کبد چرب و مشکلات آن – قدس آنلاینبه گزارش قدس آنلاین، «امروزه در دنیا کبد چرب به یک بیماری همه گیر و همه گیر تبدیل شده است، به طوری که از هر ۱۰ نفر در دنیا یک نفر به آن بیماری مبتلا است، ما به بررسی این بیماری ادامه خواهیم داد.

کبد چرب چیست؟

بیماری کبد چرب به دلیل تجمع چربی اضافی در کبد ایجاد می شود و اغلب در افرادی که دارای اضافه وزن یا چاق هستند دیده می شود. کبد چرب معمولاً در مراحل اولیه بی ضرر است و هیچ علامتی ندارد، اما در صورت بدتر شدن می تواند به آسیب جدی کبد منجر شود.

علت بیماری کبد چرب

کبد چرب می تواند در اثر مصرف زیاد الکل ایجاد شود، اما اکثر افراد مبتلا به این بیماری به بیماری کبد چرب غیر الکلی مبتلا هستند که ناشی از مصرف الکل نیست. عواملی که در ایجاد این بیماری نقش دارند عبارتند از:

فشار خون بالا

افزایش کلسترول و تری گلیسیرید خون

دیابت نوع ۲

اضافه وزن و چاقی به خصوص در ناحیه شکم

برخی از افراد به دلایل دیگری مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، هپاتیت B مزمن، هپاتیت مزمن C، بیماری هموکروماتوز و عوارض جانبی برخی داروها از کبد چرب رنج می برند.

انواع کبد چرب غیر الکلی

کبد چرب ساده یا استئاتوز (کبد چرب درجه ۱): در این مرحله سلول های چربی شروع به رسوب در کبد می کنند. در کبد چرب درجه ۱ التهاب یا زخم وجود ندارد.

استئاتوهپاتیت غیر الکلی (کبد چرب درجه ۲): این مرحله زمانی رخ می دهد که تجمع چربی در سلول های کبد با التهاب همراه باشد.

فیبروز (کبد چرب درجه ۳): این مرحله زمانی رخ می دهد که بافت اسکار دائمی در کبد و در رگ های خونی اطراف کبد وجود داشته باشد. در کبد چرب درجه ۳، کبد می تواند به درستی عمل کند.

سیروز کبدی (کبد چرب درجه ۴): در این مرحله کبد به درستی کار نمی کند و علائمی مانند زردی پوست و سفیدی چشم ها و درد مبهم در سمت راست پایین دنده ها شروع می شود.

علائم کبد چرب

کبد چرب این علائم را دارد:

معده درد

از دست دادن اشتها

کاهش وزن

ضعف یا خستگی

حالت تهوع

خارش پوست

زردی پوست و چشم

کبودی و خونریزی آسان

ادرار تیره

تغییر رنگ مدفوع

تجمع مایع در شکم (آسیت)

تورم پاها

خوشه های قابل مشاهده از رگ های خونی زیر پوست

بزرگ شدن سینه در مردان

سرگیجه

درمان و پیشگیری

درمان کبد چرب به علت آن بستگی دارد، برخی از انواع آن ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند. اصلاح سبک زندگی علاوه بر درمان می تواند از این بیماری پیشگیری کند.

اجتناب از الکل و سایر مواد سمی: اجتناب از الکل ضروری ترین بخش کنترل کبد چرب الکلی است. همچنین بیماران باید از مصرف داروهایی مانند کورتیکواستروئیدها که باعث آسیب به کبد می شوند خودداری کنند.

رژیم غذایی: رژیم غذایی با چربی متوسط ​​برای پیشگیری از کبد چرب توصیه می شود.

کاهش وزن: کاهش وزن می تواند میزان چربی انباشته شده در کبد را کاهش دهد.

ورزش: ورزش منظم برای بهبود این بیماری مفید و راه مناسبی برای کاهش کلسترول و تری گلیسیرید خون است.

مصرف دارو تحت نظر پزشک: داروهایی که برای درمان مقاومت به انسولین استفاده می شوند می توانند مفید باشند.

خار مریم گیاهی است که برای درمان بیماری های کبدی استفاده می شود و تولید آنزیم های آنتی اکسیدانی را افزایش می دهد که به تجزیه و دفع مواد سمی کبد کمک می کند. همچنین این گیاه ممکن است تولید سلول های جدید کبدی را افزایش دهد. البته مصرف آن باید زیر نظر پزشک باشد.

برای بیماران مبتلا به بیماری کبد چرب درجه ۲، بهترین درمان تغییر سبک زندگی است. با مصرف غذاهای کم چرب و افزایش فعالیت بدنی می توانید بیماری خود را درمان کنید و هر چند وقت یک بار با پزشک متخصص مشورت کنید.