راه حل های موثر برای سفید کردن دندانبه گزارش شهرآرانیوز؛ مهدی عباسی دندانپزشک ترمیمی با بیان اینکه دو سری تغییر رنگ دندان داریم، اظهار داشت: یکسری عوامل خارجی روی دندان تاثیر می گذارد مانند مواد رنگی که فرد مصرف می کند مانند قهوه، چای و دخانیات. ذرات رنگی موجود در آنها به مرور زمان باعث تغییر رنگ می شوند. تغییر رنگ در دندان ها؛ که برای رفع تغییر رنگ باید از جرم گیری یا بروساژ استفاده کنیم.

وی ادامه داد: یک سری تغییرات رنگی داریم که مواد تغییر دهنده رنگ دندان به داخل بافت داخلی دندان نفوذ کرده و باعث تغییر رنگ دندان می شود. این حالت با جرم گیری بهبود نمی یابد و باید از موادی استفاده کنیم که به داخل دندان نفوذ کرده و دندان ها را سفید می کند که به آن بلیچینگ می گوییم و مردم عادی به آن سفید کننده دندان می گویند.

این دندانپزشک درباره عوامل نفوذ کننده به بافت دندان توضیح داد: یک نوع آن عوامل خارجی، نوع دیگر مصرف داروهایی است که در دوران کودکی استفاده می شود و دلیل بعدی زرد شدن رنگ دندان ها با افزایش سن است. اینها مواردی است که با بلیچینگ حل می شود.

وی با بیان اینکه در مورد داروها می توان تتراسایکلین را مثال زد که باعث این حالت می شود، گفت: تتراسایکلین باعث ایجاد پوسیدگی دندان نمی شود.

عباسی در ادامه گفت: در برخی موارد دندان خاصی داریم که تغییر رنگ داده است یعنی تحت تاثیر عواملی عصب آن از بین رفته و تغییر رنگ می دهد. این باید بررسی شود. ممکن است نیاز به درمان ریشه داشته باشد یا ممکن است عفونت در ناحیه وجود داشته باشد. این عارضه معمولاً در دندان های جلویی فرد ایجاد می شود. شاید چند سال پیش تحت تاثیر ضربه قرار گرفته باشد و فرد متوجه آن نشده باشد و به مرور زمان عصب دندان از بین رفته باشد.

وی در پاسخ به این سوال که خمیردندان های سفیدکننده به چند صورت عمل می کنند؟، ادامه داد: این نوع خمیردندان به دو صورت عمل می کند. برخی از آنها مواد ساینده داخل خود دارند و به دلیل سایش باعث سفیدی دندان می شوند که فایده ای ندارد. زیرا مقداری از سطح دندان را ساییده می کند.

این دندانپزشک در پایان تصریح کرد: خمیردندان هایی نیز وجود دارند که حاوی مواد سفید کننده هستند. همان موادی که دندانپزشکان استفاده می کنند. پایان با غلظت کمتر. لاک ها و استیکرهایی که برای سفید کردن دندان ها تهیه می شوند، تاثیر منفی روی سطح دندان ندارند. در مورد دوام آن تردید وجود دارد، ممکن است سفید شود. اما خیلی زود رنگ دندان به حالت قبل باز می گردد.

منبع: سلامت نیوز