یک ربات عنکبوتی می تواند لوله های فاضلاب را بازرسی کند


محققان ژاپنی یک ربات کوچک به اندازه عنکبوت ساخته اند که می تواند برای بررسی و رفع مشکلات وارد لوله های فاضلاب شود.

به گزارش سرویس فناوری و فناوری خبری تکنا، شرکت روباتیک TMSUK ژاپن به دلیل کمبود قدرت برای بررسی لوله های فاضلاب اقدام به ساخت نوعی ربات عنکبوتی کرده است. این ربات با نام SPD1 در واقع به درخواست یک شرکت تصفیه فاضلاب در ژاپن ساخته شده است.

ابعاد این ربات در حدود ۲۱*۲۵*۲۸ سانتی متر است و به دلیل اندازه کوچک قادر به حرکت در تمامی لوله های فاضلاب است. وزن این ربات ۳.۵ کیلوگرم است و طراحی آن به گونه ای است که می تواند از انرژی خود استفاده کند. کنترل این ربات به کمک کابل و توسط اپراتور انسانی انجام می شود. اپراتور می تواند از یک کنترلر مشابه کنترلرهای بازی برای کنترل آن استفاده کند.

تصویر دوربین این ربات نیز در اختیار اپراتور قرار می گیرد تا بتواند وضعیت را بررسی کند. دوربین این ربات همچنین می تواند برای نمایش بهتر به بالا یا پایین، چپ و راست حرکت کند.

چندین LED و حسگر برای ارزیابی محیط به عنوان چشم این ربات استفاده شده است. فقط یکی از این ربات ها می تواند وظیفه بازرسی لوله ها را انجام دهد. اما شرکت سازنده معتقد است که با اتصال تعدادی از آنها به صورت زنجیره ای می توان آنها را به بهره برداری رساند.

در این صورت ربات اول می تواند ربات های دیگر را به عنوان رهبر هدایت کند. ربات دوم نیز قادر به شناسایی محیط اطراف است. در ربات سوم بازوی رباتیکی وجود دارد که وظیفه تعمیرات را انجام می دهد. استفاده از ربات برای تعمیر و بررسی لوله ها یکی از کاربردهای مفید این دستگاه می باشد.