گاز به سوخت شماره یک جهان تبدیل می شود – اقتصاد برتر


دبیرکل جی ئی سی اف گفت: استفاده از گاز طبیعی طی دهه گذشته، ۲۶ درصد رشد داشته و تا سال ۲۰۵۰ به رتبه یک سوخت‌های جهان تبدیل خواهد شد.

محمد حامل گفت: ایران دارای یکی از بزرگترین ذخایر گاز طبیعی اثبات‌شده در جهان و گاز طبیعی به‌عنوان سوخت هیدروکربنی دارای سریعترین رشد فزاینده در جهان شناخته شده که ۲۶ درصد در دهه گذشته افزایش داشته و آینده روشن‌تری دارد.

به گفته دبیرکل مجمع کشور‌های صادرکننده گاز، گاز تا سال ۲۰۵۰ با سهم ۲۷ درصدی به سوخت شماره یک در ترکیب انرژی اولیه جهانی تبدیل خواهد شد و همراه با انرژی‌های تجدیدپذیر، بستر تولید برق را تشکیل خواهد داد.

وی می گوید، جمعیت جهانی ۱.۹ میلیارد نفر رشد خواهد داشت و تقاضای جهانی برای انرژی با وجود بهبود بهره‌وری انرژی، همچنان افزایش خواهد یافت. نیاز به سرمایه‌گذاری در صنعت گاز بسیار زیاد است و برآورد می‌شود تا سال ۲۰۵۰ به حدود ۸ تریلیون دلار سرمایه‌گذاری نیاز داشته باشیم.

آخرین نشست سران عضو مجمع کشور‌های صادرکننده گاز، اوایل اسفند پارسال با حضور رئیس جمهور کشورمان و هیأت همراه، در قطر برگزار شد. دبیرکل این مجمع نیز، امروز جهت شرکت در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز و پتروشیمی به ایران سفر کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید