مذاکرات جدی عربستان با ایران


وزیر خارجه عربستان سعودی گفت که این کشور در مذاکرات با ایران “جدی” است و این نشان دهنده تمایل ریاض برای ترمیم روابط دو رقیب است که یکدیگر را متهم به ایجاد تنش و بی ثباتی در سراسر خاورمیانه می کنند.

یک مقام سعودی افزود که ریاض در حال بررسی اجازه بازکردن کنسولگری خود در شهر بندری جده به ایران است ، اما گفت که این مذاکرات پیشرفت کافی برای احیای روابط دیپلماتیک کامل نداشته است ، چیزی که ایران به دنبال آن است. پادشاهی عربستان از دور ماه آوریل چهار دور مذاکره با ایران انجام داده است ، از جمله اولین ملاقات ماه گذشته با دولت ابراهیم رئیسی ، رئیس جمهور سخت گیر جدید. این مذاکرات نشان دهنده تنش زدایی موقت در منطقه در پی انتخاب رئیس جمهور آمریکا جو بایدن و مشکلات اقتصادی ناشی از همه گیری است.

شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود ، وزیر خارجه عربستان در مصاحبه ای نادر به فایننشال تایمز گفت که مذاکرات با ایران “صمیمانه” بوده است ، در حالی که مذاکرات را “تحقیقی” توصیف کرده است.

وی گفت: “ما در مورد مذاکرات جدی هستیم.” “برای ما ، این یک تغییر بزرگ نیست. ما همیشه گفته ایم که راهی برای ایجاد ثبات در منطقه پیدا خواهیم کرد. ”

ریاض و تهران که به ترتیب رهبران کشورهای مسلمان سنی و شیعه هستند ، در ژانویه 2016 پس از بازرسی سفارت عربستان سعودی در این کشور روابط دیپلماتیک خود را قطع کردند. پس از اعدام یک روحانی ارشد شیعه توسط عربستان سعودی ، به این دیپلماتیک حمله شد.

شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود وزیر خارجه عربستان سعودی © احمد یسری / رویترز

ریاض معتقد است که مذاکرات هنوز پیشرفت کافی برای احیای روابط کامل با تهران نداشته است. اما یک مقام سعودی به FT گفت که در حال بررسی درخواست ایران برای افتتاح کنسولگری خود در جده است. ریاض همچنین به تهران اجازه بازکردن دفتر نمایندگی خود در سازمان همکاری اسلامی در شهر بندری را داد. با این حال ، پادشاهی هنوز آماده بازگشایی کنسولگری خود در شهر مذهبی ایران مشهد نبوده است ، جایی که یک مقام ارشد گفت که گفتگو تاکنون فاقد “اصل” بوده است.

مذاکرات در میان تلاش های دیپلماتیک اروپا برای میانجی گری در توافقنامه بازگشت واشنگتن به توافق هسته ای صورت گرفته است که تهران در سال 2015 با قدرتهای جهانی امضا کرد. از زمان انتخاب رئیسی در ماه ژوئن ، مذاکرات متوقف شده است.

این مقام سعودی افزود که تهران “روی ارسال سیگنال متمرکز شده است”. “به ویژه در غرب ، [they are signalling] وی گفت: “ما مشکلات خود با سعودی ها را حل کرده ایم و همه چیزهای طولانی را که می توانیم با هم بفهمیم حل کرده ایم ، بنابراین درباره امنیت منطقه با ما صحبت نکنید.” “با ما مانند یک کشور عادی رفتار کنید و اجازه دهید این کار را انجام دهیم [nuclear] اشتراک گذاری.'”

رئیسی ، حامی رهبر عالی ایران ، امسال پس از حسن روحانی ، رئیس جمهور میانه رو ، معمار توافق هسته ای ، مسئولیت را بر عهده گرفت. این مقام سعودی گفت ریاض همیشه “فلسفه ای داشت که ما می خواهیم با تصمیم گیرندگان مناسب صحبت کنیم”.

“بنابراین ، در دولت قبلی ، صحبت با آنها بی معنی بود [Rouhani’s foreign minister Mohammad Javad] ظریف ، زیرا او هیچ تأثیر واقعی بر سیاست خارجی و واقعاً هیچ تاثیری بر سیاست منطقه ای نداشت. ” “بنابراین ما همچنین می خواستیم با شخصی که نزدیک به مدیر ارشد بود صحبت کنیم.”

تنش ها بین عربستان سعودی و ایران پس از آن افزایش یافت که ریاض از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در سال 2018 مبنی بر خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای با تهران و اعمال تحریم های ویرانگر علیه این جمهوری حمایت کرد. سال بعد ، ایران متهم به سازماندهی حمله موشکی و پهپادی پیچیده به زیرساخت های نفتی عربستان سعودی شد که به طور موقت نیمی از تولید خام عربستان را از بین برد.

به نظر می رسد که عربستان سعودی پس از روی کار آمدن بایدن ، سیاست خارجی خود را مجدداً تنظیم کرده و قول داد که روابط خود را با عربستان ارزیابی کند و از ترور جمال خاشقجی توسط عوامل سعودی انتقاد کرده و برخی فروش سلاح به ریاض را متوقف کرد.

تحت حکومت محمد بن سلمان ، ولیعهد ، ریاض جنگ خود را با شورشیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن به شدت دنبال کرده بود. درگیر یک نزاع دیپلماتیک تلخ با کانادا بود. و سعد حریری را زمانی که نخست وزیر لبنان بود برای مدت کوتاهی بازداشت کرد. اما شاهزاده فیصل اصرار داشت که ریاض “کبریت انتخاب نمی کند”.

وی گفت: “مدیریت سیاست مشخصی دارد که اولویت رفاه ، ساخت کشور ، چشم انداز 2030 است [reform plan]و شما نمی توانید این موارد را در منطقه ای که دچار آشوب است تحویل دهید. ” “در حالی که ما از امنیت ملی و حاکمیت خود به شدت دفاع می کنیم ، ما همچنین به دنبال حل آنها از طریق دیپلماسی هستیم.”

وی افزود: “تلاقی رویدادهایی که باعث شد احساس کنم زمان مناسب است” برای گفتگو با ایران وجود داشت.

وی گفت: “ما همیشه مایل بودیم در صورت جدی بودن صحبت کنیم.” عوامل مختلفی دخیل بودند. ”

دیپلمات ها می گویند که ریاض می خواهد تهران از نفوذ خود بر شورشیان حوثی در یمن برای پایان جنگ در یمن استفاده کند و این پادشاهی مشتاق است که پس از مداخله در سال 2015 برای حمایت از دولت برکنار شده یمن ، درگیری را ترک کند.

آسوشیتدپرس ماه گذشته گزارش داد که تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که ایالات متحده سیستم دفاع هوایی پاتریوت خود را از عربستان خارج کرده است.

اما شاهزاده فیصل گفت واشنگتن به پادشاهی اطمینان داده است که “تعهد خود به امنیت ما و امنیت مرزهای ما آهن است و ما آنها را به قول آنها قبول می کنیم”.

وی گفت: “ما با آمریکایی ها گفتگوی قوی داریم ، 90 درصد موافق هستیم.” “آیا ما از لحن کلی واشنگتن ناراضی هستیم نه دولت؟ ما معتقدیم که این رابطه کاملاً بر اساس رابطه واقعی و ارزش رابطه نیست ، بلکه تحت تأثیر عوامل داخلی است. ”

دیدگاهتان را بنویسید