رژیم کتوژنیک چیست؟ نکات مهم در رژیم کتوژنیک


رژیم کتوژنیک یک رژیم کم چرب و پرچرب است که برای کاهش وزن استفاده می شود. در این مقاله ما مزایا و معایب این نوع رژیم را بررسی می کنیم.

رژیم کتوژنیک چیست؟

محدود کردن مصرف کربوهیدرات و افزایش مصرف چربی منجر به کتوز می شود. شرایطی که در آن بدن به جای کربوهیدرات از چربی برای استفاده از انرژی استفاده می کند. با این حال ، پیروی از رژیم کتوژنیک بدون توصیه پزشک برای برخی افراد نامناسب یا حتی خطرناک است.

عوارض رژیم کتوژنیک و راههای جلوگیری از آن

ممکن است فردی به بیماری کتو مبتلا باشد

در کتودیوم ، میزان کربوهیدرات بدن در طول روز معمولاً کمتر از 50 گرم است. به همین دلیل بدن دچار شوک می شود. باعث بیماری شبه آنفولانزا در بدن می شود. علائم شامل سردرد ، سرگیجه ، خستگی ، تهوع و یبوست است. برخی از این علائم به دلیل کم آبی بدن و عدم تعادل الکترولیتی است که توسط کتدیوم در بدن ایجاد می شود. این علائم ممکن است بعد از چند هفته بهتر شود. بنابراین ، شما باید مقدار زیادی آب بنوشید و غذاهای غنی از سدیم ، پتاسیم و سایر الکترولیت ها بخورید.

این رژیم می تواند به کلیه ها فشار وارد کند

غذاهای کم چرب حیوانی مانند تخم مرغ ، گوشت ، پنیر و … بخشی از کتدیوم هستند زیرا کربوهیدرات ندارند. مصرف زیاد این غذاها در دراز مدت منجر به ایجاد سنگ کلیه می شود. زیرا مصرف زیاد محصولات حیوانی خون و اسید اوریک را افزایش می دهد. به همین دلیل ، کلسیم از طریق ادرار دفع می شود. علاوه بر این ، باید توجه داشته باشید که بیماران کلیوی هرگز نباید از رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن استفاده کنند. کلیه های ضعیف قادر به حذف اسید خون نیستند.

احتمال مشکلات گوارشی و تغییرات باکتری های روده

با از دست دادن کربوهیدرات در بدن ، نیاز روزانه به فیبر مختل می شود. فیبر مورد نیاز بدن توسط غذاهای غنی از کربوهیدرات مانند سبزیجات و حبوبات تأمین می شود که در این رژیم به طور کامل حذف می شوند. به همین دلیل ، کتدیوم می تواند منجر به سوء هاضمه و یبوست شود.

رژیم کتوژنیک باعث کاهش مواد مغذی در بدن می شود

به دلیل محدودیت در مصرف غذا ، ویتامین ها و مواد معدنی در بدن کاهش می یابد. در برخی از مطالعات ، کتدیوم عناصری مانند کلسیم ، ویتامین D ، منیزیم و فسفر را تأمین نمی کند. با گذشت زمان ، آثار این کمبودها آشکار می شود و آثار مخربی خواهد داشت. بنابراین ، مصرف مکمل های حاوی امگا 3 ، ویتامین B ، C و E ضروری است.

رژیم کتوژنیک

قند خون افت می کند

زیرا قند خون توسط کربوهیدرات ها تأمین می شود. اگر از مردم آنجا رژیم کتوژنیک مشاهده کنید ، نمونه خون بگیرید. کمبود هموگلوبین کاملاً آشکار است. افراد مبتلا به دیابت نوع 1 معمولاً هموگلوبین کمتری نسبت به سایرین دارند. پیروی از کتودی برای دیابتی ها آنقدر خطرناک است که می تواند منجر به کما شود. به همین دلیل باید تمام رژیم های غذایی زیر نظر پزشک رعایت شود تا مواد لازم در بدن دارای سطوح بالا و پایین نباشند. اگر دکتر می تواند بپیوندد رژیم کتوژنیک درمان فرد مبتلا به دیابت و بهبود علائم آن.

رژیم کتو سلامت استخوان ها را مختل می کند

تراکم استخوان به دلیل کمبود مواد معدنی کاهش می یابد. بنابراین احتمال شکستگی استخوان بیشتر است.

نیاز به مشورت با پزشک

در نهایت ، باید توجه داشت که کسانی که از بیماری های زمینه ای یا بیماری هایی مانند بیماری کلیوی ، بیماری قلبی ، بیماری های استخوانی و دیابت رنج می برند ، قبل از هرگونه رژیم غذایی حتماً با یک متخصص تغذیه مشورت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید