گفت و گو راهی برای غلبه بر دودستگی و خروج از بحران است


گفتگو

آیه ماندگار- جهانگیر مصلی – خبرنگار: در حالی که کشور نزدیک به ۲ ماه است که درگیری و هرج و مرج را تجربه می کند، گروهی همچنان بر مخالفت با افکار عمومی اصرار دارند، گویی جامعه بیش از هر چیز به وحدت و همفکری نیاز دارد. در واقع تندروها عمدا افراط می کنند و با نادیده گرفتن منافع ملی و عمومی در صدد رسیدن به منافع سیاسی و جناحی هستند که ناگفته نماند. . تشریح این شرایط سوالی را با این مضمون مطرح می کند که «نوسازی فضای کنونی نیازمند توجه به چه الزاماتی است» که می توان گفت گفت و گو شرط اصلی و راه اصولی دستیابی به انسجام داخلی و در نتیجه تزریق صلح به درون است. جامعه. است.

مسئولان باید بفهمند مردم چه می گویند

فیاض زاهد، فعال سیاسی اصلاح طلب درباره علت شکست گفت وگو می گوید: زمینه اصلی همه مشکلاتی که در ایران وجود دارد، فرهنگی است. اساسی ترین این مشکلات در ساختار کشور چالش های سیاسی است و با نگاهی که دولت نسبت به مخالفان خود دارد، هرگز نمی خواهد به انتقادات، تذکرات، تذکرات (به گونه ای که قابل بحث باشد) گوش کند. احزاب، سازمان های مردم نهاد، سازمان ها و … با محدودیت هایی مواجه بودند. طی سال های گذشته احزاب و سازمان هایی که شناسنامه داشتند و مورد اعتماد مردم بودند به حاشیه رانده شدند. باید به این نکته نیز اشاره کنیم که علاوه بر احزاب و تشکل ها، شخصیت ها و افراد سیاسی از هر دو گروه اصلی سیاسی حذف شدند و به همین دلیل در فضای سیاسی کنونی ایران که مشکل فرهنگی دارد، فضای گفتمانی وجود ندارد.

این فعال سیاسی با پیشنهاد گشایش فضای سیاسی و اجتماعی با تاکید بر گفت و گوی احزاب ادامه می دهد: با توجه به ناآرامی های اخیر باید بگوییم که مردم معترض دیگر به حرف های احزاب و چهره های رسمی فعلی توجهی ندارند. و آن هم به این دلیل که جامعه اعتماد عمومی خود را از دست داده است، در این سال ها با مسئولانی مواجه بوده ایم که مردم احساس می کنند در مقابل آنها ایستاده اند، این نشان می دهد که دولت باید تریبون ها و رسانه هایی را به چهره هایی بدهد که بتوانند نظر مردم را جلب کنند. تا حدودی شهروندان وقتی مسئولی بخواهد مردم به جای اعتراض و حتی هرج و مرج به فضای گفتمان روی بیاورند ابتدا باید درک درستی از مطالبات مردم داشته باشد این عدم درک درست از مردم باعث انباشت شده است. مطالبات و با توجه به خلاء احزاب آزاد در ایران، باید بگوییم که اصلا چنین فضایی وجود ندارد.

گفتمان چالش را کم می کند

حسین کنعانی مقدم، دبیرکل حزب سبز ایران در پاسخ به این سوال که چرا در شرایط کنونی، مخالفان و موافقان شرایط کنونی نمی توانند در گفت وگوها به نتیجه برسند، به «مستگل» گفت: احزاب. در این سال‌ها همواره تلاش کرده‌ایم فضایی برای گفت‌وگوی ملی ایجاد کنیم.» آنها را بیاوریم تا در ادامه این روند به نتیجه مطلوبی برسیم که از دل این گفتگوها بیرون خواهد آمد. وقتی جمهوری اسلامی ایران می تواند با گروه ۱+۵ برای رسیدن به دستاوردی ویژه مذاکره کند، چرا نتوانیم موافقان و مخالفان را در داخل کشور جمع کنیم تا به نتیجه مطلوب برسیم؟ احزاب و تشکل ها بهترین راه برای برگزاری نشست های گفتگو محور و تنش زا هستند اما متاسفانه از این نیروها استفاده نمی شود. این عدم اعتماد به احزاب باعث می شود مردم چاره ای جز اعتراض خارج از چارچوب نداشته باشند.

این فعال سیاسی اصولگرا با تاکید بر اینکه فضای گفت وگو باید در شرایط مناسب ایجاد شود، ادامه می دهد: توجه داشته باشید زمانی که کشور دچار آشفتگی است نمی توان از ایجاد فضای گفت وگو صحبت کرد. برای جلوگیری از افزایش شکاف بین مردم و دولت، باید قبل از بحرانی که اکنون با آن دست به گریبان هستیم، به فکر گفتگو باشند. می توان در فضای غبارآلود و آغشته به برخوردهای جاری گفت و گو کرد تا منتقدان و مدافعان سیاست های جاری با تبادل نظر به نتیجه مطلوب برسند. در این شرایط طرفین سعی می کنند بیشتر از یکدیگر سوال کنند و این موضوع نتیجه ای در پی ندارد. موضوعی که در این زمینه وجود دارد این است که وقتی بحرانی می شود به فکر ایجاد فضای گفتگو هستیم در حالی که باید قبل از هر حادثه ای به حرف معترضان گوش دهیم تا از اتفاقات ناگوار جلوگیری کنیم.» با اشاره به اینکه صدای مردم است شنیده نمی شود و شکاف روزافزون مسئولان و دولت می افزاید: مردم نمی توانند نماینده مورد نظر خود را در انتخابات مجلس، ریاست جمهوری و … انتخاب کنند و به آنچه می خواهند برسند. البته طرفین نمی توانند به وظیفه اصلی خود یعنی ایجاد فضای گفتگو عمل کنند و جایی نیست که بتوانند صحبت کنند. به نظر من در فضایی آرام و به دور از خشونت باید طرفین را به گفت و گو با اعضای خود دعوت کنند و اجازه دهند صدای آنها شنیده شود.