بروکسل خواستار برنامه احتمالی جنگ تجاری در بریتانیا شد


کشورهای پیشرو اتحادیه اروپا به بروکسل فشار می آورند تا در صورت بریتانیا تهدید خود برای تعلیق ترتیبات تجاری ایرلند شمالی مندرج در توافق برگزیت ، اقدامات تلافی جویانه سختی را اعمال کند.

دیپلمات ها به فایننشال تایمز گفتند نمایندگان پنج کشور عضو روز دوشنبه با ماروس سفکوویچ ، نایب رئیس کمیسیون اروپا ، مذاکره کننده برگزیت اتحادیه اروپا ملاقات کردند تا از وی بخواهند برنامه های احتمالی را برای یک جنگ تجاری احتمالی ارائه دهد.

دیپلمات ها افزودند که فرانسه ، آلمان و هلند ، متحد سنتی بریتانیا ، بیشترین صدا را داشتند و مورد حمایت ایتالیا و اسپانیا قرار گرفتند.

از جمله گزینه هایی که در پایتخت های اتحادیه اروپا مورد بحث قرار می گیرد ، محدود کردن دسترسی انگلیس به منابع انرژی بلوک ، وضع تعرفه بر صادرات انگلیس یا در شرایط شدید ، فسخ قرارداد تجاری بین دو طرف است.

لرد دیوید فراست ، وزیر بریتانیا در برگزیت هشدار داد که لندن می تواند به دنبال تعلیق بیشتر پروتکل ایرلند شمالی باشد ، بخشی از توافق خروج که ترتیبات تجاری منطقه را از زمان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا مشخص می کند.

این پروتکل بر گمرکات و مقررات نظارتی بر کالاهای از انگلستان به ایرلند شمالی ، که در ژانویه به اجرا گذاشته شد ، اعمال می کند و این ترتیبات به منبع اختلاف شدید بین دو طرف تبدیل شده است.

با استناد به ماده 16 پروتکل ، بریتانیا می تواند بسیاری از ادعاهای خود را نادیده بگیرد ، اما انتظار می رود اتحادیه اروپا در چنین شرایطی تلافی کند.

یک دیپلمات گفت که پایتخت های اتحادیه اروپا از کمیسیون می خواهند “یک پاسخ قانونی ، متناسب و قوی” ارائه دهد.

بر اساس توافق برگزیت ، بریتانیا موافقت کرد تا ایرلند شمالی در بازار داخلی اتحادیه اروپا برای کالاها بماند تا از مرز سخت در جزیره ایرلند جلوگیری شود.

سفکوویچ روز چهارشنبه تغییرات در این پروتکل را پیشنهاد کرد ، از جمله لغو بسیاری از کنترل های مواد غذایی از بریتانیا به منطقه در تلاش برای حل اختلاف با بریتانیا.

با این حال ، کشورهای عضو اتحادیه اروپا می ترسند که بریتانیا ، پس از بازنویسی اساسی پروتکل ، پیشنهاد اتحادیه را رد کرده و به جای آن ماده 16 را فعال کند.

یک دیپلمات دیگر گفت: “شانس قابل توجهی وجود دارد که فراست بگوید” ما ماه می خواهیم “، و اضافه کرد که وزیر برگزیت بریتانیا ممکن است به طور کامل از پروتکل ایرلند شمالی خلاص شود.

فراست می داند که با آتش بازی می کند. اما وقتی با آتش بازی می کنید ، می سوزانید. اتحادیه اروپا فرصت های گسترده ای برای حمله به انگلستان دارد: به عنوان مثال ، منابع انرژی. ”

بریتانیا به کابلهای زیر دریا و خطوط لوله متصل به اتحادیه اروپا تا 10 درصد از برق مورد نیاز خود و 12 درصد از گاز خود متکی است. فرانسه در حال حاضر تهدید کرده است که کابل برق 2 گیگاوات خود را پس از خروج از اتحادیه اروپا به دلیل اختلاف بر سر حقوق ماهیگیری به بریتانیا خواهد بست.

