TSMC حاشیه ناخالص 50٪ را پس از کمبود تراشه جهانی پیش بینی می کند


شرکت تولید نیمه هادی تایوان می گوید در بلندمدت می تواند به سود ناخالص 50 درصد یا بیشتر برسد زیرا مشتریان تمایل بیشتری به پرداخت هزینه های بالاتر در میان کمبود تراشه جهانی دارند.

بزرگترین تولیدکننده تراشه قراردادی جهان درآمد خالص 156.3 میلیارد دلار را گزارش کرده است. (5.6 میلیارد دلار) در سه ماه منتهی به 30 سپتامبر ، 13.8 درصد نسبت به سال گذشته و 16.3 درصد نسبت به سه ماهه قبل افزایش یافته است. این نتایج برآورد متوسط ​​تحلیلگران مبنی بر افزایش 11.2 درصدی درآمد را نسبت به سه ماهه دوم ، زمانی که این شرکت ظرفیت خود را برای رسیدگی به تقاضای بالا افزایش داد ، شکست داد.

مدیر عامل شرکت CC Wei پس از پیش بینی افزایش 24 درصدی درآمد کل در سال جاری ، به سرمایه گذاران گفت: “ما انتظار داریم ظرفیت ما در سال 2021 و در طول 2022 محدود باشد.”

TSMC اذعان کرد که تقاضا برای تلفن های هوشمند و رایانه های شخصی ، دو محصولی که از تراشه های آن استفاده می شود ، نرم شده است و این احتمال وجود دارد که مشتریان موجودی خود را کاهش دهند.

اما وی گفت که این تا حدی به دلیل کمبود قطعات است. وی افزود اگر تصحیح سهام وجود داشت ، شرکت کمتر از قبل تحت تأثیر قرار می گرفت زیرا تعداد تراشه های مورد نیاز در محصولات مختلف از تلفن های هوشمند گرفته تا خودروها در حال افزایش است.

در پاسخ به کمبود مداوم نیمه هادی ها ، به ویژه در کاربردهای خاص مانند بخش خودرو ، TSMC اعلام کرد که یک کارخانه یا کارخانه جدید در ژاپن می سازد.

ساخت این کارخانه که تراشه های 22 و 28 نانومتری را تولید می کند-فناوری قدیمی تر از تراشه های 5 نانومتری تولید شده در جدیدترین کارخانه های TSMC-سال آینده آغاز می شود و برنامه ریزی شده است که تولید در اواخر سال 2024 آغاز شود. وی گفت که این شرکت “تعهد قوی” برای حمایت از این پروژه دریافت کرده است ، بیانیه ای که به یارانه های سنگین دولت ژاپن اشاره دارد.

فومیو کیشیدا ، نخست وزیر ژاپن در یک کنفرانس مطبوعاتی روز پنجشنبه گفت که دولت هنگام تهیه بسته اقتصادی خود از سرمایه گذاری حدود 1 تریلیون پوند (8.9 میلیارد دلار) از TSMC حمایت خواهد کرد. وی گفت: “ما امیدواریم که این امر ضرورت و خودمختاری صنعت نیمه هادی ما را بهبود بخشد و به امنیت اقتصادی ما کمک زیادی کند.”

سونی که سنسورهای تصویری را برای گوشی های هوشمند تولید می کند و تولید کننده قطعات خودرو Denso شرکای احتمالی این دستگاه جدید هستند ، اما به گفته فردی که از بحث و گفتگو آگاه است ، هیچ جزئیات مورد توافق قرار نگرفته است. هر دو شرکت از اظهارنظر خودداری کردند.

TSMC همچنین در حال ساخت کارخانه ای در آریزونا است که انتظار می رود دولت های فدرال و ایالتی ایالات متحده یارانه هایی را برای کاهش هزینه های عملیاتی بالاتر در مقایسه با تایوان ، پایگاه اصلی خود ، ارائه دهند.

کارخانه جدید در ژاپن در برآوردی که شرکت در ماه ژانویه برای سرمایه گذاری 100 میلیارد دلاری صادر کرد ، گنجانده نشد. طی سه سال آینده.

تصمیم TSMC برای سرمایه گذاری در ظرفیت تولید بالغ در ژاپن با تمرکز سنتی آن بر پیشرفته ترین فناوری تولید متفاوت است. سهم بازار آن-حدود 60 درصد از بازار جهانی تراشه در صورت تقاضا-در جدیدترین فناوری فرآیند ، بیشتر از 90 درصد است.

TSMC گفت که هیچ برنامه ای برای اختصاص بخش عمده ای از سرمایه گذاری به فناوری تولید قدیمی تر ندارد ، اما بر نیازهای مشتری متمرکز شده است. کمبود جهانی در تراشه های 28 نانومتری بیشتر مشهود است.

دولت های ایالات متحده و اروپا همچنان برای کمک به کاهش تنگناها به TSMC تکیه می کنند. وی گفت که کمبود منابع برای مشتریان TSMC در سه ماهه سوم بسیار کاهش یافته است ، اما ممکن است برای کاربران نهایی چند ماه طول بکشد ، به عنوان مثال. خودروسازان ، تا تاثیر آن را احساس کنند.

نقش TSMC در صنعت خودروسازی جهانی [semiconductor] بازار تنها 15 درصد است. ” “ما وظیفه خود را انجام می دهیم ، اما نمی توانیم کل مشکل صنعت را حل کنیم.”

این مقاله از زمان انتشار اصلاح شده است تا بیان شود که TSMC قصد دارد یک فابریک را در آریزونا بسازد تا ویسکانسین.

دیدگاهتان را بنویسید