عراق متعهد شده است که گروه های تروریستی علیه امنیت ایران را خلع سلاح کند


دومین نشست خبری وزیر امور خارجه کشورمان بعدازظهر چهارشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ برگزار شد.

به گزارش ملیت به نقل از ایسنا، حسین امیرعبداللهیان در دومین نشست خبری خود با خبرنگاران داخلی و خارجی اظهار کرد: با وجود جنگ ترکیبی و شناختی ایجاد شده علیه کشور، نه تنها رفت و آمد ایرانیان به سفارت ها و کنسولگری های کشور در خارج از کشور کاهش نیافته است. اما شاهد رشد بازدید ایرانیان از این مکان ها در خارج از کشور برای پیگیری امور کنسولی خود بوده ایم.

امیر عبداللهیان همچنین به روند تصویب قانون جامع حمایت از ایرانیان خارج از کشور اشاره کرد و گفت: تصویب این قانون در دستور کار ما قرار دارد تا بتوانیم خدمات بهتری به ایرانیان خارج از کشور ارائه دهیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه سخنان خود به تشریح دکترین سیاست خارجی دولت سیزدهم پرداخت و اظهار داشت: در دکترین سیاست خارجی متوازن دولت سیزدهم، نگاه به همسایگان و همچنین توجه به آسیا در مسیر است. جایگاه ویژه ای دارد و این دکترین در مسیر درست و رو به رشدی قرار دارد. است.

وی با بیان اینکه از ۱۴ ماه گذشته حجم مبادلات تجاری کشور از قاره اروپا به سایر نقاط جهان به ویژه همسایگان و آسیا از ۳۷ درصد در پایین ترین حالت به ۵۷۱ درصد رسیده است، تصریح کرد: اکثریت کشور این رشد مربوط به کشورهای خارجی است. تجارت سنتی این کشور در حوزه نفت و انرژی بوده است.

امیر عبداللهیان در بخشی دیگر از سخنان خود به ناآرامی های اخیر کشور نیز اشاره کرد و گفت: خوشبختانه توطئه ای بر اساس اسناد دقیق موجود در دستگاه دیپلماسی کشور با هدف ایجاد جنگ تروریستی، ایجاد جنگ داخلی و در نهایت تجزیه جمهوری اسلامی ایران در هفته. گذشته با استفاده از عواطف ناب مردم پیگیری شد، شکست خورده است.

وی ادامه داد: زمانی در جریان این توطئه یکی از دیپلمات های بلندپایه غربی در یک جلسه دیپلماتیک اعلام کرد که آمریکا در عراق در سال های اخیر و در زمان نخست وزیری آقای عادل عبدالمهدی توانسته ۳۰ هزار زن و جوان عراقی را وارد یک کشور کند. کشور ۴۱ میلیون نفری به میدان التحریر عراق و برخی میادین در سایر استان های عراق و استفاده از ظرفیت های موجود در فضای مجازی برای سرنگونی حکومت حاکم بر عراق و دکتر عادل عبدالمهدی در نهایت برای منافع بیشتر از سمت خود استعفا داد.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: آن مقام غربی با استفاده از برخی شرایطی که در داخل کشور پیش آمده و احساساتی که در تعدادی از جوانان برانگیخته شده است، مدعی شد که آمریکا و تعداد کمی از کشورهای غربی فرصت بسیار خوبی برای ایران دارند. . خودشان خواهند دید و امیدوارم در این زمینه به اهدافشان برسند.

این دیپلمات عالی رتبه ایران گفت: مداخلات خارجی در امور داخلی ایران در هشت هفته گذشته به اوج خود رسیده بود و دستگاه دیپلماسی به طور مستمر این دخالت ها و اظهارنظرها را رصد می کرد.

امیرعبداللهیان در بخشی دیگر از سخنان خود به فعالیت برخی گروه های تروریستی در برخی نقاط کشور از جمله در برخی استان های غرب کشور و مناطق مرزی اشاره کرد و اظهار داشت: تروریست ها و ضدانقلاب ها در ۷۶ مرکز فعال بوده اند. در اقلیم کردستان و سلاح های آمریکایی و اسرائیلی ها را وارد کشور کرده اند. طی هشت هفته گذشته جلسات متعددی با مقامات کشور دوست و برادر عراق و اقلیم کردستان در دو مرحله در تهران و بغداد برگزار کردیم و توافقات زیادی برای این گروه های تروریستی انجام دادیم.

وی ادامه داد: دوستان در دولت مرکزی عراق متعهد شده اند که این گروه های تروریستی را که تحرکاتی را علیه امنیت ما در استان های غربی آغاز کرده بودند از ۷۶ نقطه خلع سلاح و خلع سلاح کنند. مذاکراتی در این زمینه انجام شده و در تلاش هستیم تا توافقات انجام شده را اجرایی کنیم.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: زمانی که نیروهای مسلح عراق در مرزهای مشترک ایران و اقلیم کردستان مستقر هستند و امنیت مرزها را تضمین می کنند، نیازی نیست برای تامین امنیت و مبارزه با تروریست ها اقداماتی انجام دهیم، بلکه در محدوده چارچوب حقوق بین الملل و منشور ملل متحد. تا زمانی که تهدید گروه های تروریستی مستقر در کشور همسایه متوجه ما باشد، نیروهای مسلح ما به اقدامات خود برای تامین حداکثری امنیت کشور ادامه خواهند داد و ما در نهادهای دیپلماتیک و امنیتی به گفت وگوها و مذاکرات خود ادامه خواهیم داد. با دولت دوست و برادر عراق باید به توافقات و تعهداتی که در این زمینه داده اند عمل کنند.