7 راه برای حفظ تعادل pH طبیعی واژن


بیایید صادق باشیم: احتمالاً شما روی سلامت واژن خود تأکید زیادی نمی کنید مگر اینکه همه چیز دردناک ، خارش دار ، بو و یا ناراحت کننده باشد. اما وقتی همه چیز در طبقه پایین خراب می شود ، اغلب شامل ناراحتی همه جانبه ای است که شما انجام می دهید هر چیزی برطرف کردن.

تا حد زیادی ، سلامت بافت واژن شما به pH واژن کاهش می یابد – معیار اسیدیته یا قلیائیت نسبی آن. خبر خوب: راه های خاصی وجود دارد که می توانید pH واژن سالم را حفظ کنید ، که به نوبه خود می تواند از عفونت ها ، بوی بد واژن و موارد دیگر جلوگیری کند.

در زیر ، به این موضوع می پردازیم که pH واژن سالم چیست ، چه چیزی می تواند آن را به هم بریزد و چگونه می توانیم آن را به حالت تعادل برگردانیم.

چرا تعادل pH واژن اهمیت دارد

اصطلاح pH به میزان اسیدی یا قلیایی بودن (قلیایی) چیزی اشاره دارد و مقیاس pH آن از 0 تا 14 است. PH زیر 7 اسیدی در نظر گرفته می شود ، در حالی که pH بالای 7 قلیایی است. بنابراین pH واژن سالم چیست؟ حتی اگر تصور کنید که خنثی هستید ، در واقع می خواهید چیزها کمی ترش باشند.

وندی تروبو ، MD ، MBA ، متخصص زنان و زایمان در پنج سفر می گوید: “pH طبیعی واژن 3.8 تا 4.5 است که مانع از رشد باکتری های نامناسب می شود.” هنگامی که pH بالاتر است و در محدوده قلیایی قرار می گیرد ، باکتری های ناخواسته می توانند رشد کنند ، که گاهی اوقات منجر به واژینوز باکتریایی (BV) می شود – عدم تعادل ناشی از افزایش Gardnerella vaginalis، که می تواند باعث خارش ، سوزش و بوی نامطبوع شود. علاوه بر این ، BV اغلب شامل ترشحات واژن خاکستری ، زرد یا سفید با بوی زشت و ماهی است.

واژینوز باکتریایی (BV) همچنین با کمبود واژن سالم مشخص می شود لاکتوباسیلوس باکتری ها که لاکتوباسیلوس گونه ها فوق العاده مهم هستند زیرا این باکتری های مفید اسید لاکتیک ترشح می کنند و pH واژینال اسیدی ایجاد می کنند. از رشد باکتری های بیماری زا در واژن جلوگیری می کند. بنابراین وقتی تعداد کافی از این “بچه های خوب” وجود نداشته باشد ، باکتری های بد می توانند تکثیر شوند. (مشابه آنچه در میکروبیوم روده شما اتفاق می افتد.)

اگرچه BV به خودی خود مضر نیست ، تحقیقات نشان می دهد که می تواند خطر ابتلا به تعدادی از بیماری های مقاربتی مانند ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ، ویروس هرپس سیمپلکس 2 ، سوزاک ، تریکومونیازیس و HIV را افزایش دهد. چرا ، دقیقا؟ pH بالای واژن با تعداد بیشتری از ترکیبات التهابی به نام سایتوکاین های التهابی سرویکواژینال مرتبط است که در افزایش آسیب پذیری در برابر بیماری های مقاربتی و همچنین خطر بیشتر زایمان زودرس در صورت بارداری دخیل هستند.

آنچه PH واژن را تغییر می دهد

عوامل متعددی می توانند pH واژن را به سطوح ناسالم افزایش دهند ، از جمله هر چیزی که رشد خوب را سرکوب می کند لاکتوباسیلوس باکتری ها در اینجا برخی از بهترین متخلفان ذکر شده است:

دوش زدن

حدود 1 از 5 زن مرتباً حمام می کند ، اگرچه پزشکان انجام این کار را توصیه نمی کنند. دوش کردن شامل استفاده از نازل برای شستن داخل واژن با ترکیبی از مایعات ، از جمله آب و سرکه ، جوش شیرین یا ید است. با این حال ، واژن خود تمیز می شود ، بنابراین این کاملا غیر ضروری است. دوش گرفتن نه تنها ضروری نیست ، بلکه می تواند تعادل ظریف باکتری های خوب و مضر واژن را که برای حفظ محیط اسیدی مورد نیاز است ، تغییر دهد. این به نوبه خود می تواند منجر به عفونت شود.

قاعدگی

از آنجا که خون معمولاً کمی پایه است ، قاعدگی می تواند pH واژن را به طور موقت افزایش دهد. اغلب این مشکل ایجاد نمی کند ، اما هنگامی که خون قاعدگی برای مدت طولانی معلق می ماند – به عنوان مثال اگر تامپون خود را به اندازه کافی تغییر ندهید – pH برای مدت طولانی بالا می ماند ، که می تواند منجر به مشکلات شود.

رابطه جنسی محافظت نشده

انزال واژن در واژن ممکن است در افزایش pH واژن نقش داشته باشد زیرا مایع منی کمی قلیایی است. باز هم ، هیچ اشکالی در این مورد وجود ندارد ، اما نکته دیگری است که باید توجه کنید که ممکن است شما را بیشتر به سلامت واژن خود توجه کند. (رابطه جنسی دهانی تأثیر مشابهی نخواهد داشت.)