فراست روز جمعه برای گفتگو با سفکوویچ به بروکسل سفر می کند و دو طرف در مورد این سوال مهم که آیا دیوان دادگستری اروپا باید نقش خود را در نظارت بر پروتکل ایرلند شمالی ادامه دهد یا خیر ادامه می دهد.

ساجد جاوید ، وزیر بهداشت انگلیس گفت: “هیچ نقشی برای دادگاه در هیچ بخشی از بریتانیا وجود ندارد”. با این حال ، فراست به خود آزادی عمل می دهد و می گوید مشکل “خط قرمز” نیست.

هیچ یک از طرفین تا کنون هیچ تمایلی برای اتخاذ راه حل قانونی سازش احتمالی مشابه آنچه در معاهدات دوجانبه که اتحادیه اروپا با همسایگان خود مانند اوکراین امضا کرده است ، نشان نداده اند.

بر اساس این مدل ، پرونده ابتدا به هیئت داوری می رود ، در حالی که دیوان به صدور نظرات لازم الاجرا در مورد موضوعات مربوط به قوانین اتحادیه اروپا ادامه می دهد.

آنتون اسپیساک ، مشاور سابق بریتانیا در مورد برگزیت می گوید: “آنچه مانع پیشرفت است سیاست است.” راه حل های اساسی مستلزم تغییراتی در متن پروتکل است که اتحادیه اروپا می گوید نمی تواند انجام دهد ، در حالی که بریتانیا می گوید که کمتر از این را نمی پذیرد. “

اگر انگلستان ماده 16 را به اجرا بگذارد ، یک ماه مذاکره بین دو طرف وجود خواهد داشت ، پس از آن اتحادیه اروپا می تواند با اقدامات متقابل “متناسب” انتقام بگیرد و منتظر تصمیم داور مستقل باشد.

اقدامات اتحادیه اروپا ممکن است شامل عوارض گمرکی بر صادرات از انگلستان باشد ، به عنوان مثال. ماشین ها. افزایش کنترل اتحادیه اروپا در حال حاضر بر روی کالاهای بریتانیایی که از کانال انگلیسی عبور می کنند ، می تواند منجر به ازدحام زیادی شود.

اتحادیه اروپا بالاخره می تواند به کار خود پایان دهد قرارداد تجارت و همکاری، که تجارت بدون عوارض با انگلستان را با یک سال اخطار تضمین می کند.

یک دیپلمات دیگر گفت: “اتحادیه اروپا اقدامات متقابل احتمالی را در سراسر چشم انداز همکاری اتحادیه اروپا و انگلیس از جمله TCA بررسی خواهد کرد.”

سفکوویچ در مصاحبه ای با فایننشال تایمز روز چهارشنبه گفت که او “راه سازنده” با انگلیس را ترجیح می دهد.

“این هفته در مورد ماده 16 نیست ، صادقانه بگویم ، در مورد پیشنهادات است. و من اطمینان دارم که لرد فراستی و دولت بریتانیا سودهای هنگفتی را در آنچه ما روی میز گذاشته ایم ، مشاهده خواهند کرد. “

سفکوویچ گفت وقتی در روز جمعه با فراست ملاقات کرد ، راه حل های متفاوتی داشت ، اما افزود: “این روند نمی تواند برای همیشه ادامه یابد.”

وی هشدار داد که ناسازگاری انگلیس مانع همکاری با اتحادیه اروپا در زمینه هایی مانند دفاع و سیاست خارجی می شود.

سفکوویچ گفت که اتحادیه اروپا توافق خروج و توافق تجاری و تجاری را “مبنایی” می داند که از آن طریق می توان روابط گسترده تری ایجاد کرد.

سوال این است که چرا باید دو توافقنامه جدید با بریتانیا منعقد شود. به به محترم نیست؟ او اضافه کرد. “صادقانه این یک سوال بسیار اساسی است. من فکر می کردم ما با کشوری مانند انگلیس هرگز این بحث را نداریم. پس از امضای قرارداد ، به آن احترام می گذارید. ”دیدگاهتان را بنویسید