم شده است. سیاسی کردن نفت و استفاده از آن برای فشار بر کشورهای تولیدکننده نفت جهان، مصرف کنندگان نفت و انرژی را در سراسر جهان تحت فشار قرار داده است. در کوتاه مدت شاهد شرایط بازار و بحران جهانی انرژی هستیم.

برکسلی بیان می کند که در دراز مدت، وضعیت حتی بدتر خواهد بود. سرمایه گذاری و بازده ناشی از آن یک پدیده آنی نیست. احزاب سیاسی در اروپا موضوع انتقال انرژی را سیاسی کردند و با موضوع انتقال انرژی به سادگی مواجه شدند. میزان سرمایه گذاری در انرژی های نو بسیار زیاد است، اما امروز اروپا در شرایط بحران انرژی قرار دارد. در کوتاه مدت کار زیادی نمی توان کرد. اروپا به سمت صنعتی زدایی و صنعتی شدن پیش خواهد رفت وگرنه شهروندان باید سرمای زمستان را تحمل کنند.

وی تاکید می کند: در بلندمدت، اوپک و غیراوپک باید به طور جدی و همه جانبه خواستار ضرورت سرمایه گذاری و توسعه منابع نفت و گاز جهان باشند. این روند باید با منافع اقتصادی همراه باشد. در حال حاضر شرکت های بزرگ نفتی سود زیادی می برند، اما این سود را در بخش نفت و گاز سرمایه گذاری نمی کنند، زیرا از آینده آن می ترسند. سود شرکت های نفتی صرف سایر فعالیت های اقتصادی می شود. در اقیانوس اطلس شمالی، بدون در نظر گرفتن عواقب آن، هر روز شعار می دهند که از نفت و گاز اجتناب کنند.

واشنگتن هیچ درکی از خاورمیانه امروز و بازار نفت ندارد

روابط آمریکا با اوپک از زمان بحران نفتی دهه ۱۹۷۰ با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده است. هر زمان که منافع آمریکا تامین نمی شد، سیاستمداران این کشور اوپک را با ابزارهای جدید اوپک تهدید می کردند و بارها کمیته ای از کنگره آمریکا لایحه ای ارائه می کرد. وی دستور داد تا اوپک و کشورهایی که با این سازمان همکاری می کنند به دلیل افزایش غیرعادی قیمت نفت تحت پیگرد قانونی قرار گیرند اما هرگز به نتیجه نرسیدند. پس از تصمیم نشست اخیر اوپک پلاس، آمریکا بارها نگرانی خود را از این تصمیم ابراز کرده و اوپک پلاس را به کار سیاسی متهم کرده است. بازار نفت تا چه اندازه تحت تاثیر جنگ غیررسمی عربستان و آمریکا قرار گرفته است و آیا آمریکا از ابزار جدید اوپک برای ایستادگی در مقابل عربستان و اوپک پلاس استفاده خواهد کرد؟

این کارشناس ارشد اقتصاد انرژی در پاسخ به این سوال توضیح می دهد: بایدن در سفر جولای ۲۰۲۲ خود به منطقه خاورمیانه و در گردهمایی سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، آزادانه از آنها خواسته بود که از آنها کاسته نشود. تولید و اقدام برای کاهش آن در تاریخی پس از انتخابات میان دوره ای در ایالات متحده. به تعویق انداختن کشورهای منطقه خلیج فارس اما درخواست رئیس جمهور بایدن را بی پاسخ گذاشتند. در واقع تصمیم اوپک پلاس نیز آغاز کاهش تولید از نوامبر را تایید کرد. اوپک پلاس می توانست تصمیم خود را چند هفته به تعویق بیاندازد، اما پیام اوپک پلاس قوی و مستدل بود. وظیفه اوپک پلاس تثبیت بازار و حفظ منافع کشورهای عضو است. علاوه بر این، تصمیمات اوپک و اوپک پلاس بر اساس تایید همه اعضا است و ربطی به یک کشور ندارد. اگرچه عربستان سعودی عضو موثری است و بالاترین میزان صادرات را دارد، اما از نظر تولید کمتر از روسیه است.

برکسلی می گوید: من شک ندارم که آمریکا نواپک را احیا خواهد کرد. حتی امکان اعمال تحریم علیه عربستان سعودی و تعدادی از کشورهای اوپک پلاس وجود دارد. تحریم ها می تواند فراتر از این ها رفته و به تحریم فروش برخی اقلام تسلیحات استراتژیک برسد. واشنگتن هیچ درکی از خاورمیانه امروز و بازار نفت ندارد. هیجان اوپک به دلیل سیاست آمریکا در اعمال سقف قیمتی بر صادرات نفت روسیه است. تعیین قیمت سقف صادرات نفت روسیه به سایر کشورهای اوپک نیز قابل تعمیم است. اگر آمریکا و اروپا موفق به اعمال سقف بر قیمت نفت روسیه شوند، می توانند آن را برای عربستان سعودی یا هر کشور دیگری اعمال کنند. این بدان معناست که تولیدکنندگان نفت حق قیمت گذاری نفت خود را نخواهند داشت. این بزرگترین خطری است که اوپک را تهدید می کند. بخش مهمی از نگرانی عربستان سعودی و اعضای اوپک ناشی از همین سیاستی است که آمریکا در حال دنبال کردن آن است.

وی معتقد است بازار جهانی نفت در مسیر تعاملات مهمی قرار دارد. Novapec که نمادین است، فقط هزینه استخدام وکیل را بر عهده دبیرخانه اوپک می گذارد. درگیری این سازمان با آمریکا بیش از این است.