تحصیل در ترکیه بدون مدرک زبان ۲۰۲۳


پس از اتمام دوره، برای ورود به ترم تحصیلی باید در آزمون سطح زبان دانشگاه نیز قبول شوید. همچنین دانشگاه ها و موسسات خصوصی بهترین گزینه برای افرادی است که می خواهند بدون آزمون زبان تحصیل کنند. یکی از بهترین دانشگاه های خصوصی ترکیه، دانشگاه کوچ و سابانجی ترکیه است.

تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

ترکیه در سال های اخیر در رقابت با سایر کشورهای علمی به موفقیت های زیادی در جذب دانشجویان بین المللی دست یافته است. تعداد دانشجویان بین المللی در این کشور هر ساله افزایش می یابد و به بیش از ۱۲۰۰۰۰ دانشجو می رسد. زیرا کیفیت زندگی و تحصیل در ترکیه بسیار بالا بوده و تاثیر زیادی در جذب نیرو داشته است

دانشجویان بین المللی خالص

بخش بزرگی از دانشجویان خارجی به زبان انگلیسی تحصیل می کنند. زیرا بسیاری از دانشگاه های معروف ترکیه و اکثر دانشگاه های خصوصی مانند دانشگاه یدی تپه، دانشگاه بیلکنت، دانشگاه کوچ و … زبان انگلیسی را به عنوان زبان آموزشی انتخاب کرده اند. هزینه تدریس زبان انگلیسی در دانشگاه های خصوصی بیشتر از دانشگاه های دولتی است. اما در صورت داشتن شرایط می توانید از بورسیه های دانشگاه های خصوصی ترکیه استفاده کنید.

در صورت تمایل به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی به زبان انگلیسی در ترکیه می توانید به دانشگاه های زیر مراجعه نمایید:

دانشگاه حاجت تپه و دانشگاه آنکارا (پزشکی و دندانپزشکی)

دانشگاه گازی آنکارا، دانشگاه آتاتورک، خارا پاشا و دانشگاه کارا دنیز (پزشکی)

دانشگاه کاتب چلبی، دانشگاه استانبول، دانشگاه مرمره (دندانپزشکی)

چه رشته هایی را می توان در ترکیه تحصیل کرد؟

دانشجویان بین المللی در ترکیه رشته های تحصیلی مختلفی دارند که می توانند از بین آنها انتخاب کنند. سطح کیفی دانشگاه های ترکیه بسیار بالا و مطابق با استانداردها و سیستم آموزشی اروپا و آمریکا می باشد. هدف دولت ترکیه از متقاضیان تحصیل در این کشور این است که فارغ التحصیلان علاوه بر اخذ مدرک دیپلم، از مهارت کافی برای ورود به بازار کار برخوردار باشند. بهترین دوره هایی که می توان در ترکیه تحصیل کرد به شرح زیر است:

منسوجات و طراحی

مدیریت کسب و کار

مدیریت

روابط بین المللی

علوم و مهندسی کامپیوتر

گرایش های مختلف علوم پزشکی در سال های اخیر مورد استقبال دانشجویان ایرانی قرار گرفته است. محبوب ترین علوم پزشکی در ترکیه شامل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی است.

بورسیه تحصیلی ترکیه

گرفتن بورسیه از دانشگاه های مختلف ترکیه یکی از راه های دیگر تحصیل در ترکیه است که می تواند هزینه های شما را کاهش دهد. بورسیه برای تمام دانشگاه های دولتی و اکثر دانشگاه های خصوصی توسط سازمان Turkiyeburslari ارائه می شود. همه ساله از اواخر ژانویه تا اول مارس از سایت این سازمان برای بورسیه دانشگاه ترکیه اقدام کنید. در مقاله بعدی با ما همراه باشید تا با شرایط و ضوابط عمومی بورسیه تحصیلی در دانشگاه های ترکیه آشنا شوید.

برای دریافت بورسیه بر خلاف شرایط عادی تحصیل محدودیت سنی کمتر از ۲۰ سال برای مقاطع کارشناسی و پزشکی، کمتر از ۳۰ سال برای مقطع کارشناسی ارشد و کمتر از ۳۵ سال برای مقطع دکتری وجود دارد.

معدل پذیرفته شده: حداقل ۱۴ برای کارشناسی، حداقل ۱۵ برای کارشناسی ارشد و دکترا و حداقل ۱۸ برای رشته های پزشکی.

تهیه مدارکی از قبیل سوابق تحصیلی قبلی، ریز نمرات، رزومه، مقالات، فعالیت های تحقیقاتی، مدرک زبان (تافل یا آیلتس)، نامه پوششی، توصیه نامه، پاسپورت، پروپوزال و … برای اخذ بورسیه تحصیلی در ترکیه ضروری است.

بورسیه برخی از دانشگاه های خصوصی مانند کوچ، سابانجی، بیلکنت و … یا به صورت بورسیه و تخفیف (۲۵%، ۵۰% و ۷۵%)، خوابگاه رایگان، بیمه درمانی رایگان و یا تحصیل رایگان.

شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

برای بسیاری از افرادی که دوره دبیرستان خود را در ایران گذرانده اند و فارغ از معدل خود در رشته های ریاضی یا تجربی یا علوم انسانی و حتی فنی و حرفه ای دیپلم خود را دریافت کرده اند، این سوال پیش می آید که آیا می توانند در رشته ای ادامه تحصیل دهند یا خیر. غیر از رشته تحصیلی آنها یا نه!؟ پاسخی که می توان به این عزیزان داد بله است. صرف نظر از رشته تحصیلی خود می توانید در رشته دانشگاهی مورد نظر خود ادامه تحصیل دهید.