سلامت روده ضعیف است

در دکتر عمل تروبو در مورد BV مکرر اغلب به سلامت میکروبیوم روده مربوط می شود. این به این دلیل است که میکروبیوم روده و واژن به هم نزدیک هستند و باکتری ها و سایر میکروب های موجود در روده می توانند بر ترکیب میکروب های واژن تأثیر بگذارند. همه چیز از رژیم غذایی بیش از حد پردازش گرفته تا استرس بیش از حد گرفته تا استفاده از آنتی بیوتیک ها می تواند بر روده تأثیر منفی بگذارد.

آنتی بیوتیک ها

اگرچه هنگام تجویز پزشک برای یک بیماری خاص ، هرگز نباید آنتی بیوتیک ها را کنار بگذارید ، اما مهم است بدانید که این داروها نه تنها باکتری های بیماری زا را از بین می برند ، بلکه باکتری های خوب مورد نیاز برای حفظ PH سالم واژن را نیز از بین می برند.

چگونه pH واژن را متعادل کنیم

پروبیوتیک واژن

در حالی که زیست شناسی منحصر به فرد شما به طور بالقوه می تواند PH واژن نامتعادل به شما بدهد ، روش های متعددی برای کنترل مجدد سطح خود و جلوگیری از مشکلات ناخوشایند وجود دارد. دکتر می گوید: “واژن یک اکوسیستم واقعاً سرد است و به انواع مداخلات به خوبی پاسخ می دهد.” تروبو در اینجا راه هایی برای حل مشکلات ذکر شده در بالا آمده است:

  • از دوش داخل واژن خودداری کنیدبه در عوض ، به سادگی قسمت بیرونی واژن خود را با آب گرم و کمی صابون ملایم و بدون عطر بشویید.
  • اغلب تامپون ها را عوض کنید. بسته به جریان شما ، هر 4-6 ساعت توصیه می شود یا بیشتر. همچنین می توانید به جای آن از بالش یا فنجان قاعدگی استفاده کنید.
  • هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. یا شریک خود را وادار به بیرون کشیدن قبل از انزال کنید. اگرچه روش استخراج لزوماً از بارداری جلوگیری نمی کند ، اما مانع از مایع منی قلیایی در اطراف واژن و افزایش pH می شود. (البته ، این کاملاً به ترجیح شخصی شما بستگی دارد ، اما مهم است که در صورت ابتلا به عفونت مکرر در نظر بگیرید.)
  • روغن مناسب را انتخاب کنید در صورت استفاده از روان کننده ، از عطرها یا طعم دهنده ها و روان کننده هایی که حاوی گلیسیرین یا گلیسرول هستند ، که تحریک کننده هستند و ممکن است میکروبیوتای واژن را تغییر دهند ، که ممکن است به مرور زمان بر pH واژن تأثیر بگذارد ، خودداری کنید. در عوض ، به دنبال یک روان کننده بدون بو و بر پایه سیلیکون باشید. برخی حتی می گویند PH آنها متعادل است.
  • از مصرف غیر ضروری آنتی بیوتیک ها خودداری کنید. فقط این نوع داروها را طبق دستور پزشک مصرف کنید و چند مکمل پروبیوتیک را چند ساعت بعد یا قبل از مصرف آنتی بیوتیک یا خوردن غذاهای تخمیر شده برای کمک به بازسازی بدن با باکتری های خوب در نظر بگیرید (بیشتر در مورد گونه های خاص باکتری های پروبیوتیک مفید در زیر) به
  • با یک رژیم غذایی مغذی از روده خود حمایت کنید. دکتر می گوید: “اگر واژن متعادل نیست ، به روده نگاه کنید تا آن را متعادل کند.” تروبو تمرکز بر حذف غذاهای فرآوری شده ، شکر و الکل و افزایش استراحت. » سپس غذاهای مغذی بیشتری مانند سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل ، آجیل ، دانه ها ، روغن های ضد التهابی مانند روغن زیتون و ماهی و گوشت با کیفیت بالا را اضافه کنید.
  • مکمل پروبیوتیک روزانه مصرف کنید. پروبیوتیک ها می توانند از میکروبیوم روده سالم پشتیبانی کنند ، که به نوبه خود به حمایت از نوع میکروبیوم سالم واژن کمک می کند که برای حفظ pH سالم و اسیدی ضروری است. به طور خاص ، حاوی مکمل است لاکتوباسیلوس گونه های باکتری های پروبیوتیک (f لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس ، لاکتوباسیلوس رامنوسوس ، لاکتوباسیلوس روتری) به نظر می رسد برای سلامت واژن بسیار مفید است. تحقیقات نشان می دهد که اینها مفید هستند لاکتوباسیلوس میکروب ها می توانند بیوفیلم های BV و مخمر را مختل کرده و از رشد عوامل بیماری زای دستگاه تناسلی جلوگیری کنند.

بنابراین در حالی که PH نامتعادل واژن می تواند منجر به عواقب ناخوشایندی شدید شود ، تعدادی تغییر ساده وجود دارد که می توانید در بهداشت شخصی ، رژیم غذایی ، زندگی جنسی و روال مکمل خود ایجاد کنید تا pH واژن شما را در یک منطقه اسیدی سالم حفظ کند. و در حالی که گاهی اوقات برای مقابله با یک مورد مداوم BV نیاز به تجویز داروهای تجویزی است ، تنها یک شیوه زندگی سالم سالم به حفظ سطح pH بدن شما کمک می کند تا بتوانید از حمله بعدی BV به طور کامل جلوگیری کرده و خطر همه عوارض مرتبط را کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید